Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Niezbędne narzędzia ogrodnicze - jakie musisz mieć?

 2023-08-31 

Wiosna to pora roku sprzyjająca nie tylko porządkom w domu, ale również w ogrodzie, na działce, czy w sadzie. Wiosną wykonujemy większość prac przygotowujących glebę do zasiewu, ale też reperujemy trawnik po zimie, przycinamy żywopłot i drzewka owocowe. Wiele prac ogrodniczych wykonywanych jest jedynie sezonowo. Z uwagi na ich cykliczność warto wiedzieć, czym zadbać o rośliny – jakie niezbędne narzędzia ogrodnicze wybrać, aby były do tych prac odpowiednie, a przy tym również trwałe i niezawodne. Dobrze wykonane, ergonomiczne narzędzia powinny nam służyć przez wiele sezonów, a wykonywana przy ich pomocy praca powinna być łatwiejsza.

Ręczne narzędzia ogrodnicze

Ręczne narzędzia ogrodnicze to takie, które nie posiadają żadnego dodatkowego zasilania. Do działania wykorzystują siłę naszych mięśni, a także wiedzę i umiejętności. Tego rodzaju narzędzia, pomimo rozwoju technologicznego, pozostają od wielu lat w niezmienionej formie. Warto używać trwałych narzędzi wykonanych z dobrych jakościowo materiałów, które nie skorodują od wilgotnej ziemi. Równie ważna powinna być dla nas ich ergonomia. Lekkie i odpowiednio wyprofilowane narzędzia sprawią, że prace pielęgnacyjne będą łatwiejsze i zajmą nam mniej czasu. Warto zainwestować w narzędzia lepszej jakości, także z innego powodu – skuteczniej i efektywniej zadbają one o piękno ogrodu, kwitnące rośliny czy szybko i zdrowo rosnące warzywa i owoce. W zależności od tego, czy będziemy kosić trawnik, przycinać drzewka, siać kwiaty, czy hodować warzywa lub owoce w sadzie, do wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych będziemy potrzebowali odpowiednich narzędzi. Zanim dokonamy wyboru, czym dbać o rośliny – jakie niezbędne narzędzia wybrać do poszczególnych prac, warto określić, do czego będą nam one potrzebne.

Kopanie i spulchnianie

Kopanie rabat pod kwiaty lub warzywa należy do najcięższych i najbardziej czasochłonnych prac w ogrodzie. Niezastąpionymi narzędziami ogrodniczymi będą tutaj szpadel, łopata, widły i motyka. Szpadel polecany jest szczególnie do kopania, a łopata do przenoszenia ziemi. Widły ogrodnicze nie tylko przekopują ziemię, ale przede wszystkim ją spulchniają i napowietrzają. Dodatkowo, przy pomocy wideł możemy łatwo wprowadzić do gleby obornik lub kompost, który zasili ją i użyźni. Wszystkie te narzędzia są obowiązkowym wyposażeniem każdego ogrodnika, zarówno profesjonalnego, jak i początkującego. To, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze konkretnych modeli, to materiały i ergonomia wykonania. Trzonki powinny być odpowiedniej długości. W niektórych modelach zastosowano ich regulację. Możemy wtedy przystosować długość trzonka do naszego wzrostu. Wiele modeli posada wykończenia z antypoślizgowego materiału, który sprawia, że narzędzie pewnie trzyma się w dłoni. Trzonki mogą być wykonane z drewna, metalu lub włókna szklanego.


W sklepie znajdziemy kilka rodzajów szpadli. Różnią się zakończeniem, w zależności od przeznaczenia. Najbardziej standardowy i wszechstronny jest szpadel zakończony płasko. Model ostry w szpic, nazywany też fachowo bocznie spłaszczonym, będzie przydatny w pracy na ciężkiej glebie (CAT K10-102). Szpadel dodatkowo może być zakończony ząbkowaną krawędzią, która ułatwia kopanie w kamienistym lub ukorzenionym gruncie. Szczególnym rodzajem, o którym warto wiedzieć, jest szpadel półokrągły, przeznaczony do odcinania i wyrównywania brzegów trawnika. Łopata w ogrodzie przyda się zarówno do prac pielęgnacyjnych, jak i podczas odśnieżania. Do kopania polecane są narzędzia ogrodnicze wykonane z trwałego materiału, takiego jak na przykład stal hartowana. Do odśnieżania natomiast lżejsze, wykonane z tworzywa sztucznego lub aluminium. Widły ogrodowe zazwyczaj wyposażone są w cztery zęby. Mogą być przeznaczone nie tylko do spulchniania gleby, ale również do roztrząsania kompostu, czy zbierania ściętej trawy. Widły do spulchniania mają szerokie zęby. Do lekkich prac stosuje się widły z wąskimi zębami. Motyka jest bardzo prostym w konstrukcji narzędziem służącym do wzruszania gleby, rozdrabniania większych grudek ziemi i usuwania chwastów. Przyda się również podczas sadzenia i pikowania roślin.

