Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Bon na laptop dla nauczyciela

 2023-08-03 

Bon na laptop dla nauczyciela zachęca do zakupu nowego urządzenia. Na jakich zasadach można go otrzymać? Tego dowiesz się podczas lektury poniższego poradnika. Podpowiadamy także, jaki model laptopa wybrać do pracy w szkole.

Bon na laptop dla nauczyciela – na czym polega?

Ministerstwo Edukacji i Nauki, we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, zdecydowało że ustawa dotycząca wsparcia kompetencji cyfrowych, umożliwi nie tylko dofinansowanie zakupu laptopów dla uczniów, ale również dla nauczycieli. Szczegółowe prace nad regulacjami prawnymi trwają, ale coraz więcej informacji staje się jasnych. Wiadomo już, że bony mają mieć wartość 2500 złotych.

Laptopy w naszej ofercie:

Laptop APPLE MacBook Air 13.3" Retina M1 8GB RAM 256GB SSD macOS Złoty
4 556 00
Cena z kodem
4 885,00 złCena przed kodem
4 519,00 złNajniższa cena
Laptop APPLE MacBook Air 13.3" Retina M1 8GB RAM 256GB SSD macOS Srebrny
4 556 00
Cena z kodem
4 885,00 złCena przed kodem
4 517,11 złNajniższa cena
Laptop APPLE MacBook Air 13.3" Retina M1 8GB RAM 256GB SSD macOS Gwiezdna szarość
4 556 00
Cena z kodem
4 885,00 złCena przed kodem
4 499,00 złNajniższa cena

O czym należy pamiętać wybierając laptopa?

Nauczyciele mają różnorodne potrzeby i reprezentują różne techniki nauczania. Coraz chętniej sięgają po nowoczesne, cyfrowe narzędzia. Dotyczy to zwłaszcza młodszej kadry pedagogicznej, która chce wdrażać nowinki do wykonywanego zawodu. Jeżeli masz wątpliwości, który laptop dla nauczyciela wybrać i na jakie elementy specyfikacji zwrócić uwagę, koniecznie przeczytaj poniższe wskazówki. Co jeszcze jest potwierdzone na ten moment?

  • Bon na laptop dla nauczyciela, a także wychowawcy i pozostałych pracowników pedagogicznych otrzymają te osoby, które pozostają w stosunku pracy na dzień 30 września 2023 roku w publicznych, ale również niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Programem objęte są także publiczne i niepubliczne szkoły artystyczne, o ile posiadają odpowiednie uprawnienia.
  • Bon na laptopa będzie przyznawany raz na 5 lat.
  • Program umożliwi zakup tańszego lub droższego sprzętu. Wybór laptopa w cenie poniżej 2500 zł nie wiąże się z otrzymaniem zwrotu różnicy. W przypadku zakupu droższego modelu, konieczne jest dopłacenie brakujących środków z własnej kieszeni.
  • Bony dla nauczycieli będą przyznawane w turach, w trakcie nadchodzącego roku szkolnego. Nie jest jeszcze pewne, kiedy program ruszy, ale organizatorzy zapewniają, że będzie to jeszcze ten rok kalendarzowy.
  • Bony na laptopy dla nauczycieli wygasną 31 grudnia 2025 roku. 
  • Bon będzie można wykorzystać w określonych punktach, które będą korzystać ze specjalnego systemu teleinformatycznego stworzonego przez Ministerstwo Cyfryzacji.
  • Bon umożliwi zakup wyłącznie takiego laptopa, który spełnia wymagania ministerstwa. Nie są znane jeszcze dokładne wytyczne, ale na pewno będzie musiało to być urządzenie nowe i nieuszkodzone. Taki sprzęt musi być także dopuszczony do obrotu na terenie UE.
  • Co ważne, w przypadku laptopów dla nauczycieli, pozostałe formy wsparcia nie łączą się. Można wykorzystać tylko jedną formę dofinansowania.

Jaki laptop dla nauczyciela wybrać?

Laptop dla nauczyciela jest obecnie nieodzownym narzędziem wykorzystywanym w codziennych zadaniach edukacyjnych. Jako że technologia cyfrowa jest coraz częściej wykorzystywana w nauczaniu zdalnym i tradycyjnym, komputer staje się potrzebnym elementem pracy każdego pedagoga. Z uwagi na specyfikę tego zawodu, laptop powinien spełniać konkretne wymagania.


