Poradniki Eksperta

Jaki grill węglowy? Ranking [TOP 10]

Grillowanie jest tym rodzajem przygotowywania posiłków, zwłaszcza mięsa, które ostatnio uważane jest przez fachowców od żywienia za jeden z mocno kontrowersyjnych sposobów. Niezależnie od ich zdania grillowanie stało się obecnie naszym narodowym hobby, a wielu z nas zastanawia się, jaki grill węglowy wybrać. Może związane jest to z klimatem, bo, gdy tylko zrobi się cieplej, zaczynamy ten sposób przyrządzania dań celebrować i jadać na powietrzu. Zresztą nie jesteśmy tu jedyni, w innych krajach też się grilluje, a każdy przyrządza to, co w jego kraju jest najpopularniejsze, a więc na ruszt trafiają i owoce oraz warzywa, i mięsa – od karkówki przez kiełbaski do żeberek, a także owoce morza. Jedni lubią biesiadować przy grillu na powietrzu, bo dosyć już mają zamknięcia w przysłowiowych czterech ścianach (głównie mieszkańcy Europy), inni, dlatego, że zawsze gotują czy smażą na zewnątrz (robią tak np. Azjaci czy Afrykanie). Ale jaki grill wybrać, z którego jedzenie będzie najsmaczniejsze? To zależy od wielu czynników.


Rodzaje grilli


Grille dostępne w sprzedaży, a głównie w sklepach, głownie z AGD, można podzielić na trzy podstawowe grupy tych urządzeń, zależnie od sposobu ich „rozpalania” (zasilania). Są to, zatem grille: elektryczne, gazowe oraz węglowe.


  • Grille elektryczne – w ich wyposażeniu jest zazwyczaj ruszt (może też być płyta typu kamień), zbiornik na tłuszcz oraz bywa wyposażony w regulator temperatury. Wystarczy podłączyć go do gniazda elektrycznego, problem tkwi jednak w długości kabla. Można, co prawda postawić go na stole werandy, jednak na nierównym podłożu, jakim jest trawa, już raczej nie, tym bardziej nie da się go zabrać ze sobą w plener.


  • Grille gazowe – zasilane bywają gazem ziemnym albo propanem, a butla gazowa stawiana jest na dolnej półce, w którą wyposażony jest taki grill. Wyglądem przypominają te węglowe, a produkty spożywcze są opiekane bezpośrednio poprzez działanie płomieni lub poprzez ogrzewane nimi elementy oddające ciepło. Mogą to być kamienie z lawy czy też brykiety ceramiczne. Są także modele, które mają metalowy ruszt obracany nad ogniem za pomocą silniczka elektrycznego


  • Grille węglowe – mówi się o nich, że są ukłonem w stronę tradycji. I coś w tym jest, bo należą chyba do najstarszych modeli. Wystarczyły nawet dziura w ziemi, a na niej położony ruszt i już można piec. Podobnie rzecz się ma z żeliwnym sagankiem, w którym też da się urządzić grill. Jako paliwa używa się do nich brykietów sporządzonych z węgla drzewnego lub postaci naturalnych brył. Podczas spalania się tego węgla powstaje żar i to on właśnie pozwala na opiekanie, a że w czasie spalania tegoż węgla powstaje dym (powstaje dzięki tłuszczowi ściekającemu na węgiel), w zależności, z jakiego drewna robiony był węgiel mamy dodatkowe walory smakowe. Oczywiście w sklepach dostępne są modele większe, na których można przyrządzić jedzenie dla wielu osób, jak i mniejsze – dla skromniejszego grona. Jeśli zastanawiamy się, jaki grill węglowy będzie w tym przypadku najlepszym zakupem, warto sprawdzić, co jest w sklepach. 


Można kupić grill jednorazowy, składany, a także żeliwny czy też kamienny. Taki grill można też wybudować na własnej działce, na którą wyjeżdżamy w każdej wolnej chwili, jak też zapraszamy na nią znajomych, którzy nie mają własnych działek czy choćby rodzinę. Grille węglowe mają zwykle paleniska, ruszty, a czasem także pokrywy oraz różne wielkości, zależnie od tego jak często i dla ilu osób grillujemy. Wiele z nich wyposażonych jest także w półki, na których można ustawiać naczynia z przygotowanymi potrawami, jak też odstawiać na nie te już gotowe. Jeśli zatem zastanawiamy się, jaki grill węglowy wybrać, to warto zadać sobie pytanie czy opiekamy tylko okazjonalnie, czy robimy to systematycznie dla kilku osób. Od tego wiele zależy, jaki grill węglowy zakupimy.


