Regularne jej pranie to nie tylko kwestia estetyki i świeżości, ale także zdrowia i higieny snu. Czyste posłanie gwarantuje lepszy sen. W jakiej temperaturze prać pościel? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w poniższym poradniku.
W ciągu nocy nasze posłanie pochłania pot, martwy naskórek, a także różnego rodzaju roztocza, bakterie i drobnoustroje. To doskonałe środowisko do ich rozwoju. Niestety ich obecność może prowadzić do podrażnień skóry i zaostrzeń jej chorób, jak np. trądzik. Ponadto spanie w nieświeżej pościeli nie jest zalecane osobom z różnego rodzaju alergiami. Może to prowadzić do reakcji takich jak np. katar, czy kaszel.
Długo nieprana pościel może nieprzyjemnie pachnieć i gromadzić wilgoć. To zdecydowanie pogarsza jakość snu i prowadzi do przegrzania ciała. Warto więc pamiętać o regularnym jej zmienianiu i wiedzieć, w jakiej temperaturze prać pościel, aby skutecznie pozbyć się drobnoustrojów i zachować higienę sypialni.
Co ile zmieniać posłanie, by zagwarantować sobie higieniczne warunku snu? Częstotliwość zależy od kilku czynników. Z jednej strony każdy powinien dostosować jego pranie do własnych potrzeb i odczuć. Standardowo jednak zaleca się, aby czyszczenie pościeli wykonywać co jeden lub dwa tygodnie. Taki rytm pozwala utrzymać świeżość materiałów i zapewnia komfortowy sen każdej nocy. Częsta zmiana pościeli zalecana jest zwłaszcza latem, gdy bardziej się pocimy. Warto także pamiętać o praniu nowych kompletów. Dzięki temu pozbędziesz się osadzonych na materiale zabrudzeń po procesie produkcji.
W kontekście codziennej higieny dobrze jest także pamiętać, co ile zmieniać pościel – regularna wymiana pozwala uniknąć gromadzenia się zanieczyszczeń i poprawia jakość snu.
Przede wszystkim po zdjęciu poszewki odwróć ją na lewą stronę. Jest to szczególnie zalecane w przypadku kolorowych pościeli oraz tych z haftami i nadrukami. W ten sposób chronisz materiał przed blaknięciem. Następnie zasuń zamki i zapnij guziki. Zapobiega to rozdarciom i plątaniu się materiału oraz zapewnia równomierne pranie.
Zawsze sortuj pościel według kolorów. Oddziel jasne barwy od ciemnych, by uniknąć zafarbowania materiału. Do białej pościeli używaj detergentów pomagających utrzymać śnieżnobiały odcień. Natomiast do kolorowej stosuj produkty zawierające formuły chroniące kolor i zapobiegające jego blaknięciu. Nigdy nie przeciążaj bębna pralki. Zanim uruchomisz właściwy program prania, sprawdź na metce, w jakiej temperaturze prać pościel.
Zależy to przede wszystkim od rodzaju tkaniny. Powszechnie wiadomo, że do skutecznego usunięcia zabrudzeń i drobnoustrojów z pościeli należy wybrać dość wysoką temperaturę prania. Optymalna wynosi zazwyczaj 60 stopni Celsjusza.
W jakiej temperaturze prać pościel wykonaną z różnych tkanin? Niezwykle miła w dotyku jest ta wykonana z flaneli. Dobrze utrzymuje ciepło, dlatego jest idealna na chłodniejsze dni. Aby zachować jej właściwości i uniknąć uszkodzenia materiału, temperatura prania powinna wynosić 40 stopni Celsjusza. Dzięki temu nie utraci swej miękkości i struktury. Ze względu na swe naturalne właściwości i trwałość dość łatwa w pielęgnacji jest pościel wykonana z bawełny. Najczęściej zalecana jest dla niej temperatura 60 stopni Celsjusza. Pomaga skutecznie usunąć zabrudzenia nie niszcząc przy tym pościeli. Do prania niektórych tkanin bawełnianych producenci zalecają temperaturę nawet 90 stopni Celsjusza.
Nieco niższą, bo do 40 stopni Celsjusza, należy stosować do poszewek wykonanych z kory oraz satyny bawełnianej. W tej temperaturze materiał zachowuje swój połysk i nie ulega zniszczeniu. Niezwykle elegancka jest pościel wykonana z jedwabiu. Ten naturalny i chłodny w dotyku materiał jest idealny zwłaszcza na gorące dni. Ze względu na swą delikatność, wymaga jednak szczególnej troski. Do prania jedwabnej pościel, warto wybrać najdelikatniejszy program, w którym temperatura nie przekracza 30 stopni Celsjusza. Dla alergików szczególnie zalecana jest pościel z lnu. Ten wytrzymały materiał możesz prać w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Przed wyborem temperatury zawsze sprawdź, jaka wartość zalecana jest przez producenta. Dzięki temu utrzymasz tkaninę w dobrym stanie przez długi czas.
Po tego rodzaju czyszczeniu możesz ją wywiesić na świeżym powietrzu. Alternatywnym sposobem jest suszenie pościeli w suszarce bębnowej. Poszewki na poduszki i kołdrę wyschną szybko, a po wyjęciu z urządzenia będą miękkie i puszyste. Ponadto odpowiednia temperatura suszenia pozwoli wyeliminować z pościeli bakterie i roztocza. Nie każdy rodzaj posłania nadaje się jednak do umieszczenia w suszarce bębnowej. Warto w tym zakresie przestrzegać instrukcji producenta.
Po wysuszeniu niektóre materiały jak np. satyna czy kora, nie wymagają prasowania. Natomiast inne np. bawełnę warto prasować, by przywrócić jej miękkość. Ostatnią czynnością w trosce o komfort Twojego snu jest odpowiednie przechowywanie pościeli. Aby zachować jak najdłużej jej świeżość, warto przechować ją w przewiewnym miejscu. Na półkach możesz ułożyć zapachowe woreczki wypełnione ziołami oraz suszonymi kwiatami, które zapobiegają nieprzyjemnym zapachom.