Zdaniem eksperta
Kupno nowego laptopa, to dobry moment, żeby odświeżyć sobie podstawowe informacje o tym urządzeniu. Większość z nas uważa, że poziom ich wiedzy o komputerach jest zdecydowanie wystarczający do ich obsługi, ale istnieje kilka czynności, o których albo zapomnieliśmy, albo co bardziej prawdopodobne, mogliśmy nie mieć pojęcia w przeszłości. Poprawna praca laptopa, zależy wyłącznie od odpowiedniego obchodzenia się z nim oraz korzystania z jego funkcji według zaleceń producenta, a tych jest naprawdę sporo. Pierwsze uruchomienie laptopa – o czym pamiętać? Na to pytanie odpowie nasz poradnik.
W artykule znajdziesz:
Unboxing laptopa
Skoro już znaleźliśmy swój wymarzony model laptopa, warto zadbać, aby służył nam jak najdłużej. Pierwsze uruchomienie laptopa ma realny wpływ na to, jak będzie on działać w przyszłości. Dlatego też, cały proces nie sprowadza się jedynie do odpowiedniego podpięcia kabla zasilającego do gniazdka, ale także na konfiguracji ustawień. Dobrym pomysłem jest zatem zastanowienie się, które z nich będą dla na najodpowiedniejsze, zamiast klikać w pośpiechu, byle tylko w końcu móc korzystać z nowego komputera przenośnego. Zanim jednak przejdziemy do tego kroku, skupmy się na oględzinach laptopa.
Niezależnie od tego, czy nasz komputer trafił do nas prosto ze sklepowej półki, czy przywiózł go nam kurier, na pewnym etapie i tak musiał być transportowany. Niestety, ale często zdarza się, że podczas przewożenia urządzenie może ulec uszkodzeniu. Dlatego w momencie, w którym laptop znajdzie się w naszych rękach, powinniśmy dokonać dokładnych oględzin jego stanu fizycznego. Szybkie rzucenie okiem na stan kartonu, powinno nam dać pewność co do tego, czy mogło dojść do jakichkolwiek uszczerbków podczas transportu. Wgniecione rogi, czy rozerwany bok to znak, że urządzenie nie było przewożone z należytą ostrożnością, ale niekoniecznie oznaczać też będzie, że laptop został uszkodzony. Producenci dbają o odpowiednie zabezpieczenie, gdyż w przeciwnym razie nietrudno byłoby o uszkodzenia mechaniczne. Po wyjęciu laptopa z pudełka, wystarczy spojrzeć na jego obudowę i poszukać wszelkich widocznych usterek, typy: ślady po uderzeniu, porysowana obudowa lub pęknięcia. Szczególnie dużo uwagi powinniśmy poświęcić na przyjrzenie się matrycy, czyli ekranowi laptopa. Jest to element najbardziej narażony na uszkodzenia, w czasie transportu. Jeśli wszystko wygląda w porządku, przejrzyjmy dokładnie dołączoną przez producenta zawartość. W pudełku powinna znajdować się instrukcja, karta gwarancyjna oraz zasilacz. W przypadku tego ostatniego, również powinniśmy dokonać oględzin jego stanu fizycznego. Kable mają tendencję do łatwego uszkodzenia i zwykle to ten element zestawu ulega najszybszemu zużyciu. Po wykonaniu powyższych czynności, możemy przejść do kolejnego kroku, czyli prawidłowego podłączenia laptopa do zasilania.
Pierwsze uruchomienie
Bardzo istotną informacją, którą powinien zapamiętać każdy, kto kupuje nowy laptop jest to, że po jego dotarciu do naszego domu, nie wolno od razu go uruchamiać. Powinniśmy poczekać, aż urządzenie ogrzeje się do temperatury pokojowej, a najlepszym rozwiązaniem jest po prostu poczekać do kolejnego dnia. Podczas transportu, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, temperatury na które zostaje wystawiony laptop, mogą się okazać dla niego niebezpieczne, jeśli od razu podłączymy zasilanie. Dzieje się tak ze względu na wyższą wilgotność, która jak wiadomo, ma negatywny wpływ na urządzenia elektroniczne i ich podzespoły. Pozwolenie laptopowi na osiągnięcie bezpiecznej temperatury, jaką posiadamy w mieszkaniu, może zapobiec spięciu podczas uruchomienia.
Skoro jesteśmy już pewni, że laptop nie posiada żadnych śladów uszkodzenia mechanicznego, kabel zasilający wygląda na nieuszkodzony, a samo urządzenie ogrzało się już do temperatury pokojowej, wtedy nadszedł czas na pierwsze uruchomienie laptopa. Należy pamiętać o tym, żeby wybrać bezpieczne miejsce, w którym ustawimy nasz komputer przenośny. Najlepszym wyborem będzie lokalizacja zapewniająca stabilność, chroniąca przed upadkiem, a do tego najlepiej z dala od promieni słonecznych, które mogą podnieść temperaturę laptopa podczas pracy, powodując szybsze zużywanie się podzespołów. Należy pamiętać o tym, że laptop nie powinien stać na miękkim podłożu, ponieważ jego wentylatory znajdują się na spodzie. Warto zawczasu przygotować się na tego typu sytuację i zakupić podkładkę chłodzącą, która zapewni bezpieczną pracę laptopa, bez względu na to, gdzie go ustawimy.
Podłączenie zasilania do laptopa, jest o wiele prostsze niż np. w przypadku komputera stacjonarnego. Wejście na kabel zasilający znajduje się zwykle z boku laptopa i ma okrągły kształt. Jeśli jednak mamy problem z jego odnalezieniem, wystarczy spojrzeć na wejściówkę samego kabla i odszukać pasujące gniazdo. Jeśli kabel nie chce wejść w gniazdo, nie należy robić tego na siłę. Pomimo tego, że w zasadzie nie da się wpiąć kabla zasilającego w inne miejsce, powinniśmy mieć pewność, że robimy to tam, gdzie należy. W razie kłopotów, pomocna może okazać się instrukcja obsługi, która powinna posiadać obrazkowe wyjaśnienie, gdzie szukać gniazda zasilającego. Po udanym podłączeniu, należy wcisnąć klawisz zasilający, który znajdziemy na klawiaturze laptopa.
Konfiguracja systemu
Fabrycznie nowe laptopy, posiadają równie nowe systemy operacyjne, które wymagają odpowiedniej konfiguracji. Producenci nie robią tego sami, ponieważ pierwsze uruchomienie laptopa i wybór odpowiednich opcji, powinno być podyktowane pod potrzeby każdego użytkownika. Całe szczęście nie jest to tak skomplikowane, jak chociażby 10-15 lat temu, kiedy konfiguracja nowego urządzenia wymagała nie lada ekwilibrystyki. Obecne systemy operacyjne zostały stworzone w taki sposób, aby pierwsze uruchomienie laptopa i wybór odpowiednich ustawień, były jak najprostsze. W zasadzie zostało to tak stworzone, że nawet osoba nieznająca się zbyt dobrze na komputerach, może przejść przez cały proces na zasadzie intuicyjnej.
W razie problemów, sprzedawca powinien dołączyć do zestawu instrukcje „krok po kroku”, która może okazać się pomocna w chwili zwątpienia. Sam system podpowiada użytkownikowi, co powinien wybrać, jeśli nie jest pewien, która opcja będzie dla niego odpowiednia. Prawda jest jednak taka, że najistotniejsze wybory, jakie będziemy musieli podjąć podczas pierwszego uruchomienia, to wybranie odpowiedniej strefy czasowej, języka, ustawienie hasła dostępowego do laptopa, preferencje aktualizacji, a także wpisanie hasła do połączenia internetowego, z którego chcemy korzystać na naszym nowym laptopie. Cała reszta procesu, dokona się w zasadzie bez naszego udziału, czyli całkowicie automatycznie.
Pozostałe kroki
Skoro pierwsze uruchomienie laptopa i jego systemu operacyjnego wyglądało tak prosto, co więcej pozostaje nam do zrobienia, zanim będziemy mogli w pełni cieszyć się wszystkimi funkcjami nowego urządzenia? Pierwszym i chyba najważniejszym krokiem, jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa naszego urządzenia. W tym celu, należy zainstalować wybrane przez nas oprogramowanie antywirusowe. Jeśli posiadamy fizyczny nośnik z instalatorem, jak np. płyta CD lub pendrive, nie ma na co czekać i należy dokonać instalacji oprogramowania. Wiele modeli laptopów dostępnych na rynku, nie posiada jednak napędu optycznego, dlatego może okazać się, że w celu instalacji antywirusa, musimy pobrać plik instalacyjny z Internetu. W tej sytuacji, powinniśmy połączyć się z wybraną siecią (jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, podczas procesu instalacyjnego systemu), a następnie poprzez przeglądarkę internetową udać się na stronę producenta i odszukać interesujące nas pliki. Nie bagatelizujmy tego kroku, gdyż Internet jest pełen złośliwego oprogramowania, które jeśli dostanie się na niezabezpieczony laptop, może wyrządzić poważne szkody.
Nowy komputer przenośny nie wymaga jeszcze aktualizacji, ale w przyszłości na pewno będzie to niezbędne dla jego poprawnego funkcjonowania. Warto zatem wybrać takie ustawienia, które będą zezwalać urządzeniu na automatyczne aktualizacje programów. Po wykonaniu powyższych kroków nasz laptop jest gotowy do pracy!