Poradniki Eksperta

PlayStation 5 - specyfikacja. Czym zaskakuje nas nowa konsola?

PlayStation od wielu lat jest jedną z najpopularniejszych konsol. Po prawie siedmiu latach świetności PS4 przyszła pora na jej nową odsłonę – PlayStation 5. Szybszy loading, lepsza grafika czy Ray Tracing to tylko niektóre z zapowiadanych nowości. Czego możemy się spodziewać po nowej konsoli? Sprawdź jej specyfikację i najnowsze gry!PS5 – premiera w 2020 roku


Konsola PlayStation 5 to jedna z najbardziej oczekiwanych premier 2020 roku. Pierwsza zapowiedź miała miejsce jeszcze w marcu 2020 roku, z kolei oficjalna prezentacja została przedstawiona 11 czerwca. Przed graczami ujawniono nowy, zaskakujący wygląd oraz podano tytuły pierwszych gier. Data rozpoczęcia sprzedaży pozostawała jednak tajemnicą.

Premiera PlayStation 5 została podana dopiero we wrześniu. Konsola nowej generacji jest dostępna w sprzedaży od 12 listopada 2020 roku na siedmiu kluczowych rynkach, takich jak: Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia, Meksyk, Australia oraz Japonia. Premiera PS5 w Polsce oraz w pozostałych krajach miała miejsce 19 listopada 2020 roku. Jednakże przedsprzedaż konsoli została uruchomiona na kilka tygodni przed jej debiutem.

Koszt PS5 zależy przede wszystkim od wybranego wariantu konsoli. Urządzenie bowiem występuje w wersji z napędem blu-ray oraz bez niego. W wersji standardowej PlayStation 5 jest dostępne za 2 299 złotych, z kolei cena PlayStation 5 Digital wynosi 1849 złotych.


Specyfikacja PS5 – nowy procesor i Ray Tracing


Nowe konsole PS5 od Sony zapewniają jeszcze lepsze wrażenia gry i fotorealistyczne efekty. Wszystko dzięki specyfikacji PS5, a także za sprawą nowego procesora AMD Ryzen 2, który pozwoli na szybsze ładowanie się gier i pracę urządzenia. Dodatkowo mamy do dyspozycji 16 GB pamięci RAM oraz 825 GB pojemności dysku twardego. Z kolei dodatkowy slot NVMe da nam możliwość na rozszerzenie pamięci. Specyfikacja PlayStation 5 obejmuje również nowy procesor graficzny oraz Ray Tracing, czyli śledzenie promieni. Dla gracza oznacza to jeszcze płynniejszą rozgrywkę i realistyczne efekty w grze. Nowa konsola jest także wyposażona w 4K Ultra HD Blu-Ray. Aby wykorzystać w pełni specyfikację PS5, zaleca się wykorzystanie telewizorów z HDR.


Sprawdź również: Telewizor do PS5 - jaki model wybrać? Ranking [TOP10]


Akcesoria do PS5


Twórcy przewidzieli także akcesoria do PS5, które wzbogacą rozrywkę. Podstawowym wyposażeniem jest oczywiście Pad Sony Dual Sense, wyposażony w ekran dotykowy i dodatkowe funkcjonalności. Na uwagę zasługują efekty Trigger. Dzięki nim przyciski będą zachowywać się w zależności od podejmowanej akcji w grze. Dodatkowo pady do PlayStation 5 są wyposażone w mikrofon i przycisk tworzenia. Do korzystania z nich przyda nam się stacja ładująca Sony DualSense, poprzez którą naładujemy dwa kontrolery jednocześnie.

Konsole PS5 pozwalają także na odtwarzanie muzyki poprzez bezprzewodowy zestaw słuchawkowy. Słuchawki Sony Pulse 3D do PS5 są dostosowane do dźwięku 3D i redukują szumy z otoczenia, co z całą pewnością docenią gracze, chcący skupić się na tym, co dzieje się w grze. Z kolei kamera Sony do PS5 pozwoli nam nagrywać materiały z gry, pilot Sony Remote zaś posłuży do sterowania filmami i usługami multimedialnymi na konsoli.Gry na PS5


Nie tylko specyfikacja PS5 jest istotna. Na konsolę jest dostępny szereg nowych gier. W trakcie prezentacji PlayStation 5 Showcase sporo uwagi poświęcono m.in. Final Fantasy XVI. Producenci zapowiedzieli również Spider-Man: Miles Morales, gdzie uwagę zwraca realistyczna grafika, włączona funkcja ray tracigu oraz więcej sposobności do kontaktu z otoczeniem. Nie zabrakło również czegoś dla fanów Harrego Pottera - Hogwarts: Legacy. Jest to gra typu RPG, gdzie gracz będzie mógł przemierzać znany mu świat z serii książek oraz filmu. Pośród nowych gier warto wymienić także tytuły jak:


- Assasins’s Creed: Valhalla

- Call of Duty: Black Ops Cold War

- Far Cry 6

- NBA 2k21 

- NBA 2k21 Mamba Forever Edition


Warto jednak zaznaczyć, że PlayStation 5 obsługuje wcześniejsze tytuły dzięki kompatybilności wstecznej. To oznacza, że na nowej konsoli zagramy również w gry, które były dostępne na PlayStation 4. Nie ulega jednak wątpliwości, że to nowe tytuły są najbardziej wyczekiwane przez graczy. Nowa konsola ma zapewnić jeszcze lepsze wrażenia, które dostarczą nam rozrywki na wiele godzin.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert