Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do kontaktu

Zdaniem eksperta

Ruja u kotki – jak wygląda i ile trwa?

Sabina Tasz
Autor: Sabina Tasz
Data dodania: 27-01-2025

Ruja u kotki to naturalny proces związany z rozrodem, występujący u tych zwierząt w okresie dojrzałości płciowej. Jest to czas, kiedy kotka jest gotowa do zapłodnienia. Dla opiekunów ten okres może być wyzwaniem, ponieważ zwierzęta zachowują się inaczej, niż zwykle. W poradniku odpowiemy na najczęstsze pytania dotyczące tego czasu.

Co to jest ruja u kotki?

Ruja to okres, w którym kotka jest płodna i może zajść w ciążę. Proces ten związany jest z cyklem rozrodczym, który przebiega w kilku etapach. Najbardziej charakterystycznym z nich jest etap zwany estrusem, podczas którego samica manifestuje chęć rozmnażania się poprzez specyficzne zachowania.


W przypadku kotów domowych, niewychodzących, ruja u kotki może pojawić się zarówno u kociąt w wieku około 6 miesiąca, jak i później, np. około roku. Nie ma na to reguły, a wszystko zależy od zwierzęcia, jego dojrzewania, innych kotów, jeśli także są w domu czy mieszkaniu, a ponadto od sposobu karmienia, który wpływa na rozwój poszczególnych układów kota, w tym układu rozrodczego.

Karmy dla kotów w naszej ofercie:

Pierwsza ruja u kotki – kiedy się pojawia?

Pierwsza ruja u kotki występuje zazwyczaj pomiędzy 5. a 12. miesiącem życia, choć zdarzają się przypadki, że pojawia się wcześniej lub później. Wpływ na to mają czynniki takie jak rasa, środowisko, odżywianie oraz ogólny stan zdrowia zwierzęcia. Na przykład kotki ras orientalnych, takich jak syjamskie, mogą doświadczać pierwszej rui szybciej niż te innych ras.


Niezależnie od tego, kiedy pojawia się pierwsza ruja u kotki, dla opiekunów jest to zwykle zaskakujące, ponieważ następuje ona nagle i nic nie wskazuje na jej nadejście. Dlatego tak ważna jest obserwacja swojego kociego pupila, która nie tylko pozwoli zapobiec niechcianej ciąży, jak i wspomoże, aby przebieg był jak najbardziej łagodny.

Jak rozpoznać ruję u kotki?

Ruja u kotki objawia się szeregiem charakterystycznych zachowań i zmian fizycznych. Nie są to zmiany przepowiadające, a pojawiają się wtedy, kiedy już trwa. Pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem jest głośne miauczenie. Kotki podczas rui wydają intensywne, przeciągłe dźwięki, które mogą być uciążliwe dla domowników. W naturze dźwięki te przywołują kocury, jako znak gotowości do zapłodnienia. Innym charakterystycznym objawem jest prężenie się i przyjmowanie pozycji kopulacyjnej. W praktyce kotka unosi wtedy tylne łapy i odchyla ogon na bok, co również ma zachęcić męskie osobniki zwierzęce do kopulacji.


Ruja u kotki może objawiać się także ocieraniem o rozmaite przedmioty jak meble, ściany, czy dywany. Wiele kotek w tym czasie intensywniej niż dotąd, zabiega o pieszczoty opiekunów. Tutaj również mamy do czynienia z ocieraniem się, nadstawianiem do głaskania głowy oraz grzbietu tuż przy ogonie.

Zmiany w zachowaniu podczas rui u kotki

Kotki podczas rui, oprócz wyżej opisanych zachowań, mogą również wykazywać zmiany w zakresie aktywności. Warto dodać, że te zmiany mogą zachodzić, ale nie muszą. Wszystko zależy od indywidualnego charakteru, a także od otoczenia.


