Poradniki Eksperta

Kwiecień w ogrodzie – jakie prace w ogrodzie? Kalendarz ogrodniczy


Kwiecień to pierwszy, wiosenny miesiąc. W końcu możliwe jest spędzenie większej ilości czasu we własnych ogródkach. Jakie prace powinieneś wykonać? Podpowiadamy, jak wygląda kwiecień w ogrodzie. Zapoznaj się z naszym poradnikiem, aby wiedzieć jakie obowiązki czekają Cię wobec konkretnych rodzajów roślin. Czas na sezon ogrodowy!kwiecień w ogrodzie


Kwiecień w ogrodzie – nareszcie wiosna!


Choć oznak wiosny mogliśmy już wypatrywać wcześniej, to kwiecień w ogrodzie jest momentem prawdziwego rozkwitu. Dzień jest dłuższy, a temperatury coraz wyższe. Zachęca to do aktywności poza domem. Ludzie masowo wybierają się na ogródki działkowe i rozpoczynają wiosenne prace w przydomowych podwórkach. Warto mieć świadomość, które prace powinno się wykonywać w określonych miesiącach. Kalendarium to dotyczy przede wszystkim poszczególnych rodzajów roślin. Zanim na dobre rozpoczniesz pracę, pamiętaj o właściwym wyposażeniu. Potrzebujesz podstawowych narzędzi i akcesoriów, dzięki którym zadania wykonasz szybko i bez szkód na posiadanych roślinach. Zadania podzieliliśmy ze względu na rodzaje nasadzeń, abyś łatwiej mógł odnaleźć się w spisie prac. Bez względu na zadania, na pewno powinieneś sprawić sobie wygodne, wytrzymałe rękawice robocze. Dzięki nim Twoje dłonie nie będą wystawione na działanie nawozów, a skóra nie zniszczy się od grzebania w ziemi.


Kosiarki spalinowe w naszej ofercie:


Kwietniowe prace przy roślinach ozdobnych w Twoim ogrodzie


Rośliny ozdobne wspaniale przystrajają każdy ogród. Wymagają jednocześnie wiele uwagi, aby mogły rosnąć okazale, zachwycając Twoich gości. Przede wszystkim, kwiecień jest już miesiącem, w którym możesz pozbyć się zimowych osłon, które zabezpieczały rośliny przed przymrozkami. Oczywiście pojedyncze, niewielkie mrozy mogą się jeszcze pojawić. Nie ma już jednak wysokiego prawdopodobieństwa krytycznie niskich temperatur, które mogłyby zaszkodzić Twoim roślinom ozdobnym. Zebrane osłony przydadzą się jeszcze w kolejnym sezonie, o ile nie poszarpał ich za mocno wiatr. Wysusz agrowłókninę i złóż ją w jakimś suchym miejscu. Podczas odsłaniania roślin sprawdź, czy nie pojawiły się oznaki chorób.


Kwiecień jest także odpowiednim momentem na uprzątnięcie skalniaków i rabatek. Możesz użyć sekatora do wycięcia uschniętych bylin roślin zeszłorocznych. Możesz również pozbyć się chwastów, wyrywając je wraz z korzeniami. Przy okazji warto spulchnić glebę. Możesz do tego użyć ręcznego kultywatora, który pozwala precyzyjnie poruszać się między nasadzeniami. Dostępne są także mniejsze spulchniacze, które mają zwykle formę trzech pazurów. W kwietniu możliwe jest także rozpoczęcie nawożenia roślin. Pamiętaj, aby robić to zawsze w rękawicach ogrodowych. Warunkiem do rozpoczęcia suplementacji roślin jest rozmarznięcie gleby, która po zimowych mrozach może być jeszcze twarda i słabo przepuszczalna. Część nawozów rozpuszcza się w wodzie, a do podlewania roślin użyć najlepiej konewki. Jeśli wspomagacze należy wymieszać z glebą, pamiętaj o obfitym podlaniu na koniec. W innym wypadku nawozy mogą nie pomóc, a nawet doprowadzić do wypalenia roślin.


Glebę, na której rosną ozdobne krzewy lub kwiaty, warto jest przykryć warstwą ściółki. Kora ogrodowa lub drobny żwir sprawiają, że zatrzymywane jest wyparowywanie wody, dzięki czemu podlewanie nie musi odbywać się tak często. Co istotne, pod ściółką ozdobną warto wyłożyć agrowłókninę, która nie pozwoli na przebijanie się chwastów, które nie wyglądają zbyt estetycznie między Twoimi pięknymi roślinami.


