Poradniki Eksperta

Laptop gamingowy do 3000 zł – ranking [TOP10]

 2023-06-05 

Interesuje Cię laptop gamingowy do 3000 zł? Bardzo często można trafić na atrakcyjne okazje, które umożliwiają zakup doskonałego sprzętu w takim budżecie. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wskazówkami dotyczącymi zakupu, a także gotowymi rekomendacjami najlepszych urządzeń. Miłej lektury!

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

9.0 / 10

Laptop gamingowy – kto powinien go mieć?

Jeśli jesteś zapalonym graczem, laptop gamingowy stworzony jest dla Ciebie jak na zamówienie. Dzięki odpowiednio wydajnym podzespołom, które są montowane w tych modelach, możesz liczyć na płynną rozgrywkę nawet przy najbardziej wymagających tytułach. Wysoka jakość grafiki, szybkość działania, a także odpowiednie chłodzenie, to kluczowe elementy, które zapewniają najlepsze doświadczenia z grania. 


Niech jednak nie myli Cię nazwa! Laptopy gamingowe sprawdzają się nie tylko podczas zabawy, a ich zastosowanie jest o wiele szersze. Jeśli jesteś grafikiem i zajmujesz się przygotowywaniem kreacji reklamowych, animacji 3D lub montujesz materiały filmowe, laptop dla graczy jest doskonałym wyborem także dla Ciebie. Zaawansowane karty graficzne i potężne procesory sprostają nie tylko wymaganiom najnowszych gier, ale także poradzą sobie z oprogramowaniem takim jak Adobe Photoshop, Premiere Pro czy Autodesk Maya. Nawet jeśli nie grasz zbyt wiele ani nie zajmujesz się grafiką, taki sprzęt także Ci się przyda.


Laptopy gamingowe cechują się przeważnie wyższą wydajnością, co przekłada się na komfort obsługi. Jeśli więc zależy Ci na szybkim komputerze przenośnym, sięgnij po jeden z takich modeli. Kilkanaście kart otwartych w przeglądarce internetowej nie będzie wyzwaniem dla takiego laptopa. Nie wolno także zapomnieć o twórcach, którzy transmitują swoją aktywność w sieci. Jeśli zależy Ci na mobilnym urządzeniu, powinieneś wybrać naprawdę mocny, gamingowy laptop do takich działań.

Laptop gamingowy do 3000 zł – na co zwrócić uwagę?

Kupując laptop gamingowy do 3000 zł istotne jest zwrócenie uwagi na kilka kluczowych parametrów i podzespołów, które będą mieć decydujący wpływ na wydajność i komfort użytkowania Twojego nowego komputera.

Jeśli szukasz naprawdę sprawnego sprzętu, w pierwszej kolejności powinieneś zwrócić uwagę na kartę graficzną i procesor.  Układ grafiki bywa określany także GPU – to skrót od angielskiej nazwy graphic processing unit. To właśnie ona odpowiada za generowanie każdego piksela, który widzisz na ekranie. A tych jest przecież niezwykle dużo, a ponadto muszą one stworzyć piękną, zachwycającą całość. 


Wydajna karta graficzna to podstawowy sprzymierzeniec każdego gracza, któremu zależy na szczegółowości i płynności zabawy. Wybierając laptopa, zwróć szczególną uwagę na model GPU. Producenci decydują się na montaż różnych podzespołów. Są to przeważnie układy AMD i Nvidia. Choć karty graficzne są oferowane przez różnych producentów, twórcą chipsetu zawsze jest któraś z tych dwóch marek. Obecnie cenione są podzespoły z rodziny GeForce RTX, a także Radeon RX. Karty powinny mieć odpowiednio dużo pamięci VRAM, aby móc zapewnić szybką i bezproblemową pracę podczas dużego obciążenia. 


Jeśli chodzi o procesor, to pełni on funkcję mózgu komputera. Często używany jest skrót angielskiej nazwy – CPU, czyli central processing unit. Zadaniem procesora jest kontrola wszystkich procesów zachodzących podczas pracy komputera. Jeśli będzie odpowiednio mocny, nie napotkasz problemów, które mogą polegać na przykład na spowolnieniu pracy lub przerwaniu działania niektórych aplikacji. Analizując potencjał procesora, powinieneś sprawdzić ilość rdzeni, wątków i częstotliwość taktowania liczoną w gigahercach. Zasada jest prosta – im wyższe parametry, tym lepiej. Kilkanaście lat temu przebojem były dwurdzeniowe procesory. Obecnie CPU może mieć nawet szesnaście fizycznych rdzeni i kilkadziesiąt wątków (rdzeni wirtualnych). W tym przedziale cenowym powinieneś zwrócić uwagę na model procesora, ale także generację. Bywa, że pozornie niższy model może oferować lepsze parametry, niż starszy podzespół z wyższej serii. 