Bardzo często podczas rui u kotki opiekunowie mogą zaobserwować nerwowość i niepokój. Objawia się ona dwojako. Może to być ciągłe przebywanie w swoim legowisku i nawoływanie, czyli głośne, przeciągłe miauczenie. Drugim rodzajem zachowania, który wywołuje ruja u kotki, może być wzmożona aktywność i brak chęci do odpoczynku. Opiekunowie mogą także zaobserwować zmiany apetytu. Kotki mogą jeść mniej lub przeciwnie, wykazywać większy apetyt.

Ile trwa ruja u kotki?

Ruja u kotki trwa zazwyczaj od 5 do 10 dni, choć czas ten może się nieco różnić w zależności od indywidualnych cech zwierzęcia. Jeśli zwierzę nie zajdzie w tym czasie w ciążę, może się powtarzać co kilka tygodni, zwłaszcza w sezonie rozrodczym, który trwa od wczesnej wiosny do późnej jesieni. W warunkach domowych, gdzie kotka jest narażona na sztuczne oświetlenie, ruja może pojawiać się przez cały rok.


Zachowanie pupila w tym czasie może być bardzo uciążliwe dla opiekunów, jak również innych zwierząt, jeśli są w tym samym mieszkaniu, czy domu. Nawołujące kocura, głośne odgłosy mogą występować zarówno w dzień, jak i nocą, uniemożliwiając domownikom spokojny sen. W ciągu dnia kotka domaga się atencji, która może być męcząca, a do tego grymasi przy jedzeniu, albo też wymusza na swoich opiekunach podawanie kolejnych porcji. Warto zadbać o to, aby wyeliminować ten problem.

Domowe sposoby na ruję u kotki

Jeśli kotka przechodzi ruję, istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc w złagodzeniu objawów. Jednym z takich sposób jest spokój i cisza w domu. Ważne, aby miała wydzielone swoje miejsce, w którym nikt nie będzie jej przeszkadzał. Dotykanie, głaskanie, drapanie i wszelkie inne pieszczoty, które w opinii opiekuna są pozytywne, w konsekwencji nasilają tylko objawy i sprawiają kotce większy dyskomfort. Unikanie bodźców zewnętrznych jest tu kluczowe. Jeśli to możliwe, należy ograniczyć kotce kontakt z potencjalnymi partnerami oraz widok innych kotów, np. przez okno.


W sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych dostępne są rozmaite preparaty zawierające feromony, które wpływają na zmniejszenie niepokoju i stresu u kotki. Oferowane są w formie sprayu, specjalnych wkładów do gniazdek elektrycznych, a także kropli, którymi można skropić np. drapak, czy miejsce, gdzie kotka lubi odpoczywać.

Drapaki w naszej ofercie:

Sterylizacja i kastracja rozwiązuje problem rui

Najlepszym sposobem na zapobieganie problemom związanym z rują u kotki jest sterylizacja lub kastracja. To dwa różne zabiegi, niemniej efekt jest ten sam. Zabieg sterylizacji polega na usunięciu jajników, a w kastracji również macicy, co eliminuje cykl rozrodczy. Zabiegi te nie tylko zapobiegają uciążliwej rui, ale również zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu groźnych i nierzadko śmiertelnych chorób takich jak nowotwory narządów rodnych, zapalenie listwy mlecznej, czy ropomacicze.

Czy można przerwać ruję u kotki?

W sytuacjach, gdy kotka nie została jeszcze wysterylizowana, a ruja jest bardzo uciążliwa, można skonsultować się z weterynarzem w sprawie środków farmakologicznych. W aptekach dostępne są leki hormonalne, które mogą pomóc w zatrzymaniu lub wyciszeniu rui, ale ich stosowanie powinno być ograniczone ze względu na potencjalne skutki uboczne. Decyzję w tej kwestii zawsze powinien podejmować lekarz weterynarii po wykonaniu podstawowych badań laboratoryjnych krwi i moczu zwierzęcia.

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756