Grabienie i zamiatanie

Z pozoru proste w budowie narzędzie ogrodnicze, jakim są grabie, również warto wybrać ze względu na ich przeznaczenie. Do grabienia i wyrównywania lekkiej ziemi dobrym rozwiązaniem będą te, wykonane z tworzywa sztucznego. Przy ciężkiej, gliniastej ziemi lepszym rozwiązaniem będą grabie z metalowymi, grubymi zębami. Do grabienia suchych liści warto wybrać sprzęt o elastycznych zębach i dużej rozpiętości, która ułatwi zagrabienie większej powierzchni terenu na raz. Należy zauważyć, że grabienie liści przy pomocy grabi sprawdzi się w przypadku małych powierzchni. Na dużych przestrzeniach jest to bardzo czasochłonne. Do suchych liści zalegających na kostce brukowej lub betonowych, czy granitowych ścieżkach, rekomendujemy użycie szczotki lub miotły. Grabie mogłyby uszkodzić powierzchnię, albo same ulec zniszczeniu. Miotła jest też przydatnym narzędziem do zamiatania na działce, tarasie, czy przed domem.

Cięcie i przycinanie

Narzędzia do cięcia i przycinania roślin są w użytkowaniu przez cały rok. Służą do przycinania trawy, żywopłotu, roślin, ale również do pielęgnacji krzewów i drzewek owocowych. Odpowiednie narzędzia są przydatne w formowaniu różnych gatunków żywopłotów. Warto poznać ich rodzaje, aby zdecydować czym dbać o rośliny – jakie niezbędne narzędzia wybrać do cięcia i przycinania. Niezależnie od modelu, warto zwrócić uwagę na dwa parametry: ostrze i kąt rozwarcia. Dla oszczędności czasu i minimalnego wkładu siły fizycznej z naszej strony, ostrze powinno pozostać jak najdłużej ostre, a kąt rozwarcia powinien być bardzo szeroki. Podstawowym narzędziem każdego ogrodnika, zarówno profesjonalnego, jak i początkującego jest sekator. Narzędzie to występuje w wielu rodzajach i wielkościach w zależności od przeznaczenia. Mały sekator mieszczący się w dłoni idealnie sprawdzi się w formowaniu niskich żywopłotów, przycinaniu gałązek, a nawet większych krzewów. Możemy nim również ścinać grubsze rośliny na bukiety. Sekator o przedłużonych uchwytach obsługujemy obiema rękami jednocześnie. Jest pomocny w przycinaniu grubszych gałęzi, umiejscowionych wysoko, a także takich, które znajdują wewnątrz krzewu. 


Do grubszych gałęzi będziemy potrzebowali siekiery. Najważniejsze, aby jej waga była dobrana indywidualnie do ogrodnika, a trzonek pewnie leżał w ręku. Narzędziem uzupełniającym są nożyce. Budową przypominają sekator i również występują w podobnych wersjach. Małymi pracujemy jedną dłonią, a dużymi – obiema. Różnica tkwi tutaj w ostrzach. Nożyce mają długie, płaskie ostrza. Najczęściej są wykorzystywane do przycinania trawy, na przykład w trudno dostępnych miejscach lub w bliskiej odległości krawężników, czy elewacji. Są również idealne do równego formowania żywopłotów.

Zestaw drobnych narzędzi ogrodniczych

Oprócz większych narzędzi na dłuższych trzonkach, warto wyposażyć się w drobne akcesoria ogrodowe, które bez wątpienia ułatwią nam zabiegi pielęgnacyjne na działce i w ogrodzie. W sklepie znajdziemy wiele przyrządów, a ich ostateczny wybór powinien być uzależniony od naszych potrzeb. Podpowiadamy, czym zadbać o rośliny – jakie niezbędne narzędzia ogrodnicze wybrać do drobnych prac w ogrodzie. Do podstawowych przyborów zaliczamy motyczkę lub łopatkę, obsypnik i pazurki. Obsypnik służy do zasypywania redlin, w których zostały wysiane kwiaty i warzywa. Pazurki przypominają małe grabie i pełnią taką samą funkcję, jak duże. Dodatkowo możemy wyposażyć się w pikownik, ułatwiający robienie otworów w glebie, w której pikujemy potem młode rośliny. Drobne narzędzia możemy kupić pojedynczo, albo zdecydować się na zakup zestawu w wygodnym pokrowcu ułatwiającym przechowywanie ich w uporządkowany sposób.

Czy jakość narzędzi ma znaczenie?

Jeszcze nie tak dawno większość ręcznych narzędzi ogrodowych miała drewniane trzonki, a sam szpadel, łopata, czy motyka były wykonane z jednokolorowego metalu. W obecnie oferowanych modelach odchodzi się od stosowania drewna. Zastępuje się go nowoczesnymi materiałami, jak na przykład włókno węglowe. Jest ono bardziej trwałe i mniej podatne na uszkodzenia, jak na przykład złamania podczas pracy. Włókno szklane dodatkowo może być w łatwy sposób profilowane, co podnosi komfort pracy. Mamy też narzędzia wykonane z aluminium i tworzywa sztucznego.


Dotyczy to drobniejszych narzędzi, którymi pracujemy w rozpulchnionej już glebie. Lekkie narzędzia to również lepsza ergonomia pracy w ogrodzie. Warto zwrócić też uwagę na wielkość użytkowanych sprzętów. Powinny być dostosowane do naszego wzrostu i rodzaju wykonywanych w ogrodzie prac. Zanim wybierzemy odpowiednie narzędzia, sprawdźmy, do jakiego rodzaju gleby będą wykorzystywane. Jeśli gleba w naszym ogrodzie jest twarda i gliniasta, zainwestujmy w cięższe, wzmacniane narzędzia, przystosowane do pracy w trudnych warunkach. Jeśli gleba jest lekka, narzędzia mogą być lżejsze. Najważniejsze, aby pewnie trzymały się w dłoni i nie sprawiały dodatkowego obciążenia podczas pracy.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756