Silniki elektryczne
Silniki elektryczne, są podstawowym typem napędu w kosiarkach konsumenckich. Przemawiają za nimi łatwość obsługi, lekkość oraz względnie cicha praca, w porównaniu do silników spalinowych. Jednostki elektryczne wykorzystywane do napędu kosiarek, to najczęściej jednofazowe silniki prądu przemiennego. Jeśli zastanawiasz się, jaki silnik do kosiarki wybrać i chcesz postawić na standardowe rozwiązanie, to właśnie je znalazłeś.
Silniki elektryczne szczotkowe
Podstawowym napędem w kosiarkach, jest silnik elektryczny komutatorowy, ze szczotkami węglowymi doprowadzającymi prąd do silnika. Silniki komutatorowe prądu przemiennego, mają duży moment rozruchowy, są lekkie i osiągają wyższe obroty. Najszybciej zużywają się w nich szczotki, które można wymienić w serwisie. Są także bardzo wrażliwe na przeciążenia. Zbyt duże obciążenie wału, może spowodować zatrzymanie wirnika, co spowoduje wzrost napięcia prądu i możliwość uszkodzenia komutatora oraz uzwojeń. Dla użytkownika kosiarek sieciowych, zmniejszającym komfort użytkowania, jest konieczność zasilania (prąd o napięciu 230 V) za pomocą przewodu, który ogranicza zasięg oraz swobodę ruchów. Przewód może zostać przecięty przez nóż, co może spowodować zwarcie w instalacji elektrycznej. Silnik szczotkowy generuje większy hałas, niż bezszczotkowy. Ponadto, obudowa silnika w kosiarce ma otwory wentylacyjne, wymagane do chłodzenia silnika, które mogą ulec zatkaniu i spowodować jego przegrzanie, a w rezultacie uszkodzenie.
Silniki elektryczne bezszczotkowe
Nowocześniejszym rozwiązaniem jest silnik indukcyjny, zasilany prądem stałym. Szczotki zastąpiono elektrycznie sterowany komutatorem. Pole magnetyczne wytwarzane jest przez nieruchome cewki, a magnesy znajdują się na wirniku. Główną zaletą silników bezszczotkowych, jest dużo większa trwałość i niezawodność, wynikająca z wyeliminowania z konstrukcji szczotek, które najszybciej się zużywają. Także silnik w tej konstrukcji, pracuje ciszej.
Moc silnika elektrycznego, a szerokość robocza
Ze względu na pobór prądu, moc silnika kosiarki wynosi od 600 do zazwyczaj 2200 W. Modele do 1000 W, zalecane są do małych powierzchni. Taka moc jest wystarczająca, gdy szerokość robocza (pasa ściętej trawy) maszyny, nie przekracza około 33 cm. Dla maksymalnych mocy, szerokość koszenia zwiększa się do 50 cm.
Silniki elektryczne prądu stałego z zasilaniem akumulatorowym
Kosiarki elektryczne zasilane akumulatorowo, mają szereg zalet, lecz są droższym rozwiązaniem. Podstawową korzyścią, jest brak kabla zasilającego, a więc mamy swobodę ruchów i dotrzemy w każdy zakątek ogrodu. Jednostki elektryczne zasilane akumulatorem, wykorzystują silnik DC (prądu stałego) ze szczotkami lub bezszczotkowy. Te ostatnie, wydają się najlepszym rozwiązaniem, gdyż są lekkie, nie przegrzewają się, a rezygnacja ze szczotek, czyni je odpornymi na zużycie mechaniczne. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, jest zastosowanie silnika bezszczotkowego (BLDC - Brushless DC Motor), który jest praktycznie bezobsługowy i nie wymaga wentylowania. Wadą urządzeń wyposażonych w silniki BLDC, jest wyższa cena zakupu, lecz biorąc pod uwagę niezawodność, przy dłuższej eksploatacji, może się okazać opłacalną inwestycją. Silniki BLDC mają możliwość sterowania obrotami i momentem. Warto zatem wziąć to pod uwagę, przy wyborze kosiarki akumulatorowej. Kosiarki akumulatorowe są także droższe, z powodu ceny akumulatora, który stanowi około 30 proc. wartości maszyny.