Zdaniem eksperta
Zamiatarka jest klasyfikowana jako narzędzie ogrodnicze służące do wykonywania prac porządkowych. W zależności od modelu, możemy nią zbierać kurz, żwir, kamienie, liście, a nawet błoto pośniegowe. Sprawdzi się na utwardzonych nawierzchniach. Zamiatarka w obejściu wyczyści zabrudzenia z kostki brukowej, cegieł, asfaltu i cementu. Dodatkowo możemy używać jej również na balkonach, tarasach i posadzkach. Zaletą zamiatarki jest to, że podczas sprzątania kurz nie unosi się i nie jest rozpylany, co ma miejsce przy tradycyjnym zamiataniu miotłą. Do tego, podczas sprzątania nie musimy się schylać, aby zamieść nieczystości na szufelkę Możemy utrzymać pionową pozycję, co jest szczególnie istotne dla naszych pleców. Zamiatarka sprawdzi się nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz pomieszczeń, jak na przykład garaż, czy warsztat. Jeśli utrzymanie porządku w obejściu nie należy do Twoich ulubionych czynności, wybierz zamiatarkę i pożegnaj ręczne czyszczenie.
Typy zamiatarek
Rozróżniamy cztery podstawowe typy zamiatarek ze względu na rodzaj napędu. Pierwszym rodzajem jest zamiatarka ręczna, czyli mechaniczna. To bardzo popularne urządzenie ze względu na niewielkie rozmiary i stosunkowo niskie koszty eksploatacyjne. Wyglądem przypomina nieco mechaniczną kosiarkę do trawy. Ręczny sprzęt do działania potrzebuje siły naszych mięśni, niemniej wkład pracy ze strony operatora jest mniejszy, niż podczas tradycyjnego zamiatania miotłą. Elementem sprzątającym są szczotki, które podczas pracy obracają się. Następnie nieczystości zbierane są w specjalnym koszu, który jest integralną częścią zamiatarki. Urządzenie sprawdzi się na niewielkich powierzchniach. Zaliczyć do nich możemy utwardzone ścieżki w ogrodzie i dookoła posesji, chodniki oraz podjazdy. Jej zaletą jest niska waga w przedziale 8 – 20 kg, co ułatwia transport i przechowywanie. Z uwagi na brak silnika, nie sprawdzi się w dużym ogrodzie i na większej posesji.
Do czyszczenia większych powierzchni polecana jest zamiatarka spalinowa. Jest to sprzęt wykorzystywany również przez profesjonalne firmy sprzątające. Duża moc silnika pozwala na długotrwałą pracę na dużych powierzchniach. Używana jest do czyszczenia chodników, deptaków, skwerów, a nawet dużych parkingów. Charakteryzuje ją większa szerokość robocza, w porównaniu z zamiatarkami ręcznymi. Sprzątanie wymaga doświadczenia ze strony operatora. Duża waga sprzętu oscylująca w przedziale od 40 do nawet 80 kg sprawia, że manewrowanie może być utrudnione. Co istotne, zamiatarka spalinowa ze względu na emisję spalin może być używana wyłącznie na zewnątrz.
Warto również pamiętać, że jest głośniejsza od pozostałych typów zamiatarek. Użytkowanie jej w przydomowym obejściu może być uciążliwe dla sąsiadów. Szczególnym rodzajem jest zamiatarka elektryczna. Nie jest zbyt popularna z uwagi na ograniczone wykorzystanie tylko tam, gdzie mamy dostęp do energii elektrycznej. Niemniej warto zauważyć, że są to urządzenia bardzo lekkie i mobilne oraz z pewnością będą dobrym wyborem do czyszczenia garażu, warsztatu czy tarasu. Mają niewielką szerokość roboczą. Ich zaletą jest łatwe przechowywanie. Wiele modeli jest wyposażonych w specjalny uchwyt do powieszenia na ścianie. Zamiatarka akumulatorowa sprawdzi się z kolei wszędzie tam, gdzie nie mamy dostępu do prądu, a używanie sprzętu spalinowego będzie przeszkadzało sąsiadom.
Jaką zamiatarkę wybrać?
Zastanawiasz się, jaką zamiatarkę wybrać? Sprawdź, czy wybrać model z napędem czy bez, a także inne funkcjonalności, które pomogą podjąć decyzję.
Z napędem czy bez, oto jest pytanie!
Napęd w każdym sprzęcie służy ułatwieniu wykonywania danej czynności. Urządzenia bez napędu są lżejsze i bardziej mobilne, ale musimy wykorzystać siłę naszych mięśni. Zamiatarki ręczne nie są w niego wyposażone. Spotkamy go tylko i wyłącznie w zamiatarkach spalinowych, ale nie w każdym modelu. Zamiatarki z napędem są droższe, co wynika z wyposażenia w dodatkowe elementy i wykorzystane materiały. Wyższą cenę urządzenia wynagrodzi nam komfort jego użytkowania. Zamiatarki wspomagane napędem rekomendowane są przede wszystkim do czyszczenia dużych powierzchni i tam, gdzie zabrudzenia są znaczne. Zamiatarka samojezdna będzie znakomitym sprzętem ulicznym, do czyszczenia chodników i parkingów osiedlowych.
