Poradniki Eksperta

Dysk do PS4 – jak zwiększyć miejsce na konsoli?


Czasy, gdy gry na konsoli były uruchamiane od razu po włożeniu płyty, już dawno się skończyły. Przygotowany przez nas poradnik, pomoże Ci wybrać dysk do PS4. Obecnie większość tytułów wymaga instalacji, co jest wynikiem m.in. wprowadzanych na bieżącego uaktualnień, poprawiających błędy. PS4 jest w standardzie wyposażone w dysk o pojemności 500 GB, a dysk PS4 Pro, to 1 TB. Korzystając z cyfrowych i płytowych wydań gier, taka pojemność szybko może okazać się niewystarczająca. Świadomość tego problemu mają zwłaszcza osoby, lubiące niezwykle popularne Call of Duty: Warzone, które potrzebuje nawet ponad 100 GB miejsca. Dlatego podpowiadamy, jaki dysk do PS4 wybrać, aby grać komfortowo i bez stresu, że zabraknie Ci pojemności na ulubione tytuły.



dysk do ps4


Jaki dysk do PS4 wybrać?


W przeciwieństwie do PS5, w PS4 znajdziemy klasyczny dysk HDD. Ma on rozmiar 2,5 cala i nie różni się w zasadzie niczym od tych stosowanych w laptopach. Tak jak one, wykorzystuje interfejs SATA, który zapewnia przepustowość 6 Gbit/s. Niewiele mniej, bo 5 Gbit/s jest możliwe do uzyskania przy złączu USB 3.0. Dlatego do PS4, w celu magazynowania gier, warto wybrać po prostu dysk przenośny z interfejsem USB 3.0 w rozmiarze 3,5 lub 2,5 cala. Producenci oferują nośniki dedykowane do konsol, jednak w praktyce nie różnią się one znacznie od standardowych. Który dysk do PS4 lepiej wybrać?


Dysk do PS4 w naszej ofercie:


Dysk zewnętrzny do PS4


Nośniki w rozmiarze 3,5 cala dostępne są w większych wersjach pojemnościowych, nawet 12 TB. Jednak czy potrzebujesz aż takiej ilości miejsca na dane? Poza tym, konsola obsługuje dyski o pojemności maksymalnie 8 TB. Oprócz tego, wymagają one podłączenia do zasilania i mają większe rozmiary. Dysk do PS4 w formacie 2,5 cala, jest niewielki i do zasilenia jak i transmisji danych wystarczy jeden przewód. W praktyce do przechowywania gier, możesz wykorzystać dowolny nośnik kompatybilny z interfejsem USB 3.0. Dostępne są jednak modele opracowane specjalnie z myślą o PS4, najczęściej jednak polega to jedynie na kolorystycznym dopasowaniu obudowy, do wyglądu konsoli. Po podłączeniu do konsoli, nośnik jest formatowany i nie możesz go wykorzystać do przechowywania innych danych poza grami. Z poziomu interfejsu konsoli, wybierzesz docelowe miejsce zapisu danych – pamięć wbudowaną lub dysk zewnętrzny. PS4 korzystając z tego drugiego, osiąga podobną wydajność jak przy standardowym nośniku.


Wykorzystanie dysku zewnętrznego ma jeszcze jedną zaletę. Gry możesz zabrać ze sobą, np. do znajomych. Wystarczy, że podłączysz nośnik do konsoli kolegi i zalogujesz się do swojego konta w sieci PlayStation Network i będziecie mogli zacząć zabawę w ulubionych grach.


Pod względem pojemności, rozsądnym wyborem jest dysk 2 TB. Zmieścisz na nim nawet 50 różnych gier, co powinno być w pełni wystarczające. Do tego jest dostępny w przystępnej cenie. Przenośny dysk do PS4 o pojemności 2 TB, nabędziesz już za ok. 300 zł. Oczywiście jeśli tylko masz taką potrzebę, to możesz wybrać nośnik o mniejszej pojemności.


Jak wymienić dysk w PS4?


Jak wspomnieliśmy, Sony wybierając dysk do PS4 postawiło na tradycyjny 2,5 calowy HDD ze złączem SATA. Co ważne, możesz go łatwo wymienić, gdyż proces ten nie trwa długo i sam producent doradza jak wymienić dysk w PS4. Każdy model konsoli ma oznaczenie producenckie, np. CUH-1115A, to pierwsza, standardowa wersja PS4, a CUH-21169 to edycja Slim. Wystarczy więc, że sprawdzisz jaką wersję konsoli posiadasz i skorzystasz z przeznaczonych dla niej wskazówek. Proces ten nie wymaga posiadania specjalistycznych narzędzi, gdyż wystarczy tylko długi wkrętak krzyżakowy. Jeśli chcesz zachować dane ze starego dysku, to powinieneś zrobić ich kopię zapasową na nośnik zewnętrzny. Jeśli nie zależy Ci na nich, możesz od razu przystąpić do pracy. Po wymianie dysku, musisz zainstalować oprogramowanie konsoli z pendrive’a oraz możesz przywrócić dane z kopii lub na nowo zainstalować gry.


Dlaczego warto wymienić wbudowany dysk do PS4? Przede wszystkim, sam proces nie zajmuje wiele czasu i jest dosyć prosty. Dysk wewnętrzny w przeciwieństwie do zewnętrznego, nie wymaga podłączenia do USB oraz nie ma ryzyka, że np. upadnie i się uszkodzi. To istotne obawy zwłaszcza, jeśli w domu znajdują się małe dzieci czy zwierzęta. Jeśli zwyczajnie chcesz, by na Twojej szafce RTV znajdował się dodatkowy sprzęt lub Twoja konsola jest zamontowana w nietypowy sposób, np. jest powieszona na ścianie, to także wtedy warto wymienić wewnętrzny dysk do PS4 na bardziej pojemny. Stary nośnik możesz umieścić w specjalnej obudowie i wykorzystać jako dysk zewnętrzny.


Dysk SSD do PS4


Wielu graczy zadaje sobie pytanie czy SSD jako dysk do PS4 ma sens? W PS5 postawiono na nowy typ nośnika, wykorzystujący interfejsy NVMe i PCIe 4.0. To zapewnia ogromny wzrost wydajności i większą responsywność. PS4 nie jest w stanie wykorzystać w pełni możliwości dysków SSD, jednak ich zastosowanie pozwala na zwiększenie komfortu rozgrywki. O ile sam interfejs konsoli nie zyskuje znacznie, to gry uruchamiają się zauważalnie szybciej, czasem nawet dwukrotnie oraz skraca się czas ładowania poziomów. Zalecamy montowanie dysku SSD w zamian za główny nośnik konsoli.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756