Poradniki Eksperta

Chłodzenie wodne karty graficznej – o co w tym chodzi?

Karta graficzna to jeden z elementów komputera, które pracują na najwyższych obrotach. Aby nie dochodziło do przegrzania układu, niezbędne jest prawidłowe chłodzenie. Najpopularniejszym sposobem radzenia sobie z wysoką temperaturą komputera jest wentylacja. Chłodzenie wodne karty graficznej to jednak jeszcze lepszy sposób.


chłodzenie wodne karty graficznej


Chłodzenie wodne karty graficznej - czym jest?


Chłodzenie podzespołów tylko za pośrednictwem radiatorów może nie być wystarczające. Szczególnie, jeśli pracują one pod dużym obciążeniem. O ile kiedyś karta graficzna z chłodzeniem wodnym była raczej wykorzystywana tylko przez komputerowych entuzjastów, dzisiaj jest coraz częściej spotykana. Taki system chłodzący może pracować na rzecz całego komputera, nie tylko grafiki. Przede wszystkim wyjaśnijmy, na czym polega takie rozwiązanie. Chłodzenie wodne karty graficznej wykorzystuje tak naprawdę ciecz o specjalnych parametrach. Ma zbliżony skład do płynu chłodniczego wykorzystywanego w samochodach. Dzięki temu nie powoduje korozji, ma wyższą temperaturę gotowania i co istotne – nie przewodzi prądu. Na elementach takiego systemu chłodzenia na pewno nie powinieneś oszczędzać. Dobrze wykonana instalacja chłodzenia cieczą jest bezpieczna, ale trzeba podejść do montażu z największą dokładnością. 


W Media Expert możesz kupić gotowe zestawy do chłodzenia wodnego komputera o różnym przeznaczeniu. Jest to sprzęt, który możesz zamontować zarówno na procesorze, jak i karcie graficznej. Zestawy chłodzące do komputerów odbierają ciepło od nagrzewających się elementów za pośrednictwem cieczy, która krąży w zamkniętym układzie. Trafia ona do części chłodzącej, skąd następnie wysyłana jest do schładzanego miejsca. Skuteczność takiego procesu jest bardzo wysoka i sprawdza się znakomicie.


Argumenty za chłodzeniem wodnym karty graficznej


Zakup systemu chłodzącego do układu graficznego wiąże się z pewnym wydatkiem, dlatego musisz poznać argumenty przemawiające za taką inwestycją. Przede wszystkim chłodzenie wodne jest bardzo skuteczne i dobrze odprowadza ciepło. Jest przy tym wyjątkowo ciche, co będzie szczególnie doceniane przez osoby korzystające z komputera w nocy, kiedy domownicy śpią. Większość zestawów jest kompaktowa i nie wymaga zmiany obudowy komputera stacjonarnego. Gotowe systemy można stosować do wielu rodzajów kart, nawet tych zaawansowanych technologicznie. 


Osoby, które zwracają uwagę na wygląd swojego zestawu komputerowego, ucieszą się z nowoczesnego, designerskiego wyglądu systemów chłodzących. Niektóre z nich posiadają podświetlenie RGB, co będzie świetnym dodatkiem w przypadku przezroczystej obudowy PC. 


chłodzenie wodne karty graficznej


Wybierając zestaw chłodzący nie powinieneś oszczędzać. Wątpliwej jakości systemy mogą nie być odpowiednio wydajne lub ulec rozszczelnieniu, co skutkować może uszkodzeniem podzespołów. Jeśli nie masz doświadczenia w konfigurowaniu sprzętu IT, zwróć się o pomoc do serwisu komputerowego. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że chłodzenie wodne karty graficznej jest bezpieczne i pracuje prawidłowo.


Jaki zestaw chłodzący kupić? Na co zwrócić uwagę?


W ofercie sklepu internetowego Media Expert znajdziesz ponad 70 systemów chłodzących cieczą. Przeznaczone są do montażu na procesorze i karcie graficznej. Przed zakupem upewnij się, że zestaw pasuje do Twoich podzespołów. Przede wszystkim musisz zweryfikować, że system chłodzący będzie współpracował z posiadanymi przez Ciebie komponentami. Sprawdź możliwości montażu oraz wydajność. Zbyt niska będzie powodowała przegrzewanie się podzespołów komputera. Bardzo ważna jest także konstrukcja bloku wodnego. Kartom graficznym dedykowane są dwa typy budowy. Pierwszy to klasyczny układ, który chłodzi tylko grafikę. Drugi to tzw. „full cover”. Taka konstrukcja odpowiada nie tylko z chłodzenie karty graficznej, ale także kości pamięci operacyjnej oraz zasilacza. Takie układy kosztują co najmniej 300 złotych i nie mogą być zamontowane w każdym komputerze. 


Przed zakupem warto sprawdzić możliwości montażu. Jeśli dysponujesz odpowiednią ilością miejsca w obudowie, nie będzie problemu z instalacją. Zwróć uwagę również na ilość i średnicę radiatorów. Niektóre zestawy umożliwiają sterowanie prędkością pracy wentylatorów, co pozwala zwiększać poziom chłodzenia lub zredukować poziom wytwarzanego hałasu. Jeśli wybrany przez Ciebie sprzęt nie umożliwia konfiguracji, sprawdź, ile decybeli generuje podczas działania. Zweryfikuj również prędkość obrotową. Poczytaj także na temat pompy, która odpowiada za przepływ cieczy w całym układzie. Bardzo ważne jest także to, z jakiego materiału wykonane są poszczególne elementy zestawu. 


Sprzęt produkowany przez liderów rynku IT posiada na przykład miedziane chłodnice i rurki. Materiał ten sprawnie odprowadza ciepło. Jest wykorzystany także w układach centralnego ogrzewania, właśnie ze względu na dobrą przewodność cieplną. Jeśli masz jakieś pytania związane z montażem takiego zestawu w swoim komputerze lub interesuje Cię karta graficzna z chłodzeniem wodnym, zwróć się o pomoc do naszych doradców.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert