Jak zamontować domek narzędziowy?

Sabina Tasz
Autor: Sabina Tasz
Data dodania: 04-04-2025
domek narzędziowy drewniany

Montaż domku narzędziowego w ogrodzie to doskonały sposób na uporządkowanie przestrzeni i zabezpieczenie sprzętu. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie ze względu na możliwość przechowywania przyrządów ogrodniczych w zorganizowany sposób. Jak przygotować podłoże pod domek narzędziowy?

Montaż skrytki na narzędzia – te rzeczy sprawdź

Na początek warto zaznaczyć, że odpowiednie podłoże pod domek narzędziowy to nie wszystko. Najpierw należy zastanowić się nad idealną lokalizacją. Najważniejsze jest uwzględnienie wygodnego dostępu do drzwi wejściowych, aby można było łatwo przenosić narzędzia i większe sprzęty, takie jak kosiarka. Wybór zacienionego miejsca może pomóc chronić domek przed nadmiernym nagrzewaniem. Jeśli jednak planujemy przechowywać w nim przechowywać również materiały wrażliwe na wilgoć, warto zadbać o dobrą wentylację. 


Ważne jest też sprawdzenie, czy w wybranym położeniu występują skłonności do gromadzenia się wody opadowej, ponieważ to w przyszłości mogłoby prowadzić do zawilgoceń i niszczenia konstrukcji. Jeżeli zaś planujemy montaż domku na niewielkiej działce, warto skontrolować uwarunkowania prawne i ewentualne wymagania co do zachowania odpowiedniej odległości od granicy posesji lub obiektów sąsiadujących.

Domki narzędziowe w naszej ofercie:

Ważne aspekty przy montażu podłoża

Po upewnieniu się co do powyższych kwestii, można przejść do kluczowego elementu. Tym jest podłoże pod domek narzędziowy. Taki schowek, szczególnie wykonany z drewna, powinien być osadzony na stabilnej i wyrównanej powierzchni. To pozwoli uniknąć odkształceń konstrukcji, problemów z zamykaniem drzwi czy innych odchyleń. W zależności od rodzaju podłoża i planowanego rozmiaru domku można zdecydować się na fundament punktowy, wylewkę betonową, bloczki betonowe, płyty chodnikowe lub specjalne ruszty podłogowe. W najbardziej profesjonalnych realizacjach stosuje się płytę fundamentową, choć dla niedużych modeli najczęściej wystarczające są bloczki betonowe ułożone w rogach i wzdłuż krawędzi, które tworzą stabilne oparcie dla legarów.


Niezależnie od wybranej metody kluczowe jest wypoziomowanie każdego punktu podparcia. Niektórzy inwestorzy decydują się także na utwardzenie powierzchni żwirem lub tłuczniem, aby uniknąć podsiąkania wody od spodu. Warto zainwestować w odpowiednią hydroizolację, na przykład poprzez zastosowanie papy czy folii budowlanej między legarami a betonowymi bloczkami. To zapobiega bowiem kapilarnemu podciąganiu wilgoci.

Dobre podłoże pod domek narzędziowy to podstawa

Kiedy wiesz już, jak zrobić podłoże pod domek ogrodowy, możesz przystąpić do składania konstrukcji. Jeśli kupiłeś gotowy zestaw, należy postępować zgodnie z instrukcją producenta. Różne marki mogą mieć bowiem własne rozwiązania montażowe, a drobne odstępstwa w projekcie wpływają na kolejność łączenia poszczególnych elementów. Typowy domek drewniany składa się ze ścian, które montuje się do siebie w narożnikach za pomocą odpowiednio wyprofilowanych desek lub systemu wpustów.


Po ustawieniu ścian i zabezpieczeniu ich zgodnie z wytycznymi producenta należy koniecznie sprawdzić, czy konstrukcja pozostaje w pionie. W tym celu dobrze jest kontrolować kąt prosty w narożnikach i używać poziomicy na pionowych krawędziach. Precyzyjne wypoziomowanie i wyosiowanie domku już na etapie stawiania ścian uchroni przed dalszymi trudnościami, na przykład w trakcie montażu dachu czy okien.


Jeżeli konstrukcja jest metalowa, montaż będzie polegał on na łączeniu stalowych paneli za pomocą śrub i nakrętek w wyznaczonych otworach. Często przebiega to jeszcze szybciej niż w przypadku drewna, choć wymaga dużej uwagi w dopasowywaniu elementów, zwłaszcza przy mocowaniu dachowych arkuszy. Niezależnie od materiału, przytwierdzenie ścian do podłoża można wykonać za pomocą specjalnych kotw lub wkrętów, które przechodzą przez listwy przytwierdzone do legarów lub wprost do fundamentu. Taki zabieg minimalizuje ryzyko przesunięcia się domku w trakcie silnych wiatrów. Mocowanie wiaty do podłoża powinno być solidne i bezpieczne.

Bez solidnego dachu nie ma dobrego domku narzędziowego

Po tym, jak odpowiednio zorganizujemy podłoże pod domek narzędziowy oraz przejdziemy przez pierwsze etapy konstrukcji, będzie można zabrać się za montowanie dachu. W przypadku modeli drewnianych w zestawie zwykle znajdują się krokwie lub wiązary prefabrykowane, na których opierają się płyty OSB, deski bądź inny materiał stanowiący podkład. Trzeba je przymocować w sposób stabilny, stosując właściwe łączniki ciesielskie lub inne wytyczne producenta, jednocześnie utrzymując prawidłowe rozstawy między krokwiami. 


Po przygotowaniu konstrukcji podłoża można zająć się również pokryciem dachowym. Najczęściej stosuje się papę, gont bitumiczny lub blachę profilowaną, a wybór zależy od preferencji inwestora, budżetu oraz estetyki, jaką chce się uzyskać. Ważne jest, by w okolicach kalenicy i krawędzi dachu zabezpieczyć łączenia przed przeciekaniem, a przy montażu gontu pamiętać o zachowaniu odpowiednich zakładów. Domek narzędziowy absolutnie nie może być zalewany wodą.


Jeśli konstrukcja ma rynnę spustową, należy przewidzieć jej miejsce mocowania, aby woda nie spływała wprost na ściany lub pod fundament. W modelach metalowych wystarczy przymocować odpowiednio wyprofilowane blachy dachowe do konstrukcji ścian i pamiętać o uszczelnieniu newralgicznych miejsc przy kalenicy. Niezależnie od wybranego materiału kluczowe jest solidne zamontowanie elementów, ponieważ to od dachu w dużej mierze zależy trwałość domku i jego ochrona przed warunkami atmosferycznymi.

Wszystkie narzędzia ogrodowe w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756