Akcesoria, które się przydają


Warto wspomnieć przynajmniej o niektórych, ponieważ ich używanie bardzo ułatwia pracę grillującym, a zawsze jest taka osoba, która pilnuje i potraw, i żaru w palenisku. Przede wszystkim przyda się duży półmisek (taca), a nawet dwa – na jednym przynosi się produkty do opiekania, a na drugi odkłada już gotowe. Ten drugi powinien być, zatem taki, by móc na nim serwować dania na stole. Absolutnie niezbędne wydają się szczypce lub duży widelec (a może i obydwa) do nakładania i przekręcania porcji na drugą stronę dla równego opieczenia, a potem zdjęcia z rusztu – bo zwykle porcja kiełbasy, mięsa czy warzywo jest przecież gorące. Przydaje się także rękawica kuchenna, najlepiej taka z silikonu. Coraz więcej osób używa także jednorazowych tacek z dziurkami w dnie, w których ustawia się na ruszcie pokrojone kawałki grillowanych produktów. Robi się to dla zwiększenia bezpieczeństwa tych, którzy są konsumentami. Takie tacki chronią potrawy przed osadzaniem się na nich skapującego na brykiety i „wracającego” na górę tłuszczu, który często ma kontakt, a to z rozpałką (jeśli jej używamy, by przyspieszyć rozpalenie), a to z warstwą, którą pokryte bywają brykiety. Co do zastawy – panuje dowolność, ale chętnie korzystamy z jednorazowych, papierowych, talerzyków, które potem wystarczy wyrzucić.


Co można opiekać?


Praktycznie wszystko, co tylko chcemy z warzywami i owocami włącznie. Dobrze, by te ostatnie były serwowane w tej samej ilości, co i mięso. Najlepiej, gdy porcje przygotujemy sami, wcześniej je marynując, bo wtedy wiemy, co jemy i jak to jest zrobione.


Jeśli ktoś nadal ma wątpliwości proponujemy zestawienie kilku modeli, co na pewno ułatwi wybór urządzenia.


Jaki grill węglowy?


Grille węglowe towarzyszą nam od lat. W zasadzie spełniają tę funkcję, którą niegdyś odgrywały ogniska, przy których gromadzili się ludzie. One łączą, wspólne biesiadowanie na szczęście „nie wyszło z mody”. Potrzeba naprawdę niewiele, żeby usiąść przy wspólnym stole albo na kocu. Takie grillowanie często bywa nawet składkowe, każdy z zaproszonych może przygotować coś, co wychodzi mu najlepiej i ze sobą zabrać na działkę do znajomych lub do ogródka, w którym będzie pieczenie na ogniu. A grille węglowe mogą być różne, zależnie od tego, ile będzie osób. Jedni mają grill składany, który wrzuca się do samochodu i w sezonie przywozi, inni mogą mieć wybudowany na działce czy w ogrodzie. I tak osoby, które przykładają do grillowania większą wagę wybiorą większy model, z półkami. Dla tych, którzy nie chcą dźwigać, a nie mają samochodu są nawet urządzenia jednorazowe. Rodzina dwuosobowa zadowoli się modelem niewielkim, takim, na którym zmieszczą się dwie porcje karkówki czy dwie kiełbaski i może jeszcze papryka albo cebula. Są i tacy, którzy zrobią szaszłyki i to nawet wegańskie, choćby tylko z warzyw albo zwyczajnie zgrillują ananasa pokrojonego w plastry. Pomysłów jest wiele, a wszystkie wiążą się z tym, co najbardziej lubimy jeść, nawet desery (!) w postaci owoców. Bo grillowanie nie polega tylko na pieczeniu, ale na przygotowywaniu, a potem wspólnym zjadaniu tych specjałów. Przy okazji można zrobić konkurs na najbardziej pomysłowe danie. Rozpalać można za pomocą specjalnych brykietów i podpałki, ale jeśli na działce czy w pobliżu są suche szyszki, to też można ich dorzucić do paleniska. Ważne, żeby grilla pilnować i uzyskać żar, bo to on odpowiedzialny jest za sukces. Wybraliśmy dla Was kilka modeli, które odpowiedzą, jaki grill węglowy i są dostępne w naszych sklepach Media Expert i z pewnością zadowolą nawet wybredne gusty. Trzeba tylko pamiętać, by po skończonym grillowaniu i wystudzeniu urządzenia, oczyścić je i nie wyrzucać żaru do lasu, ani do śmietnika na działce.


Grill węglowy LANDMANN Comfort Basic 11528


Ten model marki LANDMANN otwiera nasz ranking i na pewno zachwycą się nim osoby, które mają ogródek, a nie zdecydowały jeszcze – jaki grill węglowy najlepiej wybrać. Zrobiony jest z blachy stalowej, wyposażony został w uchwyty i listwy ze szczotkowanej stali szlachetnej. Można go ustawiać w dowolnym (odpowiednim dla takiego urządzenia) miejscu, gdyż wyposażony został w dwa kółka z tworzywa. Warto też dodać, że wyposażony jest w żeliwny ruszt do podgrzewania i ocynkowaną, perforowaną blachę paleniskową z płynną regulacją, a to dzięki specjalnej korbie.