Najważniejszą kwestią jest wydajność komputera. To właśnie na tym musisz skupić się w pierwszej kolejności, jeśli chcesz pracować komfortowo i bez stresu. Jako nauczyciel, zmagasz się codziennie z różnorodnymi zadaniami, takimi jak przeglądanie sieci, tworzenie i edycja dokumentów, prowadzenie prezentacji multimedialnych, a także, co coraz bardziej powszechne, moderowanie lekcji online. Z tych powodów, laptop z mocnym procesorem, zdolnym do sprawnego wielozadaniowego działania, powinien znaleźć się na Twoim wyposażeniu. Polecamy model z co najmniej ośmioma rdzeniami i taktowaniu na poziomie powyżej 2,5 gigaherca. Twój laptop musi być szybki i powinien radzić sobie z wszystkimi aplikacjami. Dlatego zdecydowanie powinieneś rozważyć laptopa z co najmniej 8 gigabajtami pamięci RAM, która pozwala na płynną pracę wielu programów jednocześnie, bez obaw o zacinanie się systemu.


Równolegle, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na wielkość przestrzeni dyskowej. Wraz z przemijaniem roku szkolnego, dokumenty, prezentacje, filmy edukacyjne i inne materiały, mogą coraz liczniej gromadzić się na dysku, dlatego duży dysk SSD, który zapewnia szybkie ładowanie plików i programów, może okazać się niezbędny. Oczywiście, nie możemy zapomnieć o komforcie pracy. Z uwagi na długie godziny spędzane przed ekranem komputera, ważne jest, aby nie nadwerężał on Twoich oczu. Wybierając laptop, postaw na ten z wysokiej jakości ekranem o dużej rozdzielczości, który dostarczy wyraźne i ostre obrazy, minimalizując zmęczenie wzroku.


Polecamy matową powłokę wyświetlacza, aby eliminowane były wszelkie refleksy świetlne. Rozmiar ekranu też ma znaczenie. Najlepiej, aby miał co najmniej 13 cali, co zapewnia odpowiednią przestrzeń do pracy, jednocześnie nie zwiększając zbytnio wagi urządzenia, co mogłoby utrudniać przenoszenie. Standardowy rozmiar to 15,6 cala i taki model będzie dobrym wyborem.

Jakiego laptopa kupić za bon dla nauczyciela? Dodatkowe wskazówki

Mobilność urządzenia i jego wytrzymałość to kolejne aspekty, które powinieneś wziąć pod uwagę. Jako nauczyciel, zapewne często przenosisz laptopa między domem a miejscem pracy, dlatego posiadany model powinien być lekki i łatwy do transportu.


Nie zapomnij też o solidności konstrukcji, aby urządzenie wytrzymało codzienne użytkowanie i niezbyt delikatne traktowanie, którego może doświadczyć w szkolnym środowisku. Wydajna bateria jest kolejnym niezwykle istotnym czynnikiem. Niewiele rzeczy jest tak frustrujących, jak nagle wyłączający się laptop podczas prowadzenia lekcji lub ważnej konferencji. Wybierając laptop, upewnij się, że jego akumulator jest w stanie przetrwać przynajmniej pełen dzień szkolny, bez konieczności ładowania. Nowoczesne i najlepsze modele pozwalają nawet na kilkanaście godzin bez potrzeby uzupełniania energii elektrycznej. 


Po przeanalizowaniu wszystkich tych aspektów, nie zapomnij o złączach i metodach łączności. Oczywiście, Wi-Fi i Bluetooth są obecnie standardem, ale dodatkowe porty USB, HDMI czy czytnik kart pamięci SD, mogą okazać się nieocenione w nieoczekiwanych sytuacjach. 


Podsumowując, dobór odpowiedniego laptopa to niezwykle ważne zadanie, które zasługuje na szczegółowe rozważenia. Wybór odpowiedniego urządzenia to inwestycja w Twoją przyszłość jako nauczyciela, dlatego warto poświęcić mu nieco więcej czasu. Pamiętaj, że technologia jest tu, aby Ci pomóc, a dobrze dobrany laptop, stanie się Twoim niezastąpionym narzędziem w edukacji, niezależnie od poziomu nauczania i specjalności. Życzymy udanych zakupów!

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756