Poradniki Eksperta

Jakie szelki dla psa?


Szelki dla psa znajdziemy już nie tylko w sklepach zoologicznych czy specjalistycznych, ale również w marketach oferujących produkty spożywcze, materiały budowlane czy sprzęt elektroniczny. Coraz więcej osób ma w swoich domach psich pupili i są na ich temat bardzo wyedukowani. Jeszcze do niedawna niewiele osób nie używało szelek dla swojego psa, ale nawet o nich nie słyszało. Codziennością była za to obroża i smycz dopasowane do wielkości i rasy. Początkowo szelki używane były przez właścicieli psów zaprzęgowych. Taki rodzaj uprzęży sprawiał, że ruchy psiego zaprzęgu nie były niczym skrępowane, a dodatkowo pomagały mu maksymalnie wykorzystać jego siłę. Jakie szelki dla psa wybrać, aby z jednej strony były dla niego jak najbardziej wygodne, a z drugiej bezpieczne? Podpowiadamy w naszym poradniku.jakie szelki dla psa


Czy szelki są lepsze od obroży?


Ilu właścicieli psów, tyle znajdziemy opinii w tym temacie, niemniej obroża powinna być na naszym psie zawsze, a niej zawieszka umożliwiająca identyfikację naszego pupila. Na tabliczce może znaleźć się wskazanie, że pies ma czip, na którym zapisane są dane właściciela lub adres i numer telefonu. Nierzadko również znajduje się na niej imię psa. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo w razie zagubienia zwierzaka, ucieczki lub wypłoszenia. Szelki, zwłaszcza podczas spacerów, są wygodniejsze od obroży. To do nich przypinamy smycz, a w razie pociągnięcia za nią nie uciskamy psa na tchawicę i możemy być pewni, że nawet nieświadomie nie zrobimy mu krzywdy.


Sprawdź również: Jaka maszynka do strzyżenia psa?


Rodzaje szelek dla psów


Nie ma jednego prostego przepisu na wybór tego akcesorium. Zanim dokonamy wyboru, jakie szelki dla psa będą odpowiednie, sprawdźmy co oferują nam producenci i czym powinniśmy kierować się przy wyborze. Jakie szelki dla szczeniaka będą lepsze, a jakie dla psiego seniora i czy rzeczywiście wiek psa w tym wypadku będzie miał znaczenie? Szelki różnią się wielkością, materiałem wykonania, kształtem, a także liczbą sprzączek i możliwościami regulacji. Do tego, inne przeznaczone są do tak zwanego użytku codziennego, a inne np. do biegania, jazdy samochodem czy dla psów towarzyszących. W asortymencie sklepów zoologicznych znajdziemy rozmaite szelki dla psa. Jakie wybrać, aby były praktyczne i bezpieczne? Sprawdźmy poszczególne rodzaje i ich rekomendowane przeznaczenie.


Szelki dla psa w naszej ofercie:


Szelki codzienne


Jakie szelki dla psa będą szelkami codziennymi? To są inaczej tak zwane szelki spacerowe, czyli przeznaczone do codziennego stosowania. Na spacery bowiem chodzimy z psem codziennie i w dodatku kilka razy. Ważne więc, aby łatwo się zakładały, nie ocierały psa w miejscach newralgicznych oraz były bezpieczne i dopasowane. Wśród szelek spacerowych wyróżnia się ich dwa typy: szelki typu guard oraz walk-in, nazywane też step-inami.


Szelki typu step-in


Tego rodzaju szelki znajdziemy niemal w każdym sklepie, w którym jest wydzielona strefa z akcesoriami dla zwierząt. Są stosunkowo tanie, a rozmaitość kolorów, kształtów i materiałów, z jakich są wykonane może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Ich dużą zaletą jest to, że bardzo łatwo ubrać w nie psiego pupila. Wystarczy, że rozłożymy je na podłodze i naprzemiennie włożymy w nie psie, przednie łapy. Następnie podciągamy je ku górze i spinamy klamrą na grzbiecie. Tuż przy klamrze znajduje się zwykle dodatkowe akcesorium, do którego przypinamy smycz. I już jesteśmy gotowi do spaceru. Niedogodnościami w tego typu konstrukcjach może być tendencja do przesuwania, a trudna regulacja przy nieodpowiednim dopasowaniu szelek typu walki-in do wielkości psa sprawia, że może się z nich łatwo wydostać. Dodatkowo, psy z krótką sierścią mogą odczuwać dyskomfort w pachwinach, ponieważ paski szelek mogą je tam uciskać podczas spaceru.


Szelki typu guard


To rozwiązanie jest równie popularne i szeroko dostępne, co szelki step-in z tą różnicą, że szeroka rozpiętość regulacji sprawia, że możemy je lepiej dopasować do wielkości i kształtu naszego psa. Wtedy mamy pewność, że naszego pupila nie będą ocierały podczas spaceru, ani się na nim przesuwały. Wkłada się je wygodnie przez głowę i zapina obie części na karku. Również w tym miejscu dopinamy smycz. Ten rodzaj szelek równomiernie rozkłada się na ciele zwierzęcia, przez co podczas niekontrolowanego ciągnięcia nie uciska na jego mostek ani nie blokuje łopatek. To ich niebywała zaleta, choć może również okazać się wadą. Jeśli nasz pies jest duży i silny oraz ma tendencję do ciągnięcia może się okazać, że w szelkach typu guard będzie to robił ze zdwojoną siłą, ponieważ nie będzie przy tym odczuwał nawet najmniejszego dyskomfortu. Jeśli stoimy przed dylematem, jakie szelki dla psa wybrać, gdy jest on jeszcze szczenięciem, właśnie szelki typu guard będą dla niego odpowiednie.


Szelki sportowe


Coraz więcej osób dba o kondycję fizyczną i uprawia sporty na świeżym powietrzu. Właściciele psów robią to także podczas psich spacerów. Szelki sportowe powinny być wygodne i możliwe jak najdokładniej regulowane, aby podczas biegu z nami czy przy rowerze, pies nie miał skrępowanych ruchów, a smycz była bezpiecznie naciągnięta. Konstrukcja tego rodzaju szelek przypomina tą, która jest stosowana w psich zaprzęgach. Zatem obciążenie rozkłada się równomiernie, a smycz zapinana jest nie na karku a bliżej ogona. Takie szelki będą najbardziej odpowiednie do sportów, w których pies biegnie przed nami.


Szelki samochodowe


Każdy odpowiedzialny właściciel psa przewożący go samochodem powinien zadbać w tym czasie o jego bezpieczeństwo. Mowa tu o specjalnych szelkach samochodowych. Ich zadanie jest takie samo, jak zadanie pasów pasażerów czy kierowcy. Mają na tyle zamortyzować siłę uderzenia podczas gwałtownego hamowania czy dachowania, aby zapewnić podróżującym bezpieczeństwo. Zwykle takie szelki mają specjalne upięcie, którym mocujemy je do samochodowych pasów bezpieczeństwa. Odpowiednie szelki samochodowe dla psa to takie, w których będzie on mógł nawet swobodnie przemieszczać się czy położyć się na siedzeniu. Są wygodne i regulowane tak, aby nie krępowały ruchów zwierzęcia.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756