Poradniki Eksperta

Rodzaje obudów komputerowych – jak wybrać najlepszą?


Wybór obudowy komputera stacjonarnego z pozoru może nie być istotny. Jednak jeśli planujesz rozbudowę swojego zestawu, źle wybrana konstrukcja, może uniemożliwić wymianę podzespołów na bardziej rozbudowane. Jakie są dostępne rodzaje obudów komputerowych i czym się charakteryzują? O tym przeczytasz w poniższym poradniku.rodzaje obudów komputerowych


Rodzaje obudów komputerowych, a ich rozmiary


Podstawowym kryterium wyboru rodzaju obudowy komputerowej jest jej wielkość oraz typ konstrukcji. Zdecydowanie się na zbyt mały model, może poskutkować niemożliwością zainstalowania nowych podzespołów. Nawet, jeśli wewnątrz będzie sporo miejsca, może być niemożliwy montaż innej płyty głównej, ze względu na różnice w budowie. W ofercie naszego sklepu internetowego znajduje się kilkaset obudów, które dzielą się na kilkanaście typów konstrukcji. Zajmijmy się tymi najpopularniejszymi, czyli:


  • Midi Tower;
  • Mini Tower;
  • Full Tower;
  • Micro Tower.


Midi Tower


Pierwszy typ, czyli Midi Tower, to klasyczny rodzaj obudowy komputerowej Jest często wybierany przez graczy oraz użytkowników, wykorzystujących komputer do pracy. Ten rodzaj konstrukcji pozwala na umieszczenie większości dostępnych na rynku podzespołów. Decydując się na ten rozmiar sprawdź, czy Twoja płyta główna zmieści się do środka. Każdy opis obudowy PC w naszym sklepie zawiera informację na ten temat. Midi Tower dedykowane są między innymi do płyt głównych w standardzie ATX, micro ATX, Mini ITX czy Extended ATX. 


Mini Tower


Obudowy Mini Tower, są jak wskazuje nazwa, odpowiednio niższe. W tym wypadku, zwrócenie uwagi na kompatybilność z podzespołami jest o wiele bardziej istotna. Na pewno montaż rozbudowanej chłodnicy będzie problematyczny. Jeśli chodzi o płytę główną, to masz możliwość wyboru obudowy kompatybilnej ze standardem Mini ITX, ATX, micro ATX, ITX, Mini DTX oraz Extended ATX. 


Full Tower


Obudowy Full Tower (zwane również Big Tower), dedykowane są osobom planującym gruntowną rozbudowę swojego zestawu komputerowego. W ich wypadku, nie będzie problemów z kompatybilnością podzespołów, ze względu na rozmiar i ilość wolnego miejsca w środku. Tak naprawdę nie ma sensu wymieniać pasujących standardów płyt głównych, gdyż pasować będzie tu w zasadzie każdy model. 


Micro Tower


Ostatnim popularnym typem obudowy, są konstrukcje Micro Tower. Są mniejsze, co czyni je bardziej kompaktowymi. Świetnie sprawdzą się w przypadku komputerów biurowych lub domowych, które służą do podstawowych zadań. W przypadku tej konstrukcji, większość obudów zmieści płyty główne o mniejszych rozmiarach – micro ATX oraz Mini ITX. Nie jest to jednak reguła, gdyż dostępne są także modele współgrające z podzespołami w standardzie ATX lub ITX. 


Dostępne są także mniej popularne rodzaje obudów komputerowych. To między innymi Cube Tower, które przypominają bryłą sześcian. Znajdziesz także wersje slim czy przeznaczone dla profesjonalistów – Dual Tower.


rodzaje obudów komputera


Najlepszy rodzaj obudowy do komputera – na co zwrócić uwagę przy zakupie?


Zwróciliśmy już uwagę na najważniejsze parametry każdej obudowy, czyli rodzaj konstrukcji i standard kompatybilnych płyt głównych. To jednak nie wszystkie cechy, na które warto zwrócić uwagę przed złożeniem zamówienia. Rynek IT bardzo rozwinął się na przestrzeni ostatnich lat, dlatego nie może dziwić różnorodność dostępnych podzespołów. 


Dla wielu użytkowników, istotny jest także wygląd komputera. Nawet kości pamięci RAM są projektowane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Trend ten szczególnie dotyczy obudów komputerów, które są elementem widocznym już na pierwszy rzut oka. Producenci starannie dobierają materiały użyte do konstrukcji i oferują ciekawe dodatki wizualne, które wpływają na efekt końcowy. Nasi Klienci często decydują się na obudowy PC z tak zwanym „oknem”. Takie konstrukcje posiadają przezroczystą ścianę (lub ściany). Umożliwia to zajrzenie do wnętrza komputera, co jest szczególnie atrakcyjne w przypadku podzespołów podświetlonych diodami RGB.


 Najlepsze obudowy do komputera dla graczy, posiadają własne oświetlenie LED. Daje to świetny efekt, szczególnie w zaciemnionym pomieszczeniu. Dla wielu osób, ciekawym rozwiązaniem będzie także montaż beznarzędziowy. Takie obudowy nie wymagają skręcania na śrubki, co wielu osobom może odpowiadać. Wszystkie konstrukcje dostępne w naszym sklepie internetowym, mają także określoną liczbę slotów rozszerzeń. To cenna informacja dla osób, planujących rozbudowę sprzętu. Oczywiście nie zabraknie także wielu wersji kolorystycznych. Tutaj wybór zależy przede wszystkim od Twojego gustu. Jeśli szukasz konkretnej obudowy do komputera, ale napotykasz problemy – skontaktuj się z naszymi doradcami. Pomogą wybrać właściwy produkt.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert