Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak przerobić zdjęcie?

Data dodania: 10-10-2023

Ambicją każdego fotografa jest, by robić zdjęcia doskonałe. Nie jest to łatwe, zwłaszcza dla początkujących, ale wszyscy do tego dążą. Jednak przychodzi taki moment, że zwykłe, choćby najbardziej doskonałe zdjęcie, w mediach społecznościowych nie znajduje fanów. Coś trzeba zrobić. Jak przerobić zdjęcie, by spodobało się fanom? Są dziesiątki, jak nie setki możliwości – od najprostszych po skomplikowane procesy, możliwe do wykonania tylko w programach do obróbki zdjęć. Z tego wychodzi, że ze zdjęciem można zrobić wszystko. Najważniejsze jednak, by przerabiać je z głową.

Jak przerobić zdjęcie – narzędzia pod ręką

Jedną ze wspaniałych rzeczy związanych z fotografią cyfrową, jest kreatywność, w którą można się zaangażować po umieszczeniu obrazu na komputerze i otwarciu jej w jakimkolwiek programie do edycji zdjęć. Jednak najprostsze narzędzia do przerabiania zdjęć, mamy pod ręką, jeśli oczywiście fotografujemy smartfonem lub aparatem z możliwościami edycji. Każdym z nich można zdjęcie przerobić – poprawić lub zepsuć, jeśli użyje się tych narzędzi nieumiejętnie. Podstawowe funkcje obróbki zdjęć, pozwalają między innymi na zmianę kontrastu, poziomu jasności i cieni, a także kolorystyki. Można poprawić perspektywę, wyprostować zdjęcia czy obrócić. Zastosowanie wbudowanych filtrów, pozwala zmienić całkowicie kolorystykę zdjęcia – ocieplić lub oziębić, przerobić je na czarno-białe.


Dodatkowo, aplikacje społecznościowe, także umożliwiają edycję publikowanych w nich zdjęć – łatwo jest przerobić zdjęcie, dodając różnego rodzaju naklejki, nakładki, filtry i inne elementy, dzięki którym zwykłe zdjęcie stanie się zupełnie inne. Bardziej rozbudowane możliwości przerabiania zdjęć, znaleźć można w aplikacjach instalowanych na smartfonach. Wiele z nich jest bezpłatnych, za te bardziej specjalistyczne i profesjonalne trzeba uiścić opłatę. Jeżeli ma się zamiar przerabiać zdjęcia, warto wyposażyć swój smartfon w takie narzędzie. Zwykle jego intuicyjny interfejs, pozwala każdemu szybko i łatwo obrabiać fotografię, a wtedy można przerobić zdjęcie na wiele sposobów. Wystarczy na przykład wybrać filtr, a z nim nowy wygląd zdjęcia. Używając filtrów, stworzyć można własny styl publikowanych w mediach społecznościowych zdjęć. 


Najciekawsze wyniki uzyskać można, podczas manipulacji suwakami krzywych RGB. Krzywa tonalna umożliwia korekcję kolorów i tonów, poprzez dopasowanie wybranych kanałów kolorów lub kanału zespolonego (RGB), co czasem jest niebezpieczne dla zdjęcia, ale bywa też inspirujące. Użytkownik dostosowuje przekątną wykresu, aby utworzyć „krzywą”. Przesunięcie krzywej w górę i w lewo, powoduje rozjaśnienie zdjęcia i zwiększenie natężenia koloru w dowolnym kanale. Przesunięcie krzywej w dół i w prawo, powoduje przyciemnienie obrazu i zmniejszenie natężenia koloru w dowolnym kanale. W przypadku zdjęcia o niebieskim zabarwieniu, użytkownik może zmniejszyć ilość niebieskiego koloru na obrazie, zaznaczając niebieski kanał i przesuwając krzywą w dół i w prawo. Innym narzędziem do przerabiania zdjęcia, może być histogram. Histogram to wykres, pokazujący „zawartość” tonalną zdjęcia. Jest graficzną interpretacją rozkładu jasności obrazu. Na osi poziomej od lewej, znajdują się tony ciemne, średnie i jasne, od czerni do bieli. Pionowa oś wskazuje zawartość pikseli o danej jasności. Niski słupek lub jego brak, oznacza małą liczbę tonów o danej jasności. 


W zależności od modelu aparatu, użytkownik ma dostęp do histogramu tylko w trybie odtwarzania lub dodatkowo w trybie rejestracji. By przerabiać zdjęcie „na żywo” podczas rejestracji, znacznie bardziej przydatny jest histogram dostępny w tym trybie. Pozwala on na bieżąco śledzić zmiany wartości przysłony lub czasu otwarcia migawki, dzięki czemu nie trzeba wykonywać zdjęć próbnych. W sytuacji, gdy po zrobieniu prawidłowo naświetlonego zdjęcia chcemy je od razu przerobić, możliwości manipulacji suwakami histogramu są nieocenione. Fotoamatorzy, często chwalą się swoimi dokonania kulinarnymi. Dobrze uchwycone jedzenie, niewątpliwie potrafi przyciągnąć uwagę, pobudzić apetyt, a nawet przekonać do danej kuchni, a przez odpowiednie filtry, trafi do grona wielu obserwujących. Wystarczy użyć odpowiedniej aplikacji, by zwykłe zdjęcia kanapek przerobić na interesującą ofertę kulinarną.


