Poradniki Eksperta

Jak podłączyć monitor do laptopa przez USB-C?

Coraz częściej w notebookach rezygnuje się z umieszczania dedykowanych wyjść wideo jak HDMI czy DisplayPort. Dotyczy to przede wszystkim modnych ultrabooków i jest podyktowane oszczędnością miejsca. Złącza te są zastępowane przez wielofunkcyjny port USB-C, który może być wykorzystywany nie tylko do przesyłu danych, ale również obrazu i dźwięku. Jak podłączyć monitor do laptopa w takiej sytuacji? Najprostszym rozwiązaniem będzie użycie odpowiednio kabla lub adaptera, np. USB-C do HDMI lub DisplayPort, w zależności od tego, jakie złącze ma Twój monitor. Który z tych sposobów jest lepszy? Z pewnością zaletą kabla jest to, że nie musimy korzystać z żadnych dodatkowych akcesoriów. Wystarczy go podłączyć i całość działa. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy port USB-C Twojego laptopa oprócz przesyłania obrazu odpowiada również za zasilanie. Jak podłączyć monitor do komputera w takiej sytuacji? Lepszym wyjściem będzie adapter, ponieważ często ma on dodatkowy wtyk USB-C, do którego możesz wpiąć ładowarkę i jednocześnie zasilać laptopa.


jak podłączyć monitor do laptopa


USB-C będzie dobrym wyborem, jeśli Twój komputer ma wyjście HDMI. Jest ono bowiem sposobem na to, jak podłączyć drugi monitor do laptopa. Wykorzystując oba porty – HDMI oraz USB-C z łatwością podłączysz do swojego notebooka do dwóch monitorów, lub np. projektor czy telewizor, w zależności od Twoich potrzeb.


Podłączenie monitora do komputera to wygodne rozwiązanie 


Gdy podłączysz laptopa do oddzielnego ekranu, mały komputer stanie się niemal urządzeniem stacjonarnym. Co więcej, do podłączenia laptopa wystarczy użyć jednego kabla - wideo. Często jest to kabel HDMI


Podłączenie monitora do komputera umożliwia korzystanie z trybu podzielonego ekranu. Umożliwia to swobodne korzystania z kilku aplikacji jednocześnie. Podłączenie monitora daje również możliwość regulowania położenia ekranu. 


Stacja dokująca laptopa


Zastanawiając się jak podłączyć monitor do laptopa z USB-C możesz również trafić na stacje dokujące. To bardzo dobre rozwiązanie, które docenisz w pracy stacjonarnej. Urządzenie działa jako koncentrator portów. Może jednocześnie ładować Twojego laptopa oraz daje do dyspozycji dodatkowe złącza np. USB, Ethernet czy DisplayPort lub HDMI. Po powrocie z terenu wystarczy, że podłączysz swój komputer do takiej stacji i będziesz mógł korzystać ze wszystkich akcesoriów, np. klawiatury i myszy, czy dodatkowego ekranu. Jest to niezawodna metoda na to, jak podłączyć monitor do komputera przez HDMI. We wbudowaną stację dokującą są wyposażone również niektóre monitory. Dzięki temu nie musisz kupować dodatkowych akcesoriów.
Stacje dokujące w naszej ofercie:


Podłączenie monitora bezprzewodowo


Zastanawiałeś się kiedyś jak podłączyć monitor do laptopa bez kabla? Funkcja bezprzewodowej transmisji obrazu jest bardzo popularna w telewizorach. Co ciekawe, są w nią wyposażone również niektóre monitory. Wyświetlacz musi mieć wbudowaną kartę sieci bezprzewodowej Wi-Fi. Po uruchomieniu laptopa wystarczy wcisnąć kombinację przycisków „Windows + K”. W oknie wyświetli się lista dostępnych ekranów bezprzewodowych. Wystarczy kliknąć na nazwę swego monitora lub telewizora, aby nawiązać z nim połączenie. Na ekranie monitora może pojawić się komunikat, aby potwierdzić nawiązanie połączenia. Pamiętaj, że transmisja bezprzewodowa może powodować niewielkie opóźnienia, co może być dotkliwe np. w dynamicznych grach. W nich lepszym wyborem będzie połączenie przewodowe.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756