Do zapisywania dużych plików, w tym gier, będziesz potrzebował sporej pojemności dysku. Zdecydowanie polecamy wybór laptopa z nośnikiem SSD. Te dyski są niezwykle szybkie, ciche i trwałe. Laptop gamingowy do 3000 zł powinien mieć co najmniej 500 gigabajtów wolnej przestrzeni. Mniejsze dyski mogą być niewystarczające. Dyski SSD cechują się o wiele wyższymi prędkościami transferu, co ma wpływ na szybkość zapisywania i odczytywania danych. Różnica choćby podczas wczytywania systemu operacyjnego jest ogromna, porównując czas takiego działania z HDD


Musisz mieć na uwadze również pamięć operacyjną RAM. To od jej wielkości zależy to, jak szybko laptop będzie radził sobie z zadaniami. Laptop gamingowy powinien dysponować co najmniej 12 gigabajtami RAM. Sprawdź także typ modułów pamięci. Obecnie najpopularniejsze są kości DDR4, choć coraz częściej pojawiają DDR5. Nowsze standardy pamięci cechuje lepsza prędkość pracy, a także niższe zapotrzebowanie energetyczne. Dobry laptop gamingowy musi być także właściwie chłodzony. To ważne, ponieważ wyższa temperatura może powodować spowolnienie pracy komputera. Z kolei w dłuższej perspektywie czasowej to skutkować mogłoby szybszym zużyciem podzespołów.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem laptopa dla gracza do 3000 zł?

Jest jeszcze kilka parametrów, które są istotne z punktu widzenia użytkownika laptopa gamingowego. Sprawdź wielkość i specyfikację techniczną ekranu. Najpopularniejszy rozmiar wyświetlacza to 15,6 cala. Dostępne są jednak modele z większymi i mniejszymi ekranami. Wielkość wyświetlacza to jednak nie wszystko. Należy sprawdzić rozdzielczość, jeśli zależy Ci na wysokiej jakości obrazu. Obecnie większość laptopów zapewnia standard na poziomie co najmniej Full HD. Pamiętaj, że wielkość ekranu ma wpływ na wielkość całego laptopa, a także jego wagę. To istotne dla osób, które często podróżują ze swoim komputerem. 


Aby sprzęt był maksymalnie funkcjonalny, musi także dysponować odpowiednimi portami. Podstawowym wyposażeniem powinny być co najmniej dwa gniazda USB. Najlepiej, aby był to możliwie najnowszy standard, który zapewni szybki transfer plików. Powinieneś także sprawdzić obecność gniazda HDMI. Pozwala ono na podłączenie na przykład zewnętrznego monitora lub projektora multimedialnego. Z kolei do połączeń bezprzewodowych przyda się moduł Wi-Fi 6. Ten standard połączenia sieciowego pozwala osiągać największe prędkości przesyłu i tym samym gwarantuje stabilność łączności. Nie powinno także zabraknąć komunikacji Bluetooth, która pozwala podłączyć dodatkowe akcesoria – na przykład głośnik mobilny.


Sprawdź, jak wykonany jest laptop. Najlepsze modele spełniają wiele norm odpornościowych, będąc wykonanymi z mocnych materiałów. Nie ulegają one uszkodzeniom podczas transportu, co ma duże znaczenie w przypadku komputerów przenośnych. Dobrze, aby laptop był wyposażony w podświetlenie klawiatury. To wpływa nie tylko na walory estetyczne, ale również pozwala komfortowo użytkować urządzenie także po zmroku. 


Kupując komputer, koniecznie sprawdź czy zainstalowany jest już system operacyjny. Jeśli tak, będziesz mógł przejść do użytkowania laptopa zaraz po jego zakupie. To bardzo ważne. Pozorna oszczędność może okazać się fiaskiem, gdyż będziesz musiał dokupić system osobno, a to bywa kosztowne. Jeśli będziesz często korzystać z laptopa poza domem, sprawdź czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora. Warto mieć także świadomość na temat uzupełnianiu energii elektrycznej. Czas ładowania nie powinien być zbyt długi, jeśli często się przemieszczasz. Pozostałe elementy laptopa gamingowego nie są już tak bardzo istotne, choć jeśli masz dodatkowe wymagania, poszukaj takiego modelu, który je spełni. 


Jeśli chcesz kupić laptop gamingowy do 3000 zł, ale masz z tym problem, skorzystaj ze wsparcia naszych specjalistów, którzy czekają na Ciebie w sklepach stacjonarnych Media Expert lub na infolinii.


Podsumowując poradnik, wybór przenośnego komputera dla graczy wcale nie musi być trudny. Wystarczy, że odpowiednio się do tego przygotujesz. Weź pod uwagę wszystkie wskazane podzespoły i parametry, a nie będziesz musiał martwić się o to, czy laptop spełni Twoje oczekiwania. 


W budżecie około 3000 złotych można znaleźć wiele propozycji. Zwłaszcza, że często pojawiają się promocje, które pozwalają kupić bardzo dobry sprzęt w o wiele niższej cenie. Skorzystaj z naszych gotowych rekomendacji, aby zapewnić sobie szybką dostawę sprzętu. Ranking jest aktualizowany, w ramach pojawiania się nowych urządzeń w ofercie. Warto się spieszyć, gdyż niektóre okazje mogą się już nie powtórzyć!

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756