Poradniki Eksperta

Laptop dla nauczyciela – ranking [TOP10]

 2023-07-04 

Praca nauczyciela w dzisiejszych czasach wiąże się z potrzebą bycia na bieżąco w kwestii nowinek technologicznych. Głownie dotyczy to komputerów mobilnych, czyli laptopów, które stały się nieodłącznym elementem wyposażenia każdego nauczyciela. W znaczny sposób potrafią ułatwić prowadzenie zajęć, dzięki możliwości prezentacji materiałów multimedialnych. Lekcje i nauka zdalna doskonale pokazały, że laptop dla nauczyciela musi spełniać konkretne wymagania. Na co zatem należy zwracać szczególną uwagę?

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Sprzęt dedykowany dla nauczyciela

Czas nauki zdalnej jest już na szczęście za nami, ale okres ten dobitnie uzmysłowił wszystkim, że nie ma innej drogi, niż zadbanie o rozwój cyfryzacji w szkołach i na uczelniach. Jeszcze parę lat temu pojawienie się laptopa na sali lekcyjnej było czymś wyjątkowym, ewenementem wręcz, zarezerwowanym głównie dla zajęć z dziedziny informatyki. Nauczyciele jednak doskonale wiedzieli i zdawali sobie sprawę z tego, jak dużą pomocą mogą służyć te małe przenośne komputery. Niewielka waga idzie w parze z mobilnością, ale główną zaletą jest unifikacja wszystkich materiałów i pomocy dydaktycznych, z których nauczyciel korzystał do tej pory.


Teraz wszystko bez problemu może znaleźć swoje odzwierciedlenie w postaci programów i aplikacji na jednym urządzeniu. Znacznie przyśpieszy to zatem proces przygotowywania się do zajęć, tworzenia materiałów, a także operowanie dokumentami. Dużym ułatwieniem jest również podejście samych producentów laptopów, którzy coraz częściej tworzą sprzęt dedykowany dla konkretnych osób, w tym przypadku nauczycieli. Jak zatem wygląda laptop dla nauczyciela? Ranking pokaże Ci jakie funkcje oraz podzespoły powinien oferować?

Jaki ekran powinien mieć laptop dla nauczyciela?

Podczas pracy z różnego rodzaju materiałami, ważne jest, abyś mógł dokładnie rozpoznać i zidentyfikować nawet najmniejsze szczegóły. Wysoka jakość obrazu przyda się podczas odczytywania skanów dokumentacji, sprawdzianów i prac pisemnych. Nie mniej istotne będzie to w trakcie tworzenia prezentacji wizualnej, także w formie krótkiej animacji czy filmu.


W tym miejscu można się zatem zastanowić nad doborem odpowiedniego ekranu. Przekątna jest istotna z punktu widzenia wspomnianej już pracy, ale nie musi być czynnikiem decydującym. Musisz pamiętać, że duży laptop będzie trudniejszy w transporcie pomiędzy domem a szkołą lub uczelnią. Nie wspominając już nawet o tym, że jego waga również będzie wówczas większa. Dlatego najlepszy laptop dla nauczyciela to taki, którego przekątna ekranu oscyluje w okolicach 15-16 cali.

Rozdzielczość i matryca 

Rozdzielczość ma już o wiele większe znaczenie, ponieważ wpływa na to, jak wyraźne będą detale wyświetlane na ekranie. Najlepsze efekty da 4K, ale w pracy nauczyciela w zupełności wystarczą laptopy z rozdzielczością FullHD, czyli 1920x1080p. Zagwarantuje to odpowiedni poziom detali, jakość i ostrość obrazu.


Warto również pamiętać o modelu matrycy, co ma niemałe znaczenie dla wielu cech wyświetlanego na ekranie obrazu. Laptop dla nauczyciela najczęściej występuje z matrycą IPS, która ma liczne zalety. Doskonale odwzorowuje wszystkie kolory, również w kwestii kontrastu pomiędzy czernią a bielą. Będzie to miało ogromne znaczenie podczas wyświetlania materiałów, w których jeden z tych kolorów będzie dominującym. Ciemne nagrania lub jasne slajdy z wykresami, będą o wiele lepszej jakości.


Pamiętaj o tym, że matryca IPS występuje w dwóch wersjach: błyszczącej i matowej. W teorii pierwsza z nich gwarantuje lepszą jakość obrazu, ale w pracy nauczyciela o wiele ważniejszy będzie komfort i bezpieczeństwo oczu. Dlatego w tym przypadku wygrywa matryca matowa, która zapewnia lepsze odbijanie światła i refleksów.

Odświeżanie obrazu i karta graficzna

Częstotliwość odświeżania obrazu będzie mieć największy wpływ na to, jak płynnie zostaną wyświetlone animacje w prezentacji, a także nagrania wideo. Pamiętaj, że laptop dla nauczyciela to nie urządzenie gamingowe a takie, które ma służyć pracy, dlatego częstotliwość odświeżania na poziomie 50 – 60 Hz, jest dobrym początkiem. Idealnym rozwiązaniem będą laptopy oferujące 90 Hz, ale bez żadnego większego problemu znajdziesz również takie, z częstotliwością odświeżania na poziomie 144 Hz.


Kończąc już temat obrazu, warto poruszyć jeszcze kwestię karty graficznej. Laptop dla nauczyciela z założenia służyć ma podstawowym operacjom, podobnym do tych, które wykonuje się w pracy biurowej. Z tego też względu nie ma większej potrzeby inwestowania w rozbudowane systemy kart graficznych. W wielu przypadkach wystarczy podstawowa karta dedykowana, a nawet zintegrowana. Warto jednak postawić na sprawdzone technologie, które zagwarantuje Ci sprzęt od Nvidii lub AMD.

Wydajność laptopa - ranking laptopa dla nauczyciela

Wiesz już, jakie wymagania w kwestii obrazu musi spełniać laptop dla nauczyciela, czas zatem zająć się równie istotna kwestią, którą jest wydajność. Nie możesz sobie pozwolić na sytuacje, w których laptop zawiesi się, ponieważ masz uruchomione zbyt obciążające oprogramowanie lub otworzyłeś zbyt wiele kart w przeglądarce na raz. Za szybkość przeprowadzonych operacji odpowiada mózg laptopa, czyli procesor. Działa on do spółki z pamięcią RAM, która również ma wpływ na to, jak wydajnym okaże się Twój laptop dla nauczyciela. Na chwilę obecną najbardziej popularnym rozwiązaniem w tej kwestii są procesory Intel Core i5, przynajmniej 10 generacji. Alternatywnie możesz postawić na porównywalne modele od AMD, czyli w tym przypadku procesory Ryzen 5. W obu przypadkach potwierdzona jest ich wysoka wydajność, zarówno w urządzeniach biurowych, które mają służyć do pracy (czyli również Tobie), a nawet gamingowych.


Pamięć RAM to pamięć wirtualna, która potrzebna jest programom do płynnego i wydajnego działania. Procesor, o którym przed chwilą mówiliśmy, ma za zadanie zapewnić pamięć operacyjną dla samego urządzenia. Biorąc pod uwagę te informacje, musisz przynajmniej orientacyjnie wiedzieć, z jakich aplikacji masz zamiar korzystać na swoim urządzeniu. W pracy nauczyciela coraz częściej pojawiają się wydajne, ale przez to wymagające programy, jak chociażby Microsoft Teams. Dlatego bezpieczną dolną granicą dla RAM będzie 8 GB. Jednak pełną gwarancję niezawodności i płynnej pracy da Ci poziom 16 GB.