Osobną kategorię stanowić mogą zdjęcia przerabiane z nowoczesnych, na takie w zupełnie starym stylu. Aby to osiągnąć, trzeba sięgnąć po zestaw niezbędnych filtrów i gotowych presetów do wykorzystania w stosownej aplikacji zainstalowanej na smartfonie.

Aparaty w naszej ofercie:

Jak przerobić zdjęcie w komputerze?

Właściwie wszystkie opcje niewielkich aplikacji instalowanych na smartfonach, znajdziemy także w programach na komputerze (darmowych i płatnych). Programy te z racji swoich możliwości obliczeniowych, mogą jednak znacznie więcej. Nie instalując nic na własnym komputerze, możemy skorzystać z aplikacji online. Jest ich sporo – część bezpłatnych do użytku własnego, część wymaga na przykład rejestracji lub opłaty abonamentowej. W internetowych edytorach zdjęć opartych na sztucznej inteligencji, które pozwalają uwolnić kreatywność jednym kliknięciem, można zdjęcie poprawić lub też przerobić. Wszystko zależy od kreatywności autora.

Przerabianie zdjęć podczas fotografowania

Przerabianie zdjęć, można też zacząć od kreatywnego manipulowania balansem bieli. Wybranie już w aparacie „nieprawidłowego” predefiniowanego ustawienia balansu bieli, nie jest jedynym sposobem na uzyskanie ciekawych wyników. Większość aparatów pozwala ustawić balans bieli ręcznie, zazwyczaj przez sfotografowanie białej lub szarej karty. Aparat zmodyfikuje barwy tak, by karta wyglądała poprawnie, a zatem wszystkie zdjęcia zrobione w tym oświetleniu, też będą poprawne. Jeśli jednak użyjemy kolorowej karty, na przykład zielonej, aparat będzie próbował zrównoważyć obraz, dodając barwę przeciwną. Zdjęcie zostanie wzbogacone o ciepły, czerwony odcień. Fotografie można przerabiać, stosując różnego rodzaju filtry na obiektyw


Poczynając od filtrów barwnych, przez szare, połówkowe, gwiazdkowe, aż po polaryzacyjne, każde zdjęcie będzie przerobione w niepowtarzalny sposób. Ponadto świetne efekty można uzyskać, stosując dość staroświeckie metody. Jedną z nich jest zmiękczanie obrazu, przez założenie cienkiej pończochy na obiektyw, albo, co niestety jest bardziej inwazyjne, posmarowanie powierzchni obiektywu lub filtra wazeliną. Intensywność efektu można regulować za pomocą grubości materiału na obiektywie – im bardziej naciągnięta pończocha, tym mniej widoczne będzie zmiękczenie. Ciekawym pomysłem na przerobienie zdjęcia na etapie jego rejestracji, jest panoramowanie nieruchomego obiektu. Projekt ten polega na wprowadzeniu rozmycia ruchu tam, gdzie go wcale nie ma. Wystarczy nacisnąć spust migawki i przesunąć w tym czasie aparat – wolniej lub szybciej. Wszystko zależy od tego, jaki efekt rozmycia chcemy uzyskać. Osobny rozdział, to używanie starych obiektywów. Takie obiektywy, przystosowane do pracy z filmem, a nie z matrycą światłoczułą, dają zwykle wyraźniejszy efekt aberracji chromatycznej. Chodzi o kolorową obwódkę, otaczającą podświetlone obiekty. Czasem pojawiają się problemy z wewnętrzną flarą, czyli światłem odbitym od matrycy w kierunku tylnej soczewki. Wiele z tych wad starych obiektywów, eliminuje się z użytkowania z aparatami cyfrowymi. Jednak dla tych, którzy swe zdjęcia chcą mieć przerobione, ich użycie jest interesującym rozwiązaniem.


W wielu aplikacjach znajdziemy pokaźny zasób narzędzi edycji, a także filtrów do upiększania zdjęć, np. symulujących użycie filmów do analogowej fotografii. Aplikacje oferują również nakładki na zdjęcia typu bokeh lub wycieki światła, czy flary. Do zdjęć można zaaplikować ponadto różne dodatki jak naklejki, tekst, czy obramowania. Można również tworzyć animowane gify, czy kolaże. Wszystko zależy od fotografa. Najważniejsze jednak jest to, by możliwości przerabiania zdjęć nie nadużywać. Kreatywność w fotografii jest niezwykle potrzebna, bo to ona popycha do rozwoju i tworzenia coraz lepszych, bardziej interesujących zdjęć. Warto też szukać coraz to nowych rozwiązań. Wiesz już, jak przerobić zdjęcie, aby osiągnąć zamierzony cel i wprawić odbiorców w zachwyt, zatem do dzieła.

Obiektywy stałoogniskowe w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756