Zdaniem eksperta
Wiele nowych ras psów jest coraz mniej przystosowanych do zmiennych warunków pogodowych. Dotyczy to w szczególności radzenia sobie z zimnem, czy wilgocią. Podczas spacerów trzęsą się z zimna, a nawet odmawiają wyjścia na zewnątrz w czasie deszczu, czy mrozu. Dobrym rozwiązaniem w tym wypadku może być psia odzież, która odpowiednio dobrana, będzie dużym wsparciem dla naszego marznącego pupila. Jak zmierzyć psa do ubranka, aby było dla niego jak najbardziej komfortowe, a przy tym chroniło go przed zimnem i wilgocią? Podpowiadamy w naszym poradniku.
Jeszcze do niedawna ubieranie psa w jakiekolwiek dodatkowe części garderoby poza obrożą, bo nawet szelki dla psa nie były jeszcze znane, uznawane było w większości za zbytek, a nawet fanaberię właściciela. Ubierane były psy ras miniaturowych i małych. Ubranka służyły do podkreślenia majętności właściciela zwierzęcia. Pierwsze ubrania dla psów pojawiły się już w średniowiecznej Francji. Były szyte z najdroższych tkanin i ozdabiane drogimi kamieniami szlachetnymi. Wraz z upływem lat ubieranie psów zmieniło swoją funkcję. Obecnie na rynku znajdziemy zarówno stroje ozdobne, jak i takie, które pełnią bardzo praktyczne funkcje, jak np. ochrona przed mrozem, deszczem, a czy też takie zakładane po zabiegach weterynaryjnych.
Rynek psich ubrań wciąż się rozrasta, a producenci zaskakują opiekunów coraz to nowszymi wzorami, oferującymi dodatkowe funkcjonalności. Dziś nikogo już nie dziwi mały piesek ubrany w kurtkę czy sweterek z nadrukiem znanych z najpopularniejszych produkcji kinowych superbohaterów. Jednym z ważnych aspektów każdego elementu psiej garderoby jest istotna kwestia, mianowicie – jak zmierzyć psa do ubranka, aby było dla niego jak najbardziej wygodne, a przy tym spełniało określone funkcje.
Zanim przejdziemy to wyjaśnienia, jak zmierzyć psa do ubranka, sprawdźmy, co oferują producenci psiej garderoby. Wśród wielu modeli znajdziemy przede wszystkim swetry, bluzy, kurtki, peleryny, płaszcze, a także kombinezony.
Najpopularniejsze i najchętniej wybierane przez właścicieli psie ubrania to płaszcze oraz kurtki. To również najbardziej wielofunkcyjna część psiej garderoby, a przy tym łatwa w zakładaniu. Zadaniem kurtek i płaszczy jest ochrona naszego pupila przed zimnem i wilgocią, a także wiatrem. Kurtka, z uwagi na sztywniejszy materiał, aby spełniała swoją funkcję, musi zostać odpowiednio dobrana do wielkości zwierzaka. Mniej przylegający do tułowia, jest natomiast płaszczyk przeciwdeszczowy. Różnica miedzy kurtką a płaszczykiem polega między innymi na tym, że płaszczyk zwykle nie ma ocieplenia.
Ciekawym rozwiązaniem są też sweterki i bluzy dla psów. Ta odzież co prawda nie chroni przed wilgocią, ale za to dociepla zwierzę i chroni przed zmarznięciem. Tego typu stroje chętnie wybierają właściciele psów bez podszerstka. Sweterki i buzy zwykle wykonane są z miękkich materiałów, dobrze przylegających do tułowia, stąd ich odpowiednie dopasowanie nie jest aż tak bardzo istotne, jak w wypadku kurtek.
Jak zmierzyć ubrania dla psów, którego zadaniem będzie ochrona psiej sierści przed wilgocią? To zależy od wyboru rodzaju stroju. W wypadku płaszcza czy peleryny, tak jak wspominaliśmy, nie będzie to trudne. Zwykle na metce napisane są rozmiary od XS do XXL i tutaj największe znaczenie będzie miała rasa, z której wynikać będzie wielkość psa. Zatem dla psów ras miniaturowych i małych najbardziej odpowiednie będą rozmiary od XS do S, a dla ras olbrzymich analogicznie od XL do XXL. Dla ras średnich i dużych odpowiednie powinny być płaszczyki w rozmiarach od M do L. Nierzadko również na metce producent zamieszcza informacje o przedziale wagowym dla danego rozmiaru.
Ciekawym rodzajem stroju są kombinezony, które chronią psią sierść nie tylko przed wilgocią, ale również błotem. To idealny strój na poranny spacer, gdy na trawie jest rosa lub też po deszczu, gdy na ulicach są kałuże i błoto. Kombinezon sprawia, że pies podczas takiego spaceru wraca bardziej czysty do domu, co z kolei oszczędza czas opiekuna, który musiałby go przeznaczyć na dosuszanie, czy doczyszczanie psa. Kombinezony opinają nie tylko tułów zwierzęcia, ale również łapki, do połowy lub do samej ziemi. Stąd ważną kwestią jest dobór odpowiedniego rozmiaru tej części psiej garderoby.
Zobacz także: Jakie szelki dla psa?
Szczególnym rodzajem psiego stroju są ubranka weterynaryjne. Rekomendowane są one podczas rekonwalescencji po rozmaitych zabiegach chirurgicznych. Dotyczyć to może zarówno psów, jak i suczek. Ubranie dla psa po kastracji może ograniczać się jedynie do osłony na głowę, która zapobiegnie wylizywaniu rany. Jednym słowem odetnie psu dostęp do operowanego miejsca. Takie same funkcje spełnia ubranie dla psa po sterylizacji.
Jak zmierzyć psa do ubranka weterynaryjnego? Robi to zwykle weterynarz po zabiegu operacyjnym. Na postawie wagi psa określa, jaki rozmiar będzie najbardziej odpowiedni. Rozmiary określone są literami od XS do XXL lub od 1 do 6. Cechami charakterystyczni tych ubranek jest ich lekkość i przewiewność. Zwykle są one wykonane z miękkiej bawełny, która jest łatwa w czyszczeniu i dezynfekcji. Ubranko może być wiązane na troczki na grzbiecie lub też zapinane na rzepy. Rodzaj zapięcia powinien być dobrany do charakteru naszego pupila. W ubranku pies ma się czuć nie tylko komfortowo, ale również móc się swobodnie przemieszczać, a przede wszystkim załatwiać potrzeby fizjologiczne.
Zanim zaczniemy się zastanawiać, jak zmierzyć psa do ubranka, sprawdźmy, czy nasz pies jest na nie gotowy. Warto zastanowić się przede wszystkim, czy nasz pupil będzie np. tolerował zakładanie odzieży przez głowę. Tak może być w wypadku bluz i sweterków, zwłaszcza z dodatkowymi golfami lub kapturami. Wiele psów tego nie toleruje i po zakupie może się okazać, że ubranko nie będzie wykorzystywane. Równie ważną kwestią są także potrzeby naszego psa. Zatem biorąc pod uwagę rasę i charakter możemy się zastanowić, czy nasz psi pupil w ogóle wymaga ochrony przed zimnem, czy też przed wilgocią, bądź deszczem, a także czy potrzebuje dodatkowej ochrony brzucha i łapek.
W wypadku dogrzania psa na spacerze wystarczy bluza lub sweterek. Pies lubiący spacery w deszczu i bieganie po mokrej trawie może zostać ubrany w nieprzemakalną kurtkę, a także luźny płaszczyk, pelerynkę lub kombinezon. Psy bez podszerstka, a także ras miniaturowych i małych, można ubierać warstwowo, czyli na tzw. cebulkę. Wtedy podczas aktywnego spaceru należy kontrolować zachowanie psa, aby ten się nie przegrzał.
Ubranie dla psa powinno spełniać określone funkcje, a także być dla psa komfortowe, dobrze dopasowane i bezpieczne. Producenci psiej garderoby, aby ją uatrakcyjnić, nierzadko dodają do niej rozmaite elementy. Mogą to być guziki, aplikacje, czy koraliki. Warto zawracać uwagę na tego typu dodatki, ponieważ mogą być niebezpieczne dla naszego pupila, zwłaszcza w wypadku, gdy jest on bardzo aktywny.
Pierwszą ważną kwestią jest to, aby kurtka, sweter czy płaszczyk dla psa, nie zawierały metalowych dodatków, które będą bezpośrednio dotykały psiego tułowia lub jakiekolwiek innej części ciała. Podczas spaceru mogą one podrażniać psią skórę, a nawet spowodować krwawienie. Drugim elementem, na który należy zwrócić uwagę są ściągacze, czy też mankiety, którymi zakończone są ubrania w okolicach łap. Powinny być wykonane z miękkich i elastycznych materiałów, z łatwością dostosowujących się do średnicy psiej łapki. Trzecim i równie istotnym aspektem jest wycięcie na kółeczko od smyczy lub szelek, do którego będziemy mocowali smycz.
Jak zmierzyć psa do ubranka, aby było dla niego jak najbardziej komfortowe? Mierzenie należy przeprowadzić w kilku krokach. To nie są trudne do opanowania czynności, jednak od dokładności pomiarów będzie zależał później zarówno nasz komfort, jak i wygodna w noszeniu ubranka przez naszego psiaka. Na metkach psich ubrań producenci wyliczają informacje takie jak: długość ciała psa, obwód klatki piersiowej, obwody łapek oraz obwód szyi.
Najważniejszym pomiarem będzie długość psa. Jest to nic innego, jak odległość miedzy głową a ogonem. Jednym słowem potrzebujemy długości psa na wysokości jego grzbietu bez głowy i ogona. Do tego wystarczy nam zwykła miara krawiecka potocznie zwana centymetrem. Zbyt długa na grzbiecie kurtka czy płaszczyk, będą krępowały ruchy psa, co zwykle kończy się zabrudzeniem ubranka podczas sikania i dotyczy to głównie samców.
Jak zmierzyć psa do ubranka biorąc pod uwagę obwody poszczególnych części psiego ciała. Tu sytuacja jest zdecydowanie prostsza. Obwód klatki piersiowej mierzy się owijając miarę krawiecką poziomo w najszerszym miejscu tułowia, tuż za przednimi łapami. Ważne, aby w czasie pobierania wymiaru nasza miarka nie była zbyt luźna, ani zbyt ciasno nie przylegała do psiego tułowia.
Analogicznie do mierzenia obwodu klatki piersiowej, mierzy się szyję. Miarę krawiecką owija się na wysokości drugiego kręgu szyjnego. Zarówno w wypadku klatki piersiowej, jak i szyi, podczas mierzenia powinniśmy przyjąć dodatkowe 5 cm luzu. Celem jest zapewnienie komfortu podczas aktywnego poruszania się naszego psiaka. Psie łapki z kolei mierzy się w pachwinach lub bezpośrednio pod pachami, w zależności od rodzaju ubranka.
Przede wszystkim należy wiedzieć, że ubranka nie są dla psa czymś naturalnym. Tak samo, jak musi nauczyć się noszenia obroży czy chodzenia w szelkach i smyczy, podobnie może czuć dyskomfort, gdy jego ciało będzie pokryte dodatkową warstwą. Ubranko to dla psa dyskomfort, zwłaszcza podczas pierwszych prób ubierania i wychodzenia na spacer. Dlatego tak ważne jest, aby wszystkie części psiej garderoby dobrać w taki sposób, aby zwierzę czuło się w nich jak najbardziej swobodnie.
Ważną kwestią jest nie tylko, jak zmierzyć psa do ubranka, ale z jakich materiałów ubranko to jest wykonane, czy ma dodatkowy kaptur lub golf, za którym psy w większości nie przepadają i czy zakłada się je przez głowę, czy w inny sposób. Im wcześniej zaczniemy psa ubierać, najlepiej już od wieku szczenięcego, tym łatwiej będzie mu zaakceptować ten fakt.
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt
08:00 - 20:00
Sob
10:00 - 18:00
Niedz
10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756