Wszystkie odpady, które powstały na skutek oczyszczania gleby lub przycinania roślin, powinieneś wyrzucić na kompostownik. W ofercie znajdują się specjalne skrzynie, które wyglądają bardzo ładnie, a jednocześnie pozwalają szybko wyprodukować naturalny nawóz, który przyczyni się do wzrostu zdrowych i pięknych roślin. Do przekopywania ziemi i kompostownika przydają się widły. W ogrodzie bardzo często potrzebna jest także łopata i szpadel, bez których ciężko byłoby wykonać chociażby nowe zasadzenia.


Łopaty i szpadle w naszej ofercie:


Jak postępować z roślinami użytkowymi w kwietniu?


Lubisz prace w ogrodzie? Kwiecień jest więc dla Ciebie wspaniałym miesiącem. To czas, który służy sadzeniu drzew i krzewów owocowych. W tym celu niezbędny jest przede wszystkim szpadel, który pozwoli wykopać dołek o odpowiedniej głębokości i średnicy. W kwietniu możesz również zasiać rośliny gruntowe. Jeśli nie wyobrażasz sobie ogrodu bez grządek warzywnych, przygotuj glebę do siewu. Ziemia powinna być przekopana, a wszystkie stare korzenie muszą być usunięte. Wysiew wykonuj zgodnie z zaleceniami producenta nasion. W tym celu może przydać Ci się siewnik. Jest on pomocny także podczas organizacji nowego trawnika. Nierównomiernie rozsypane nasiona będą skutkowały pustymi placami.


W kwietniu możesz także bez obaw przyciąć gałęzie drzew i krzewów owocowych. W tym celu potrzebny jest mocny sekator. nożyce do żywopłotu lub piła. Pamiętaj, że po wykonaniu cięcia, powinieneś zabezpieczyć to miejsce specjalną maścią, która zabezpieczy roślinę przed chorobami. Miejsca przycięć drzewek należy traktować jak ranę na ludzkim ciele. Tylko odpowiednio zabezpieczona będzie mogła się goić w zdrowy sposób. Podczas przycinki sprawdź czy drzewa lub krzewy nie zostały zainfekowane lub zaatakowane przez szkodniki. Jeśli pasożytów jest naprawdę dużo, warto pomyśleć o wykonaniu oprysku. Rób to jednak w ostateczności, gdyż środki te są niezdrowe dla pszczół. Z tego samego powodu, opryski wykonuje się wieczorem, kiedy te pożyteczne owady wykonały już oblot.


Piły w naszej ofercie:


Co jeszcze możesz zrobić w kwietniu?


Kwiecień to na pewno dobry moment na zadbanie o trawnik. Jeśli planujesz założenie nowego, musisz przygotować odpowiednio glebę. Ważne jest przekopanie ziemi i wyrównanie placu. Z glebą bardzo dobrze radzą sobie glebogryzarki, doskonale zastępujące szpadel, który wymaga dużych nakładów czasu i siły. Przekopana gleba pozwala na zasianie trawnika. Nasiona najlepiej rozsypać za pomocą siewnika, który pozwala na równomierne sianie trawy. Ręczne rozrzucanie nasion może niestety sprawić, że trawnik będzie obfitował w puste place, a innych miejscach trawa będzie wyjątkowo gęsta. Pamiętaj, że trawnik wymaga obfitego nawadniania. Kwiecień to również dobry moment na dosianie, zwłaszcza w miejscach, gdzie brakuje trawy. Z racji, że wczesną wiosną Słońce nie grzeje aż tak mocno, warto wykorzystać ten czas na nawożenie. Nawóz powinien być rozsypany równo, a następnie trawnik musi być obficie podlany. Jeśli kwiecień jest słoneczny, możesz także pomyśleć o kosiarce. Dobrym pomysłem będzie także podcięcie krawędzi trawnika za pomocą podkaszarki.


Kosiarki elektryczne w naszej ofercie:


Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem oczka wodnego, możesz zabrać się za jego oczyszczenie. Możliwe jest sadzenie nowych roślin wodnych, a także rozsadzanie dotychczasowych. Jeśli nie włączyłeś jeszcze filtra, to dobry moment na jego aktywowanie. Jeśli temperatura będzie utrzymywać się już na pułapie co najmniej 10 stopni Celsjusza, możesz zacząć karmić hodowane ryby. Ich metabolizm przyspieszył po zimowym uśpieniu.


Sprawdź również:

Kalendarz ogrodniczy – prace w ogrodzie na każdy miesiąc

Styczeń w ogrodzie – jakie prace wykonujemy? Kalendarz ogrodniczy

Luty w ogrodzie – jakie prace wykonujemy? Kalendarz ogrodniczy

Marzec w ogrodzie – jakie prace w ogrodzie? Kalendarz ogrodniczy

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756