Szerokość robocza i średnica szczotki
Ważnym parametrem z punktu widzenia wyboru zamiatarki jest szerokość robocza. Jest to pas powierzchni, który zamiatarka wyczyści za jednym razem. W ręcznych urządzeniach wynosi od 20 do 40 cm. Duże zamiatarki mogą wyczyścić pas o szerokości od 60 do nawet 150 cm. Istotnym elementem zamiatarki jest szczotka. Od materiału, z jakiego została wykonana i jej średnicy, zależy finalne zastosowanie sprzętu oraz jego możliwości. Zamiatarka ręczna wyposażona jest w większości w dwie niezależne szczotki, które podczas pracy obracają się do środka i zbierają nieczystości. W zamiatarce spalinowej może być zastosowana jedna szczotka. Konstrukcją przypomina wał. Szerokość wału jest szerokością roboczą, a jej średnica – wysokością pracy. Im większa średnica szczotki, tym większe gabarytowo zanieczyszczenia będzie mogła zebrać, takie jak na przykład liście, czy nawet niewielkie kamienie.
Kosz na nieczystości
Wszystkie zamiatarki wyposażone są w specjalny kosz na nieczystości. W zależności od modelu, będzie różnił się pojemnością. Im większa zamiatarka, tym większą pojemnością kosza dysponuje. Jeśli wykorzystujemy nasz sprzęt do czyszczenia kurzu i niewielkich grudek ziemi, wystarczy nam zamiatarka z mniejszym koszem. Jeśli jednak będziemy wykorzystywali ją również do zbierania liści jesienią, czy podczas remontu, warto rozważyć zakup zamiatarki z większym koszem. Ważny jest też sposób demontażu tego elementu, w celu opróżnienia go z nieczystości. W większych sprzętach kosz montowany jest na specjalne śruby. Duża pojemność sprawia, że duża ilość nieczystości odznacza się znaczną masą. Aby kosz nie odłączył się od zestawu podczas pracy, musi być zabezpieczony w odpowiedni sposób. Demontaż zajmuje tu więcej czasu i nierzadko wymaga dodatkowych narzędzi w postaci specjalnych kluczy czy śrubokręta. W mniejszych zamiatarkach kosz mocowany jest na specjalne klipsy, a jego montaż i demontaż jest bardzo łatwy. Opróżnienie kosza nie stanowi kłopotu i zajmuje niewiele czasu.
Uchwyt poprawia funkcjonalność
Zamiatarka, jak inne sprzęty ułatwiające pracę w ogrodzie i w obejściu, może być wyposażona w dodatkowe elementy poprawiające komfort użytkowania. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na uchwyt. Z jednej strony, jako element ułatwiający pracę, ale z drugiej strony, również podczas transportowania i przechowywania sprzętu. Standardowy uchwyt, dzięki któremu nie musimy się schylać podczas sprzątania, zazwyczaj jest bardzo wysoki. Taka konstrukcja nie pozwala na przewiezienie zamiatarki, na przykład w bagażniku samochodu. Niektóre sprzęty są wyposażone w składany uchwyt, co znacznie powprawia mobilność urządzenia. Równie ważna jest ergonomia uchwytu. Wybierając zamiatarkę przymierzmy się do niej i sprawdźmy, czy podczas jej prowadzenia nasze ciało przyjmuje komfortową postawę.
Ile powinna kosztować zamiatarka?
Cena sprzętu uzależniona będzie od wielu czynników. Jeden z nich to jakość materiałów użytych do produkcji. Im wyższa, tym urządzenie będzie kosztowało więcej, ale też będzie odznaczało się większą żywotnością. Pamiętajmy przy tym, że zamiatarka nie jest urządzeniem sezonowym. Odpowiednio wykorzystania przyda się w obejściu o każdej porze roku. Przechowywanie, konserwacja oraz wytrzymałość obudowy będą parametrami determinującymi wiele lat użytkowania. Tańsze będą sprzęty, których obudowa wykonana jest z cienkiej blachy. Wadą tego materiału może być krótsza żywotność, a zaletą mniejsza waga i niższa cena zakupu. Zamiatarki z metalową obudową będą cięższe i droższe w zakupie, ale będą miały dłuższą żywotność. Istotna jest również dostępność części zamiennych i elementów eksploatacyjnych. Bardzo niska cena tzw. zamiatarek akcyjnych, a więc pojawiających się zwykle jednorazowo w ofercie części sklepów, może oznaczać, że np. nie dokupimy do niej żadnych elementów, które zużywają się podczas pracy.