Poradniki Eksperta

Jak zrobić screen na laptopie i komputerze?


Coraz więcej osób pracuje z komputerem, czy to w biurze, czy w trybie home office. Większość z nich doskonale radzi sobie z tym urządzeniem i obsługą podstawowych programów, ale jak jest w przypadku funkcjonalności używanych nieco rzadziej? Pytanie jak zrobić screena na laptopie, przewija się wyjątkowo często na różnego rodzaju forach, czy grupach zrzeszających miłośników szeroko pojętej informatyki. Wbrew pozorom, użycie tej funkcji nie jest takie proste, jak wielu osobom się wydaje i istnieje co najmniej kilka sposobów, na uzyskanie screena, zależnych głównie od systemu operacyjnego, a także rodzaju komputera, jakiego używamy.jak zrobić print screen


Czym jest print screen?


Pytanie jak zrobić screena na laptopie, wymaga zrozumienia, czym w ogóle screenshot jest. O tyle, o ile młodsze pokolenie doskonale zdaje sobie z tego sprawę, to nieco starsze, które nie miało przyjemności wychowywania się w czasach informatyzacji otaczającego nas świata, zmuszone jest uczyć się wszystkiego od podstaw. Często napotykają na przeszkody, które mogą wydawać się trywialne, ale nie zmienia to faktu, że skutecznie mogą utrudnić lub zupełnie uniemożliwić wykonanie pracy na komputerze, lub laptopie. S


ytuacja staje się jeszcze trudniejsza w obecnych czasach, kiedy ogromna część pracowników biurowych przeszła na tryb pracy zdalnej. W zaciszu własnego domu, pracuje się na pewno o wiele przyjemniej niż w biurze, ale nie ma kogo poprosić o pomoc w razie napotkania problemu typu: jak zrobić zrzut ekranu na laptopie. Screenshot jest to uchwycenie obecnego stanu wyświetlanego ekranu na urządzeniu elektronicznym, takim jak laptop, komputer stacjonarny, tablet, a nawet telefon komórkowy. Domyślnie screenshot zostaje zapisany w schowku, w taki sam sposób, jak przy używaniu funkcji „kopiuj”. Skoro w naszym schowku znajduje się zapisany obraz ekranu, trzeba go gdzieś wkleić, aby móc uzyskać jego zapis w formacie jpg., pgn. lub innym, służącym do obsługi obrazów. 


Systemy operacyjne, takie jak Windows lub MacOS, posiadają wbudowany program, który nam to ułatwi. Nowsze systemy operacyjne nie będą od nas wymagać wklejenia screena do żadnego programu, gdyż będziemy mogli wkleić go w dowolne miejsce jak czat lub mail od razu, ale najpierw musimy wiedzieć, jak zrobić print screen.Print screen na laptopie


Każdy laptop wyposażony jest w specjalny przycisk, który opisany jest na klawiaturze jako „printscreen” lub skrótowo „PrtScr”. W przypadku laptopów, często zdarza się, że aby zaoszczędzić miejsce, niektóre klawisze specjalne, mają przypisane aż dwie funkcje. W zależności od modelu, który posiadamy, mogą się od siebie diametralnie różnić, ale niemal w każdym przypadku domyślną funkcją tego przycisku nie jest robienie zrzutu ekranu. Musimy wtedy nacisnąć przycisk opisany na klawiaturze „FN”, a którego funkcją jest aktywowanie dodatkowych właściwości klawiszy specjalnych. Ważne jest, aby zarówno przycisk „FN”, jak i „printscreen” nacisnąć jednocześnie. Można również najpierw wcisnąć przycisk „FN” i przytrzymując go, nacisnąć klawisz „printscreen”. W tym momencie do naszego schowka powinien zostać zapisany zrzut ekranu. Funkcja ta służy wielu potrzebom, takim jak: chęć podzielenia się informacją bez potrzeby jej ręcznego przepisywania, wskazanie błędu w systemie lub programie, bez potrzeby dokładnego opisywania, co dokładnie się dzieje, podzielenie się śmieszną sytuacją w grze komputerowej lub przekazanie innym danych z naszego projektu. 


Jeśli zależy nam na zrobieniu screena wyłącznie wybranego, aktywnego folderu lub programu, wówczas możemy skorzystać z kombinacji klawiszy „Alt + printscreen”. W celu zapisania zrzutu tylko części ekranu, możemy wybrać kombinację klawiszy „Shift + Windows + S”, co umożliwi nam wybranie fragmentu ekranu, który nas interesuje. Dokładnie tę samą funkcję możemy uruchomić, wpisując w wyszukiwarkę na pasku zadań „Wycinanie”. Uruchomione zostanie dokładnie to samo narzędzie, do zaznaczania konkretnego fragmentu ekranu. Jak zrobić screena na laptopie z systemem MacOS, czyli na popularnych Macbookach? Nie posiadają one na swoich klawiaturach przycisku „printscreen”, dlatego w celu zrobienia zrzutu całego ekranu, należy wybrać kombinację „Shif + Command + 3”. Fragment ekranu zapiszemy natomiast, wybierając klawisze „Shift + Command + 4”. Print screen zapisze się automatycznie na pulpicie laptopa.


Print screen na komputerze stacjonarnym


Komputery stacjonarne, oferują większą wygodę pracy w biurze lub domu, dzięki rozbudowanej klawiaturze. W przeciwieństwie do tych w laptopach, na klawiaturze komputera stacjonarnego znajduje się klawisz dedykowany wyłącznie robieniu screenów. Odnajdziemy go zwykle nad strzałkami, zaraz obok klawiatury numerycznej z prawej strony. Cały proces wykonywania print screenów wygląda identycznie na komputerach stacjonarnych z systemem Windows, jak na laptopach z tym samym systemem.


Zdarza się taka sytuacja, że zarówno klawiatury na laptopie i komputerze stacjonarnym, mogą nie posiadać klawisza „printscreen”. Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze lub laptopie w takiej sytuacji? Jeśli posiadamy system Windows, wystarczy nacisnąć kombinacje klawiszy „Win + Fn + Spacja” Tak wykonany screen, zapisze się w schowku. Wiesz już, jak zrobić screena na laptopie i komputerze, zatem, korzystanie z tych funkcji, będzie o wiele łatwiejsze, bo o ich przydatności, wiedziałeś już wcześniej.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert