Poradniki Eksperta

Jaką myszkę ergonomiczną wybrać?


Wygoda pracy przy komputerze powinna być szczególnie ważna dla każdej osoby, która spędza przy tym urządzeniu nawet krótki czas w ciągu dnia. Wynika to nie tylko z potrzeby zapewnienia sobie komfortu, ale także zadbania o zdrowie, ponieważ nieprawidłowe korzystanie z myszki komputerowej może być nie mniej szkodliwe, niż nieprawidłowa pozycja albo źle ustawiona wysokość monitora. Dlatego też warto zapoznać się z tym, czym jest dokładnie myszka ergonomiczna i jakie pozytywne zmiany może wnieść do naszej codziennej pracy przy komputerze.myszka ergonomiczna


Zadbaj o nadgarstek


Komputery stały się narzędziem naszej codziennej pracy stosunkowo niedawno, ale bardzo szybko zauważono, jakie może nieść to za sobą konsekwencje dla naszego zdrowia. Nie wyeliminujemy tych urządzeń z życia codziennego, wręcz przeciwnie, powinniśmy nauczyć się wykorzystywać ich potencjał jak najlepiej, aby służyły nam przez długie lata. Ważne jest także to, aby ten okres był dla nas bezpieczny, ponieważ zdecydowana większość użytkowników komputerów popełnia skandaliczne błędy w pracy z nimi, co może nie pokazywać żadnych objawów na początku, ale prędzej czy później może uprzykrzyć nam życie. Dzieci w szkole uczone są nie tylko obsługi komputerów, ale także tego, jak robić to poprawnie, aby zminimalizować ewentualne problemy zdrowotne. Odpowiednia postawa, ustawienie wysokości fotela, kąta jego oparcia, a także monitora to podstawy, które wiele osób rozumie, ale niestety pomijana jest obsługa myszki.


Poprawne ustawienie nadgarstka pozwoli nam na mniej męczącą obsługę, ale także odwdzięczy się brakiem problemów np. ze stawami. Nadgarstek najczęściej spoczywa na płaskim blacie, podczas kiedy dłoń znajduje się w nienaturalnej pozycji do góry, trzymając myszkę. Już po krótkim czasie spędzonym w ten sposób będziemy mogli odczuć pierwsze objawy w postaci bólu, zdrętwienia, a także nieprzyjemnego uczucia zmęczenia dłoni. W dłuższej perspektywie może to skutkować bardzo poważnymi chorobami, takimi jak zapalenie stawów, a nawet niedowładem dłoni. Brzmi to groźnie – to prawda – ale jest jeden prosty sposób, aby temu zapobiec.


Myszka ergonomiczna została zaprojektowana w taki sposób, aby minimalizować wspomniane zmęczenie dłoni, głównie dzięki swojej budowie, która zapobiega utrzymywaniu dłoni w nieodpowiedniej pozycji przez dłuższy czas. Dlaczego warto rozważyć tego typu rozwiązanie, nawet jeśli korzystamy z komputera tylko sporadycznie?


Sprawdź również: 

Jak wyczyścić podkładkę pod myszkę?

Cicha myszka – jaką wybrać?

DPI w myszce – co to jest? Jak je sprawdzić?

Myszki w naszej ofercie:


Rodzaje myszek ergonomicznych


Myszka ergonomiczna to urządzenie, którego zadaniem jest zapobieganie nienaturalnemu ułożeniu dłoni podczas korzystania z niej. Zasada ta tyczy się tak naprawdę każdego urządzenia lub produktu, który jest ergonomiczny, czyli stworzony w celu zagwarantowania jak najbardziej naturalnego korzystania z niego. Myszka ergonomiczna została skonstruowana w taki sposób, aby nasza dłoń miała wrażenie, że znajduje się w naturalnej pozycji. Na rynku znajdziemy wiele różnych kształtów i wielkości myszek, dlatego warto zastanowić się nad tym, który model będzie dla nas najbardziej odpowiedni.


Najczęstszym rozwiązaniem jest mysz przypominająca joystick, co niejako zmusza nas do ułożenia dłoni w taki sposób, jakbyśmy się z kimś witali. Dzięki temu nadgarstek nie jest już nienaturalnie odchylony ku górze, a mięśnie mogą być rozluźnione, pozwalając całej dłoni na odpoczynek.


Jeśli jednak nie szukamy tak diametralnie różnego sposobu na obsługę myszki, kompromisem może okazać się mysz precyzyjna. Znacząco zmniejsza obciążenie nadgarstka, ale nie eliminuje go w zupełności. Plusem jest jednak to, że budowa i obsługa znacznie przypomina mysz tradycyjną.


Myszka ergonomiczna typu roller ball to najbardziej egzotyczne rozwiązanie, ponieważ zmienia zasadę jej działania. Mysz jest przytwierdzona do blatu, a wszystkie jej funkcje, jak poruszanie na monitorze, kontrolujemy poprzez specjalną kulę, która znajduje się na boku obudowy. Dzięki temu eliminuje to w zupełności konieczność poruszania dłonią, ale niestety nie rozwiązuje do końca problemu nienaturalnego kąta ułożenia nadgarstka.


Sprawdź również:
Myszka optyczna czy laserowa?

Rodzaje myszek komputerowych – jakie są? 


Mysz laserowa czy optyczna?


Pozostaje nam zatem dokonanie wyboru, w jaki sposób myszka ergonomiczna będzie komunikować się z komputerem, co może istotnie wpłynąć na komfort jej obsługi. Myszka bezprzewodowa zapewni nam swobodę ruchów, ale uzależni nas od baterii. Niektóre modele mogą być ładowane poprzez kabel USB, co znacznie ułatwi cały proces.


Inną sprawą jest sensor, z którego mysz będzie korzystać. Urządzenia optyczne na pewno możemy zakupić w bardziej przystępnej cenie, ale jakość ich działania będzie niższa, niż w przypadku myszy laserowych. W codziennej pracy nie powinno to robić dużej różnicy, ale jeśli planujemy wykorzystywać mysz do grania, wówczas lepiej będzie wybrać tę laserową.


Każde z tych rozwiązań cechuje się innym zastosowaniem zasad bezpiecznego, czyli zdrowego korzystania z myszki komputerowej. Każde z nich sprawdzi się inaczej w różnych sytuacjach, również zależnych od tego jak często i do czego wykorzystujemy komputer. Mysz pionowa będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób spędzających przed monitorem długie godziny np. na graniu. W pracy biurowej dobrze sprawdzi się mysz roller ball, tak samo jak mysz precyzyjna.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756