Poradniki Eksperta

Kompresor – ranking produktów [TOP10]

 2023-08-03 

Dla wielu osób kompresor jest niezbędnym wyposażeniem warsztatu. Przy jego pomocy można np. napędzać narzędzia pneumatyczne. Przygotowane przez nas zestawienie pomoże Ci wybrać odpowiedni kompresor. Ranking zawiera dziesięć różnych propozycji, które odpowiadają na potrzeby różnych użytkowników. Możesz więc wybrać zarówno kompaktowe urządzenie do auta, jak i wydajny sprzęt do warsztatu, pomocny podczas pracy z narzędziami.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Rodzaje kompresorów

W ofercie Media Expert znajdziesz kilkadziesiąt różnego rodzaju kompresorów, a wyboru urządzenia należy dokonywać pod względem przeznaczenia. Do pompowania kół w aucie, czy np. rowerze wystarczy Ci po prostu kompresor samochodowy. Takie uradzenia zasilane są z gniazdka 12 V lub mają wbudowane akumulatory. To dobry wybór na sytuacje awaryjne i warto mieć taki sprzęt w aucie. Opcja zasilania bezprzewodowego będzie dodatkowym atutem, jeśli w określonym miejscu nie możesz skorzystać z innego rodzaju zasilania. Niektóre modele są zasilane wymiennymi bateriami kompatybilnymi również z elektronarzędziami. W zestawie zazwyczaj znajdziesz dodatkowe akcesoria umożliwiające np. pompowanie piłek czy przystawki do różnego typu wentyli.


Przygotowując ranking kompresorów nie mogliśmy nie wspomnieć również o urządzeniach bardziej wydajnych. Są to kompresory bezolejowe i olejowe. Urządzenia te są zasilane sieciowo i wyposażono je w zbiorniki o dużej pojemności. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie większej wydajności przepływu powietrza. Tego typu kompresory mają więc szersze zastosowanie niż modele samochodowe.


Urządzenie może być wykorzystywane nie tylko do pompowania kół czy czyszczenia z zabrudzeń trudno dostępnych miejsc, ale także malowania czy napędzania narzędzi pneumatycznych. Urządzenie takie jest wyposażone w wydajny silnik elektryczny, o dużej mocy nawet ponad 1,5 kW. W przypadku kompresorów olejowych ich dużą zaletą jest możliwość pracowania w sposób ciągły oraz duża wydajność. Z kolei modele bezolejowe oferują średni poziom wydajności, jednak mają mniejsze gabaryty.

Ranking kompresorów akumulatorowych

Coraz częściej wyborem klientów staje się akumulatorowy kompresor. Ranking prezentuje takie urządzenia, ponieważ są one wygodne i łatwe w obsłudze. Przede wszystkim nie zajmują dużo miejsca. Sprzęt możesz więc przechowywać zawsze w bagażniku auta, aby był gotowy na awaryjne sytuacje. Obsługa jest niezwykle łatwa. W standardowym wyposażeniu znajduje się manometr analogowy lub cyfrowy do kontroli ciśnienia powietrza.


To drugie rozwiązanie jest wygodniejsze. Na ekranie możesz wybrać typ jednostki oraz zaprogramować do jakiego cieśnienia ma pracować sprzęt. Urządzenie włączy się i wyłączy automatycznie po osiągnięciu zadanej wartości. Należy dodać, że niektóre kompresory akumulatorowe oferują dodatkowe funkcje, mogą być np. zasilane również z gniazdka zapalniczki, pracować jako powerbank, czy mieć wbudowaną latarkę. Funkcje te może nie są niezbędne na co dzień, lecz mogą okazać się bardzo przydatne, gdy na trasie przydarzy Ci się nieoczekiwana awaria.

Na co zwracać uwagę wybierając kompresor

Trwałość konstrukcji czy wsparcie posprzedażowe to cechy, na które zawsze warto zwracać uwagę kupując nowe urządzenie, także kompresor. Ranking przez nas przygotowany zawiera więc propozycje uznanych producentów, abyś mógł wybrać sprzęt, który nie zawiedzie Cię, gdy będzie potrzebny. Znaczenie ma oczywiście wydajność, która jest mierzona w litrach na minutę.


W lekkich pracach jak np. kontrola ciśnienia w oponach auta czy roweru sprawdzą się nawet kompresory samochodowe, pod warunkiem, że czynności te będą przeprowadzane okazjonalnie. Do bardziej wymagających zadań jak np. czyszczenie różnych powierzchni czy podłączanie niektórych narzędzi można wykorzystać kompresor bezolejowy. Z kolei modele olejowe z dużymi zbiornikami oferują największą wydajność, są więc polecane do prowadzenia prac w trybie ciągłym. Bez trudu osiągają wydajność nawet 300 l/min.


Zwróć uwagę jakie wymagania mają narzędzia zasilane przez kompresor. Ranking prezentuje bowiem szeroki przekrój modeli. W specyfikacji np. szlifierki czy gwoździarki pneumatycznej znajdziesz takie dane jak zapotrzebowanie na sprężone powietrze. Wydajność kompresora powinna więc odpowiadać przynajmniej sumie wymagań wszystkich narzędzi, które będą do niego podłączone.


Oprócz wydajności znaczenie mają masa urządzeń i ich wymiary. Należy wziąć je pod uwagę i dostosować do preferowanego trybu pracy. Kompresory bezolejowe zazwyczaj są wyposażone w wygodny uchwyt do przenoszenia, choć większe modele mogą mieć masę nawet 15 kg. Warto to wziąć pod uwagę, gdy sprzęt ma pracować z narzędziami wykorzystywanymi w różnych warunkach, np. gwoździarkami. Największe są zaś kompresory olejowe. Dlatego praktycznie wszystkie modele są wyposażone w duże koła oraz wygodne uchwyty. To ułatwia ich ewentualny transport w obrębie danej lokalizacji.

Jak dbać o kompresor? Ranking urządzeń

Sprężone powietrze z kompresora charakteryzuje się dużą wilgotnością. Dla utrzymania jej na odpowiednim poziomie niezbędne jest skorzystanie z filtra oraz smarownicy. Spadki ciśnienia są normalnym zjawiskiem dotykającym kompresor. Ranking przygotowaliśmy tak, abyś mógł łatwo zdecydować o zakupie sprzętu wysokiej jakości.


Oczywiście większości zjawisk można w różny sposób zapobiegać. Starty ciśnienia powoduje np. zbyt długi wąż do dostarczania sprężonego powietrza. Oprócz tego znaczenie mają zastosowane filtry. Ich użycie jest niezbędne, ponieważ zapewniają czyste powietrze i chronią podłączone urządzenia przed awariami. Dlatego wnętrze rur oraz przewodów powinno być utrzymane w czystości. W miarę użytkowania sprzętu w środku mogą nagromadzać się różne osady.


Zanim rozpoczniemy prace z narzędziami warto przedmuchać i przeczyścić elementy instalacji. Również po zakończeniu prac pamiętaj o tym, aby końcówek odłączonego przewodu doprowadzającego powietrze nie kłaść np. na podłodze, ponieważ do jego wnętrza mogą dostać się zanieczyszczenia w postaci pyłu. Z kolei korzystając z reduktora należy utrzymywać stałe ciśnienie pracy urządzenia.

Polecane poradniki Eksperta

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756