Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Czy gry z PS3 działają na PS4?

 2022-09-22 

Wielu fanów konsol decyduje się na zakup kolejnych generacji, nie pozbywając się kolekcji tytułów, które zgromadzili przez lata. Dlatego warto upewnić się, czy gry z PS3 działają na PS4. W poniższym poradniku wyjaśniamy kwestię kompatybilności wstecznej pomiędzy platformami Sony. Zachęcamy do lektury.

Parę słów na temat konsol PS3 i PS4


Konsole PlayStation są uwielbiane przez graczy na całym świecie. Każda kolejna generacja platformy, wprowadza rewolucyjne zmiany w branży gamingowej. Tak było również w przypadku PS3 i PS4. Ta pierwsza pojawiła się w ofercie już w 2006 roku. To zaledwie rok później, niż wydano legendarne GTA: San Andreas. 


PlayStation 3 do dziś wspominane jest z ogromnym sentymentem. Nie tylko za sprawą rozwiązań technologicznych, ale także fenomenalnych tytułów, w które można było zagrać na tej platformie. To właśnie „trójka” wprowadziła możliwość zdobywania trofeów za konkretne osiągnięcia w trakcie rozgrywki. Pojawiły się także nowe kontrolery – PlayStation Move. To z kolei wpłynęło na popularność konsoli, także jako centrum rozrywki familijnej.


PlayStation 4 miało premierę w 2013 roku. Przebojem trafiło do sprzedaży, gwarantując spory przeskok technologiczny w stosunku do poprzedniej konsoli Sony. Pojawiły się także wersje Slim i Pro, które były nowszymi wersjami tej generacji. Do momentu premiery PS5, konsola zbierała znakomite recenzje wśród użytkowników. A co jeśli ktoś posiada obydwie generacje platformy? Czy gry z PS3 działają na PS4? Wyjaśniamy!

Konsole PlayStation w naszej ofercie:

Czy gry z PS3 działają na PS4?


Niestety, w tym przypadku Sony nie zdecydowało się na wprowadzenie wstecznej kompatybilności. Wielu graczy tego żałuje, zwłaszcza, jeśli nie mieli oni możliwości „ograć” legendarnych tytułów dostępnych tylko na PS3. Jeśli więc posiadasz kolekcję gier na PlayStation 3, nie będziesz mógł uruchomić ich na PS4. Jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie ze starszej konsoli. Warto ją zachować, bo jej wartość za kilka lat na pewno będzie kilkukrotnie wyższa.

Co ciekawe, gry z PlayStation One można było uruchomić na PS2. Dlaczego więc zabrakło tej możliwości w przypadku PS4? Ciężko powiedzieć. Pewnie po czasie producent żałował swojej decyzji, choć nie spowodowała ona spadku popularności platformy Sony. Gracze po prostu wymieniali brak wstecznej kompatybilności jako jeden z minusów, który nie świadczył o negatywnej ocenie konsoli.

Jest jedno rozwiązanie – remastery!

Choć nie dotyczy to wszystkich tytułów gier, niektórzy wydawcy decydują się na wydanie remasterowanych wersji swoich hitów. To pozwala graczom na rozgrywkę w starsze produkcje, ale już na nowszej konsoli. Możliwe jest to chociażby w przypadku Grand Thieft Auto: San Andres. Możliwa jest zabawa także na PlayStation 4, co wielu graczom pozwala przenieść się sentymentalnie w czasie. Na PS4 można ponadto zagrać w serię Uncharted lub Call Of Duty: Modern Warfare. Gry te możesz kupić w naszym sklepie lub za pośrednictwem PS Store, wybierając wersję cyfrową.


 Remasterowanych tytułów jest znacznie więcej. Sprawdź, czy któraś z Twoich ulubionych gier nie pojawiła się również w wersji na PS4. Niektóre z nich nigdy nie zostały wydane w wersji pudełkowej, więc nie zniechęcaj się także wtedy, gdy nie możesz znaleźć jej w żadnym sklepie internetowym. Sprawdź bibliotekę Sony, a być może pozytywnie się zaskoczysz.

Pamiętaj, że wiele gier było w tamtym momencie wydawanych na obydwie konsole. Dotyczyło to przede wszystkim okresu przejściowego, gdy PS3 powoli odchodziło do lamusa, zaś PS4 wciąż było nowością na rynku. Podobnie jest zresztą obecnie. Wiele gier wydawanych jest na PlayStation 4, ale także na PS5.

Czy gry z PS4 działają na PS5?

Sony najwyraźniej posłuchało opinii graczy. PlayStation 5 zostało wyposażone w funkcję kompatybilności wstecznej. Dzięki temu, możliwa jest rozgrywka w ponad 4 000 tytułów, które ujrzały światło dzienne w trakcie panowania PS4. Co więcej, niektóre gry będą mogły korzystać z rozwiązania Game Boost, które może zapewnić większą ilość klatek w przypadku gry na PS5. Co prawda Sony zostawia sobie pewną „furtkę”, ostrzegając przed ewentualnymi problemami podczas gry, ale nadal uważamy, że wsteczna kompatybilność jest ogromnym argumentem za zakupem nowej generacji konsoli. Możliwa jest gra zarówno w hity wydane w formie pudełkowej, jak również cyfrowej.


Jeśli jesteś wiernym fanem konsol PS4, ale jeszcze nie zdecydowałeś się na zakup nowej generacji, to na pewno dobry moment. Zwłaszcza, że zapowiadane są kolejne nowości, które zostaną wydane już tylko na PlayStation 5. W oczekiwaniu na nie, zawsze możesz udać się w sentymentalną podróż do klasycznych hitów, które pokochałeś podczas rozgrywki na PS4. Zmiana generacji platformy na najnowszą, na pewno Cię zaszokuje. Wprowadzone innowacje robią ogromne wrażenie.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756