Dysk twardy w laptopach

Wraz z biegiem roku szkolnego i akademickiego, na Twoim laptopie zacznie pojawiać się coraz więcej plików wszelkiego rodzaju. O ile pliki tekstowe nie są jeszcze dużym problemem, o tyle multimedia już tak. W krótkim czasie dostrzeżesz problem dostępności miejsca na dyskach twardych. Warto zatem zadbać, żeby uniknąć tych kłopotów. W tym celu najlepiej wybrać dysk o pojemności minimum 256 GB. Rozsądnym pomysłem będzie również dysk 512 GB, który podwoi przestrzeń do przechowywania Twoich plików.


Sam typ dysku twardego również ma znacznie, głównie w kwestii szybkości odczytywania danych, a także uruchamiania oprogramowania. Coraz popularniejszym rozwiązaniem są dyski SSD, które biją na głowę wcześniejsze rozwiązanie, którym jest dysk HDD. Idealnym połączeniem może okazać się jednak wybór laptopa z dyskiem SSD, jak i HDD.

System operacyjny

System operacyjny powinien być jak najnowszy, ze względu na kompatybilność pracy z oprogramowaniem. Coraz to kolejne aktualizacje dla aplikacji uwzględniają już tylko najnowsze wersje systemów operacyjnych. W tym przypadku najlepiej wybrać zatem Windows w wersji 11, ponieważ Microsoft gwarantuje wiele narzędzi przydatnych w pracy nauczyciela. Najnowsza wersja systemu gwarantuje również regularne aktualizacje, które mają wpływ także na poziom bezpieczeństwa Twojego laptopa.

Jaki Laptop dla nauczyciela? Ranking wskazuje modele

Komunikacja to podstawa w pracy nauczyciela, również biorąc pod uwagę to, jak ma działać Twój laptop. Trzeba brać pod uwagę komunikację wielopoziomową, która dotyczyć będzie łączności z innymi urządzeniami, a także z Internetem. W pierwszym przypadku Twój laptop będzie musiał często komunikować się z rzutnikami i dodatkowymi ekranami w postaci telewizorów znajdujących się na sali lekcyjnej. Najlepsze rezultaty da tutaj technologia HDMI, która jest prosta w obsłudze i nie wymaga instalacji żadnych dodatkowych programów. Wystarczy wpiąć kable HDMI do portu w Twoim laptopie, a jego drugą końcówkę w taki sam port HDMI znajdujący się na urządzeniu zewnętrznym. Coraz częściej można spotkać się również z technologią DisplayPort, która zapewnia znacznie lepsze wyniki przesyłania danych.


Porty USB to podstawa pracy z laptopem, szczególnie dla nauczyciela. Znacznie łatwiej jest przenosić pliki z jednego urządzenia na drugie przy pomocy Pendrive, dlatego warto upewnić się, że porty USB oferują najnowsze standardy. Mowa tutaj przynajmniej o wersji USB 2.0, ale najlepszym rozwiązaniem jest USB 3.0. Transfer plików będzie wówczas szybszy, a co za tym idzie – zajmie znacznie mniej czasu.


Komunikacja bezprzewodowa jest alternatywą dla tej tradycyjnej, czyli przewodowej. Może świetnie sprawdzić się, gdy Twój laptop dla nauczyciela chcesz szybko połączyć z siecią lokalną, Internetem lub innym urządzeniem. W tym przypadku będziesz musiał skorzystać z łączności Bluetooth lub Wi-Fi. Pierwsza metoda służy wyłącznie do komunikacji pomiędzy laptopem a innymi urządzeniami, jak głośnik bezprzewodowy. Aktualnie rozpowszechniony jest standard 5.0, który gwarantuje stabilne połączenia, ale możesz również szukać laptopów z wyższymi wersjami. W kwestii Wi-Fi ważne jest, aby laptop miał w ogóle wbudowaną bezprzewodową kartę do łączności z Internetem. Tutaj również warto postawić na wydajne rozwiązania, czyli standard Wi-Fi 5.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756