LANDMANN Comfort Basic 11528 Dane techniczne:


Grill ogrodowy

Materiał grilla: stal

Ruszt: prostokątny

Materiał rusztu: żeliwny

Powierzchnia rusztu: 56x42 cm

Głębokość: 47 cmUdogodnienia:


Składana półka boczna metalowa z wieszakiem

Pokrywa z kominkiem wentylacyjnym

Korba do regulacji wysokości

Termometr

Pokrowiec ochronny

Dwa kółkaGrill węglowy LUND 99592


Następny w przeglądzie „jaki grill węglowy” jest właśnie ten model. Wyposażony został również w dwa kółka oraz wygodną, drewnianą rączkę (uchwyt), żeby łatwiej go było ustawić w wybranym miejscu. Jego wysokość wynosi 86, zaś szerokość 82 cm. Na grillu, w którym powierzchnia rusztu, czyli miejsca, na którym znajdą się produkty, wynosi ponad jeden metr można zmieścić dania nawet dla niewielkie rodziny. Wykończenie drewnem sprawia, że przypadnie do gustu wielu osobom.LUND 99592 Dane techniczne:


Materiał grilla: stal

Ruszt: prostokątny

Materiał rusztu: stal chromowana

Powierzchnia rusztu: 48,5x26 cm

Głębokość: 28 cmUdogodnienia:


Dwa kółka

Półka boczna drewniana

Pojemnik na popiół

Mechaniczna czterostopniowa regulacja wysokości

 Uchwyt do przewożenia drewnianyGrill węglowy LUND 99593


Jego wielką zaletą jest to, że można go bez problemu schować, jak również rozłożyć, w razie potrzeby, i to bez konieczności użycia śrub czy też jakichkolwiek narzędzi, Ten model grilla ogrodowego ma też tę zaletę, że można go ustawić na tarasie, gdy pogoda nie dopisuje. LUND 99539 jest, bowiem grillem turystycznym, który niezwykle łatwo jest ze sobą zabrać w podróż. Można, bowiem złożyć go w poręczną, zajmującą mało miejsca walizeczkę. Sprawdza się nawet, gdy w podróż wybieramy się rowerem.LUND 99593 Dane techniczne:


Materiał grilla: stal

Ruszt: prostokątny

Materiał rusztu: stal chromowana

Powierzchnia rusztu: 42x22 cm

Głębokość: 23 cmUdogodnienia:


Cztery składane nóżki

Otwory do regulowania przepływu powietrza

Uchwyty do rusztu

Mechaniczna trzystopniowa regulacja wysokości

Możliwość złożenia w walizkęGrill węglowy LANDMANN 600


Teraz prezentujemy model dla tych, którzy wybierają się na małą wycieczkę rowerową, a po drodze na pewno będą chcieli coś przekąsić. Grill węglowy LANDMANN 600 idealnie się do tego nadaje. Jest bowiem bardzo lekki – waży zaledwie 0,6 kg i to z opakowaniem, a dostaniecie na niego kartę gwarancyjną. Trzeba wiedzieć, że jest on absolutnie kompletny i gotowy do użycia. Wystarczy go rozpakować, ustawić na aluminiowym stojaku i gotowe. W komplecie jest także materiał palny oraz podpałka.LANDMANN 600 Dane techniczne:


Materiał grilla: aluminium

Ruszt: prostokątny

Materiał rusztu: aluminium

Powierzchnia rusztu: 29x22 cm

Głębokość: 25,5 cmUdogodnienia:


Bardzo lekki, waga 0,6 kg

Zestaw z materiałem palnym i podpałką

Aluminiowy stojak

Kompaktowy

Natychmiast gotowy do użyciaGrill węglowy LUND 99524


Jeśli robimy ranking grilli węglowych, to nie może zabraknąć również tego, trochę nietypowego z wyglądu, bo grill węglowy LUND 99524, to grill ogniskowy. Podwiesza się go na specjalnym trójnogu, którego konstrukcja jest solidna, w środku ustawia palenisko, a nad nim podwiesza się ruszt. Ten ciekawy z wyglądu i naprawdę mocny grill wiszący na trójnogu jest doskonałym rozwiązaniem dla tych z Was, którzy nie mają wyznaczonego miejsca w ogrodzie na ognisko, bo ogień rozpala się w specjalnym pojemniku.LUND 99524 Dane techniczne:


Materiał grilla: stal emaliowana

Ruszt: okrągły

Materiał rusztu: stal chromowana

Powierzchnia rusztu: średnica 49 cm

Głębokość: około 55 cmUdogodnienia:


Regulowana wysokość od 30 do 67 cm

Duża powierzchnia rusztu

Idealny do ogrodu

Łatwa obsługa

Palenisko z własnymi nóżkamiGrill węglowy LANDMANN 11529A


Jeżeli macie ogród albo działkę z domkiem i szukacie grilla na dłużej, to ten model będzie w sam raz. Latem może stać pod chmurką, bo ma pokrywę, ale gdy leje warto przewieźć go pod daszek, co nie będzie trudne, gdyż wyposażony jest w wygodne kółka oraz w uchwyt. Jest dosyć duży i odpowiedni nawet dla dziesięciu osób, spokojnie można zaprosić zatem znajomych. Przydatna okazuje się jego półka boczna, którą w razie czego można złożyć, jak i ta pod grillem, która doskonale zmieści worek z brykietami.LANDMANN 11529A Dane techniczne:


Grill ogrodowy

Materiał grilla: stal emaliowana

Ruszt: prostokątny

Materiał rusztu: żeliwny

Powierzchnia rusztu: 42x53 cm

Głębokość: 71 cmUdogodnienia:


Półki boczna i pod grillem

Otwory do regulacji powietrza

Ruszt dla 10 osób

Termometr w pokrywie grilla

Wyciągana szuflada na popiół

Dwa kółkaGrill węglowy LANDMANN 11503 Comfort


Urządzenie stworzone z myślą o perfekcjonistach grillowania. Przede wszystkim ten model ma specjalną półkę na brykiety, a także pokrywę, w której producent umieścił termometr, żeby grillowane dania były idealnie usmażone. Sprzyja temu także specjalna wentylacja grilla oraz dwuczęściowy ruszt. Dzięki doskonałym kółkom oraz wygodnemu uchwytowi można urządzenie dowolnie przestawiać – także zależnie od pogody, która potrafi być kapryśna, zwłaszcza wiosną. Warto dodać, że ma antypoślizgowe nóżki.LANDMANN 11503 Comfort Dane techniczne:


Grill ogrodowy

Materiał grilla: stal

Ruszt: dwuczęściowy

Materiał rusztu: stal emaliowana

Powierzchnia rusztu: 42x56 cm

Głębokość: 63 cmUdogodnienia:


Składana półka boczna

Specjalny pojemnik na brykiety

Pokrywa

Termometr w pokrywie

Szuflada na popiół

Dwa kółkaGrill węglowy TOYA 99581


Grill TOYA 99581 ma w pokrywie umieszczony wentylator, przypominający wiatraczek. Spory dodatek drewnianych elementów, głownie półek, rozjaśnia całość i dodaje kontrastu połyskującej czerni. Urządzenie wyposażone zostało w naprawdę duże kółka, więc jego „transport” na miejsce, w którym stanie nie przysporzy problemu, nawet wtedy, gdy lunie deszcze i przyjdzie z grillem „uciekać”. Zresztą, choć jest całkiem spory, nie należy do najcięższych, gdyż waży zaledwie 8,5 kg, a to także ułatwia transport.TOYA 99581 Dane techniczne:


Grill ogrodowy

Materiał grilla: stal szlachetna

Ruszt: prostokątny

Materiał rusztu: stal chromowana

Powierzchnia rusztu: 40x45 cm

Głębokość: ok. 47 cmUdogodnienia:


Dwie drewniane półki boczne

Regulacja wysokości

Półka pod grillem

Pokrywa

Stabilne nóżki

Dwa kółkaGrill węglowy LUND 99586


Został wyposażony w bardzo istotne elementy. Ma m.in. wyciągany popielnik z regulacją ciągu (pomoże w szybkim sprzątaniu) i cztery regulowane otwory wentylacyjne. Termometr ułatwi przygotowanie smacznych dań. Ale to nie wszystko. Ten model wyposażony jest też w dwie półki na produkty – jedna została umieszczona z przodu, zaś druga z jego boku. Oprócz nich ma półkę na dole. Jego kółka są mocne, bo metalowe, bez kłopotu, więc pokonają wszelkie nierówności terenu w drodze do swojego miejsca.LUND 99586 Dane techniczne:


Grill ogrodowy

Materiał grilla: stal nierdzewna

Ruszt: prostokątny

Materiał rusztu: stal

Powierzchnia rusztu: 71x34,5 cm

Głębokość: 58 cmUdogodnienia:


Dwie składane półki

Półka pod grillem

Termometr

Regulacja dostępu powietrza

Pokrywa

Wyciągany popielnik z regulacja ciągu


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756