Poradniki Eksperta

Myszka gamingowa do 200 zł – ranking [TOP10]

 2023-05-24 

Z akcesoriów dla graczy obok klawiatury czy monitora najważniejszym elementem jest myszka. Dotyczy to zwłaszcza miłośników FPS-ów – sensor o dużej czułości jest niezbędny i pozwoli Ci na precyzyjne manewrowanie w grach. Ile kosztuje dobry „gryzoń”? Budżet nie musi być wygórowany, w praktyce myszka gamingowa do 200 zł to częsty wybór wśród graczy. W tej cenie możesz liczyć na solidną konstrukcję, dobrej jakości podzespoły, a nawet bezprzewodową transmisję danych.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

9.0 / 10

Parametry myszy gamingowych

Zakup myszki do gier warto poprzedzić zwróceniem uwagi na jej najważniejsze parametry. Nie pominęliśmy więc tego aspektu przygotowując nasz ranking. Przede wszystkim istotna jest rozdzielczość sensora laserowego. Warto wiedzieć, że już myszka gamingowa do 200 zł może być wyposażona w układ z wyższej półki, oferujący rozdzielczość na poziomie nawet 16000 dpi (dots per inch). To wartości, które spełnią oczekiwania większości użytkowników. Dodatkowo zazwyczaj przy pomocy dołączonego oprogramowania możesz ustawić kilka pośrednich trybów czułości. Dzięki temu dopasujesz je odpowiednio do tego w jaką grę grasz i za pomocą przycisku szybko zmienisz tryb pracy podczas zabawy. Warto zwrócić uwagę, ile profili możesz zaprogramować, zazwyczaj jest ich przynajmniej pięć. W przypadku mniej zaawansowanych myszek nie ma dostępu do opcji konfiguracyjnych i musisz korzystać z wariantów predefiniowanych, które udostępnił producent.


Znaczenie ma również liczba dostępnych przycisków. Standardowo myszka gamingowa do 200 zł powinna mieć przynajmniej 6 klawiszy. Są to przyciski prawy i lewy, klikana rolka, przełącznik DPI oraz minimum dwa przyciski boczne. Do większości gier FPS taka liczba jest wystarczająca. Oczywiście większa liczba przycisków także może być przydatna i ułatwia korzystanie z różnych funkcji, docenią je zwłaszcza osoby grające w tytuły MMORPG albo MOBA, dodajmy też możliwość ich personalizacji za pomocą dołączonego oprogramowania.


Oczywiście dla komfortowego użytkowania znaczenie ma również długość przewodu. Standardem jest około 1,8 metra. Zwróć uwagę, czy w przypadku Twojego stanowiska to odpowiednia długość.

Kształt myszki gamingowej

Gdy zastanawiasz się jaka myszka gamingowa do 200 zł jest dobrym wyborem nie możesz pominąć kwestii ułożenia dłoni oraz dostosowania do jej kształtu kontrolera. Nieco wyższe myszki są rekomendowane do tak zwanego chwytu palm grip. Dzięki niemu masz możliwość wygodnego ułożenia całej dłoni, znajdziesz także miejsce na oparcie kciuka. Kolejnym z chwytów jest claw grip, czyli jak wskazuje sama nazwa palce są ułożone w kształt szponu, a klawisze wciskamy opuszkami. Myszka jest zatem dosyć niska. Pośrednim ułożeniem i najbardziej uniwersalnym jest fingertip grip. Przyciski są wciskane opuszkami, a palce wyprostowane. W praktyce możemy oczywiście przyzwyczaić się do innego ułożenia i chwytu myszki, jednak często zmiana wymaga wiele wysiłku. Dlatego warto zdecydować się na mysz podobną kształtem, do tej do której przywykliśmy.


W tym miejscu warto przyjrzeć się też konstrukcji samej myszki. Obok modeli o jednolitej powierzchni, coraz większą popularnością cieszą się myszy, których obudowa ma gęsto rozmieszczone niewielkie otwory o strukturze plastra miodu. Jaka jest zaleta tego rozwiązania? Przede wszystkim podczas intensywnej gry przez kilka godzin, zapewnia ono lepszą wentylację, oprócz tego redukuje masę myszki, co sprawia, że przesuwanie jej wymaga mniejszego wysiłku. Niektórym podoba się również ten typ designu, zwłaszcza gdy mysz ma dodatkowe podświetlenie. Oczywiście we wnętrzu takiej myszki będzie gromadzić się więcej zabrudzeń, co należy wziąć pod uwagę i regularnie ją czyścić. Ułatwiają to demontowalne w niektórych modelach elementy obudowy. Dodatkowo warto pamiętać o podkładce pod myszkę, która na pewno zmniejszy uciążliwość czyszczenia. 

Myszka gamingowa do 200 zł – z kablem czy bezprzewodowa?

Czym powinna charakteryzować się dobra, bezprzewodowa myszka gamingowa do 200 zł? W tym budżecie znajdziesz podstawowe modele bez kabla, które mogą być jednak bardzo funkcjonalne. Warto na samym początku rozprawić się z mitami. Korzystanie z łączności bezprzewodowej w dobrej jakości myszach nie powoduje znaczącego wzrostu opóźnień w przesyle sygnału. Mysz w zestawie ma odbiornik USB, niektóre modele wyposażone są również w Bluetooth, jednak z tego drugiego zalecamy korzystanie tylko w przypadku pracy biurowej. W zależności od wybranego modelu myszka gamingowa do 200 zł może być zasilana wbudowanym akumulatorem lub wymienną baterią.


Choć w tym budżecie jest mniejszy wybór myszek bezprzewodowych niż tradycyjnych to z pewnością możemy je polecić, zwłaszcza użytkownikom laptopów. Znajdziesz kilkanaście wartych uwagi propozycji. Zaletą jest z pewnością większa swoboda użytkowania, którą docenisz, jeśli często grasz w różnych miejscach, na przykład, gdy zabierasz komputer w podróż. Mysz przewodową wybierz wtedy, gdy kabel nie stanowi dla ciebie znaczącej wady, nie chcesz pamiętać o konieczności ładowania lub wymiany baterii oraz masz mocno sprecyzowane wymagania względem kontrolera, a urządzenia bezprzewodowe z tej półki cenowej ich nie spełniają.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756