-50% na wybrane usługi i 100 dni na zwrot!
Laptop dla nauczyciela – ranking [TOP10]
2023-07-04
Praca nauczyciela w dzisiejszych czasach wiąże się z potrzebą bycia na bieżąco w kwestii nowinek technologicznych. Głownie dotyczy to komputerów mobilnych, czyli laptopów, które stały się nieodłącznym elementem wyposażenia każdego nauczyciela. W znaczny sposób potrafią ułatwić prowadzenie zajęć, dzięki możliwości prezentacji materiałów multimedialnych. Lekcje i nauka zdalna doskonale pokazały, że laptop dla nauczyciela musi spełniać konkretne wymagania. Na co zatem należy zwracać szczególną uwagę?
Sprzęt dedykowany dla nauczyciela
Czas nauki zdalnej jest już na szczęście za nami, ale okres ten dobitnie uzmysłowił wszystkim, że nie ma innej drogi, niż zadbanie o rozwój cyfryzacji w szkołach i na uczelniach. Jeszcze parę lat temu pojawienie się laptopa na sali lekcyjnej było czymś wyjątkowym, ewenementem wręcz, zarezerwowanym głównie dla zajęć z dziedziny informatyki. Nauczyciele jednak doskonale wiedzieli i zdawali sobie sprawę z tego, jak dużą pomocą mogą służyć te małe przenośne komputery. Niewielka waga idzie w parze z mobilnością, ale główną zaletą jest unifikacja wszystkich materiałów i pomocy dydaktycznych, z których nauczyciel korzystał do tej pory.
Teraz wszystko bez problemu może znaleźć swoje odzwierciedlenie w postaci programów i aplikacji na jednym urządzeniu. Znacznie przyśpieszy to zatem proces przygotowywania się do zajęć, tworzenia materiałów, a także operowanie dokumentami. Dużym ułatwieniem jest również podejście samych producentów laptopów, którzy coraz częściej tworzą sprzęt dedykowany dla konkretnych osób, w tym przypadku nauczycieli. Jak zatem wygląda laptop dla nauczyciela? Ranking pokaże Ci jakie funkcje oraz podzespoły powinien oferować?
Jaki ekran powinien mieć laptop dla nauczyciela?
Podczas pracy z różnego rodzaju materiałami, ważne jest, abyś mógł dokładnie rozpoznać i zidentyfikować nawet najmniejsze szczegóły. Wysoka jakość obrazu przyda się podczas odczytywania skanów dokumentacji, sprawdzianów i prac pisemnych. Nie mniej istotne będzie to w trakcie tworzenia prezentacji wizualnej, także w formie krótkiej animacji czy filmu.
W tym miejscu można się zatem zastanowić nad doborem odpowiedniego ekranu. Przekątna jest istotna z punktu widzenia wspomnianej już pracy, ale nie musi być czynnikiem decydującym. Musisz pamiętać, że duży laptop będzie trudniejszy w transporcie pomiędzy domem a szkołą lub uczelnią. Nie wspominając już nawet o tym, że jego waga również będzie wówczas większa. Dlatego najlepszy laptop dla nauczyciela to taki, którego przekątna ekranu oscyluje w okolicach 15-16 cali.
Rozdzielczość i matryca
Rozdzielczość ma już o wiele większe znaczenie, ponieważ wpływa na to, jak wyraźne będą detale wyświetlane na ekranie. Najlepsze efekty da 4K, ale w pracy nauczyciela w zupełności wystarczą laptopy z rozdzielczością FullHD, czyli 1920x1080p. Zagwarantuje to odpowiedni poziom detali, jakość i ostrość obrazu.
Warto również pamiętać o modelu matrycy, co ma niemałe znaczenie dla wielu cech wyświetlanego na ekranie obrazu. Laptop dla nauczyciela najczęściej występuje z matrycą IPS, która ma liczne zalety. Doskonale odwzorowuje wszystkie kolory, również w kwestii kontrastu pomiędzy czernią a bielą. Będzie to miało ogromne znaczenie podczas wyświetlania materiałów, w których jeden z tych kolorów będzie dominującym. Ciemne nagrania lub jasne slajdy z wykresami, będą o wiele lepszej jakości.
Pamiętaj o tym, że matryca IPS występuje w dwóch wersjach: błyszczącej i matowej. W teorii pierwsza z nich gwarantuje lepszą jakość obrazu, ale w pracy nauczyciela o wiele ważniejszy będzie komfort i bezpieczeństwo oczu. Dlatego w tym przypadku wygrywa matryca matowa, która zapewnia lepsze odbijanie światła i refleksów.
Odświeżanie obrazu i karta graficzna
Częstotliwość odświeżania obrazu będzie mieć największy wpływ na to, jak płynnie zostaną wyświetlone animacje w prezentacji, a także nagrania wideo. Pamiętaj, że laptop dla nauczyciela to nie urządzenie gamingowe a takie, które ma służyć pracy, dlatego częstotliwość odświeżania na poziomie 50 – 60 Hz, jest dobrym początkiem. Idealnym rozwiązaniem będą laptopy oferujące 90 Hz, ale bez żadnego większego problemu znajdziesz również takie, z częstotliwością odświeżania na poziomie 144 Hz.
Kończąc już temat obrazu, warto poruszyć jeszcze kwestię karty graficznej. Laptop dla nauczyciela z założenia służyć ma podstawowym operacjom, podobnym do tych, które wykonuje się w pracy biurowej. Z tego też względu nie ma większej potrzeby inwestowania w rozbudowane systemy kart graficznych. W wielu przypadkach wystarczy podstawowa karta dedykowana, a nawet zintegrowana. Warto jednak postawić na sprawdzone technologie, które zagwarantuje Ci sprzęt od Nvidii lub AMD.
Wydajność laptopa - ranking laptopa dla nauczyciela
Wiesz już, jakie wymagania w kwestii obrazu musi spełniać laptop dla nauczyciela, czas zatem zająć się równie istotna kwestią, którą jest wydajność. Nie możesz sobie pozwolić na sytuacje, w których laptop zawiesi się, ponieważ masz uruchomione zbyt obciążające oprogramowanie lub otworzyłeś zbyt wiele kart w przeglądarce na raz. Za szybkość przeprowadzonych operacji odpowiada mózg laptopa, czyli procesor. Działa on do spółki z pamięcią RAM, która również ma wpływ na to, jak wydajnym okaże się Twój laptop dla nauczyciela. Na chwilę obecną najbardziej popularnym rozwiązaniem w tej kwestii są procesory Intel Core i5, przynajmniej 10 generacji. Alternatywnie możesz postawić na porównywalne modele od AMD, czyli w tym przypadku procesory Ryzen 5. W obu przypadkach potwierdzona jest ich wysoka wydajność, zarówno w urządzeniach biurowych, które mają służyć do pracy (czyli również Tobie), a nawet gamingowych.
Pamięć RAM to pamięć wirtualna, która potrzebna jest programom do płynnego i wydajnego działania. Procesor, o którym przed chwilą mówiliśmy, ma za zadanie zapewnić pamięć operacyjną dla samego urządzenia. Biorąc pod uwagę te informacje, musisz przynajmniej orientacyjnie wiedzieć, z jakich aplikacji masz zamiar korzystać na swoim urządzeniu. W pracy nauczyciela coraz częściej pojawiają się wydajne, ale przez to wymagające programy, jak chociażby Microsoft Teams. Dlatego bezpieczną dolną granicą dla RAM będzie 8 GB. Jednak pełną gwarancję niezawodności i płynnej pracy da Ci poziom 16 GB.
Dysk twardy w laptopach
Wraz z biegiem roku szkolnego i akademickiego, na Twoim laptopie zacznie pojawiać się coraz więcej plików wszelkiego rodzaju. O ile pliki tekstowe nie są jeszcze dużym problemem, o tyle multimedia już tak. W krótkim czasie dostrzeżesz problem dostępności miejsca na dyskach twardych. Warto zatem zadbać, żeby uniknąć tych kłopotów. W tym celu najlepiej wybrać dysk o pojemności minimum 256 GB. Rozsądnym pomysłem będzie również dysk 512 GB, który podwoi przestrzeń do przechowywania Twoich plików.
Sam typ dysku twardego również ma znacznie, głównie w kwestii szybkości odczytywania danych, a także uruchamiania oprogramowania. Coraz popularniejszym rozwiązaniem są dyski SSD, które biją na głowę wcześniejsze rozwiązanie, którym jest dysk HDD. Idealnym połączeniem może okazać się jednak wybór laptopa z dyskiem SSD, jak i HDD.
System operacyjny
System operacyjny powinien być jak najnowszy, ze względu na kompatybilność pracy z oprogramowaniem. Coraz to kolejne aktualizacje dla aplikacji uwzględniają już tylko najnowsze wersje systemów operacyjnych. W tym przypadku najlepiej wybrać zatem Windows w wersji 11, ponieważ Microsoft gwarantuje wiele narzędzi przydatnych w pracy nauczyciela. Najnowsza wersja systemu gwarantuje również regularne aktualizacje, które mają wpływ także na poziom bezpieczeństwa Twojego laptopa.
Jaki Laptop dla nauczyciela? Ranking wskazuje modele
Komunikacja to podstawa w pracy nauczyciela, również biorąc pod uwagę to, jak ma działać Twój laptop. Trzeba brać pod uwagę komunikację wielopoziomową, która dotyczyć będzie łączności z innymi urządzeniami, a także z Internetem. W pierwszym przypadku Twój laptop będzie musiał często komunikować się z rzutnikami i dodatkowymi ekranami w postaci telewizorów znajdujących się na sali lekcyjnej. Najlepsze rezultaty da tutaj technologia HDMI, która jest prosta w obsłudze i nie wymaga instalacji żadnych dodatkowych programów. Wystarczy wpiąć kable HDMI do portu w Twoim laptopie, a jego drugą końcówkę w taki sam port HDMI znajdujący się na urządzeniu zewnętrznym. Coraz częściej można spotkać się również z technologią DisplayPort, która zapewnia znacznie lepsze wyniki przesyłania danych.
Porty USB to podstawa pracy z laptopem, szczególnie dla nauczyciela. Znacznie łatwiej jest przenosić pliki z jednego urządzenia na drugie przy pomocy Pendrive, dlatego warto upewnić się, że porty USB oferują najnowsze standardy. Mowa tutaj przynajmniej o wersji USB 2.0, ale najlepszym rozwiązaniem jest USB 3.0. Transfer plików będzie wówczas szybszy, a co za tym idzie – zajmie znacznie mniej czasu.
Komunikacja bezprzewodowa jest alternatywą dla tej tradycyjnej, czyli przewodowej. Może świetnie sprawdzić się, gdy Twój laptop dla nauczyciela chcesz szybko połączyć z siecią lokalną, Internetem lub innym urządzeniem. W tym przypadku będziesz musiał skorzystać z łączności Bluetooth lub Wi-Fi. Pierwsza metoda służy wyłącznie do komunikacji pomiędzy laptopem a innymi urządzeniami, jak głośnik bezprzewodowy. Aktualnie rozpowszechniony jest standard 5.0, który gwarantuje stabilne połączenia, ale możesz również szukać laptopów z wyższymi wersjami. W kwestii Wi-Fi ważne jest, aby laptop miał w ogóle wbudowaną bezprzewodową kartę do łączności z Internetem. Tutaj również warto postawić na wydajne rozwiązania, czyli standard Wi-Fi 5.
Polecane poradniki Eksperta
Obsługa klienta
Informacje
Zakupy
Moje konto
Pomoc
Zadzwoń do nas
Tel. 756 756 756
Pon - Pt 08:00 - 20:00
Sob 10:00 - 18:00
Niedz 10:00 - 18:00
Fax 22 122 31 11
Інфолінія:
пн-пт: 8:00 - 20:00
Infoline:
Mon-Fri: 8:00 - 20:00
Znajdź swój sklep
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756