Poradniki Eksperta

Najlepszy laptop dla studenta – ranking [TOP10]

 2023-10-12 

Zastanawiasz się, jaki powinien być laptop dla studenta? Posiadanie własnego komputera na studiach jest bardzo ważne. Poniższy ranking pozwoli Ci bardzo szybko wybrać laptopa. Przygotowane zestawienie ułatwia zakup. Zapraszamy do lektury!

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Laptop dla studenta – dlaczego warto go mieć?

Laptop dla studenta, to prawdziwy must have! Nie ma znaczenia nawet kierunek studiów. To narzędzie, które pozwala szybko przygotowywać się do zajęć, pracować nad projektami zaliczeniowymi, wyszukać ważne informacje, a także zrelaksować się po ciężkim dniu na uczelni. Trudno sobie dziś wyobrazić brak dostępu do Internetu. Laptop połączony z siecią jest tak naprawdę Twoim osobistym portalem, udostępniającym nieskończoną ilość materiałów edukacyjnych online. Internet jest skarbnicą wiedzy, która dostępna jest na wyciągnięcie ręki.  


Dzięki laptopowi, możesz korzystać z różnorodnych źródeł informacji – od artykułów, przez filmy edukacyjne, po interaktywne kursy i szkolenia. Własny laptop umożliwia między innymi uczestnictwo w zajęciach online, co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy stosowana bywa edukacja zdalna. Wiele uczelni korzysta z platform online, takich jak Zoom, Microsoft Teams, czy Google Classroom. Są to aplikacje służące do przeprowadzania wykładów, dyskusji i egzaminów. Posiadanie laptopa z pewnością ułatwi udział w tych formach nauki. Oczywiście w tym celu możesz użyć także smartfona, jednak jest to dość niepraktyczne na co dzień.


Za pośrednictwem laptopa możesz pisać, edytować i zapisywać swoje notatki, prace i projekty. Oprogramowanie do tworzenia dokumentów, prezentacji czy arkuszy kalkulacyjnych, umożliwia organizację pracy i nauki w sposób efektywny i przejrzysty. To również wirtualna przestrzeń, w której możesz tworzyć i przechowywać kopie zapasowe swoich plików, co jest niezbędne do zabezpieczenia własnego dorobku. Nie można zapomnieć o komforcie użytkowym, jaki daje laptop. Możesz używać go niemal wszędzie: w bibliotece, kawiarni, parku, pokoju, czy na sali wykładowej. Dzięki temu możesz uczyć się i pracować w dowolnym miejscu i o dowolnej porze, co jest szczególnie ważne dla studentów, których harmonogramy bywają nieprzewidywalne i zmienne. Posiadanie laptopa pozwala Ci również na łatwiejszą komunikację i współpracę ze swoimi kolegami i nauczycielami. Możesz dzielić się swoją pracą, przesyłać dokumenty, współtworzyć projekty i prowadzić grupowe sesje naukowe online. W ten sposób, laptop staje się narzędziem wspierającym Twój rozwój społeczny i akademicki. Laptop jest także niezbędny, jeżeli chcesz zdobywać dodatkowe umiejętności poza programem nauczania. Może to być nauka programowania, grafiki komputerowej, obsługi social mediów czy jakiejkolwiek innej umiejętności, której można nauczyć się online. W taki o to sposób, komputer staje się inwestycją w Twoją przyszłość. 


Podsumowując, laptop jest kluczowym narzędziem dla każdego studenta. Ułatwia naukę, zapewnia dostęp do nieskończonych zasobów online, umożliwia uczestnictwo w zajęciach online, służy jako osobista stacja robocza, zapewnia elastyczność, ułatwia komunikację i współpracę oraz pomaga w zdobywaniu dodatkowych umiejętności. Dlatego jako student, powinieneś zdecydowanie rozważyć posiadanie własnego laptopa. Zwłaszcza, jeśli od domu rodzinnego dzieli Cię sporo kilometrów. Możliwość transportowania komputera, jest niesłychanie ważną kwestią.

Najlepszy laptop dla studenta – na co zwrócić uwagę?

Podczas wyboru laptopa dla studenta, powinieneś wziąć pod uwagę co najmniej kilka aspektów i to bez względu na posiadany budżet. Pamiętaj, że ten komputer będzie nie tylko narzędziem do nauki, ale również kluczem do rozwoju Twoich umiejętności i kompetencji. Dlatego warto przemyśleć czy nie wybrać laptopa gamingowe. Chociaż istnieje wiele różnych modeli i marek laptopów, poniżej zaprezentujemy kilka istotnych aspektów, na które warto zwrócić uwagę. Zachęcamy także do sprawdzenia rekomendacji umieszczonych w rankingu. To modele, które zasługują na wiele uwagi.


A teraz czas na garść istotnych porad i wskazówek przed zakupem. Przede wszystkim, niezwykle ważna jest wydajność każdego komputera. Musisz mieć pewność, że laptop jest wystarczająco mocny, aby sprostać wszystkim Twoim wymaganiom. Nie ma nic gorszego, aniżeli wolny, zawodny sprzęt podczas wykonywania ważnego zadania, na które jest określony termin. Jeśli jesteś studentem nauk ścisłych, informatyki lub grafiki, z pewnością potrzebujesz mocnego procesora, dużo pamięci operacyjnej oraz wydajnej karty graficznej. W takim przypadku wybierz modele dysponujące nawet 16 gigabajtami RAM. Potrzebny będzie też co najmniej 8-rdzeniowy procesor, którego taktowanie będzie na możliwie najwyższym poziomie. 


W przypadku laptopów mających obsłużyć zaawansowane oprogramowanie graficzne, koniecznym wyborem będzie także dedykowana karta graficzna – najlepiej obsługująca Ray Tracing. Z drugiej strony, jeśli studiujesz nauki humanistyczne lub społeczne, te wymagania mogą być nieco mniej restrykcyjne, ale nadal powinieneś szukać komputera, który bez problemu poradzi sobie z podstawowymi zadaniami, takimi jak przeglądanie Internetu, czy pisanie i edycja dokumentów. W takim przypadku wystarczy jednak nawet 8 lub 12 gigabajtów pamięci RAM i zintegrowana karta graficzna. Na etapie szukania idealnego laptopa dla studenta, warto także zastanowić się nad rodzajem oprogramowania, którego będziesz używać. Jeśli konieczne będzie używanie jakiegoś programu do projektowania, sprawdź jego wymagania.


Rozmiar i waga laptopa to kolejne istotne czynniki. Jako student, z pewnością będziesz często przemieszczać się z komputerem – podróże z domu na uniwersytet, do biblioteki, czy choćby do kawiarni. Wybierając lekki i kompaktowy model, zyskasz na komforcie i mobilności, co jest bardzo ważne w dynamicznym trybie życia studenta. Zwróć także uwagę na obudowę. Niektóre laptopy mają militarny standard bezpieczeństwa, który jest gwarancją odporności.

Jaki powinien być laptop dla studenta?

To jeszcze nie wszystko! Długość pracy na jednym ładowaniu baterii, to kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę. Im dłużej laptop jest w stanie działać bez podłączenia do prądu, tym lepiej. Wydajna bateria pozwoli Ci pracować w dowolnym miejscu i o dowolnej porze, bez konieczności pospiesznego poszukiwania gniazdka elektrycznego.


Dostępne są modele, które mogą działać nawet kilkanaście godzin bez konieczności ładowania. Ekran jest kolejnym elementem, który ma duże znaczenie. Jakość wyświetlanego obrazu ma bezpośredni wpływ na komfort pracy. Rozważ zakup laptopa z ekranem o wysokiej rozdzielczości, szczególnie jeśli planujesz spędzać dużo czasu, pracując na komputerze. Ponadto, wielkość ekranu również ma znaczenie. Większy wyświetlacz może ułatwić pracę, ale z drugiej strony, może wpłynąć na wagę laptopa. Bardzo popularne są laptopy 14-calowe. Ich kompaktowe wymiary i niska waga doskonale sprawdzają się w trakcie mobilnych aktywności.


Pamiętaj także o sprawdzeniu, jakie porty oferuje laptop. Czy posiada wystarczającą ilość wejść USB, które służą do podłączania akcesoriów peryferyjnych? Przyda się także gniazdo HDMI, które pozwala podłączyć laptopa do zewnętrznego monitora. Sprawdź także, czy zainstalowano czytnik kart pamięci SD, jeśli używasz takiej karty do przechowywania danych. Dodatkowym udogodnieniem będzie także podświetlana klawiatura, która nie tylko efektownie wygląda, ale również ułatwia korzystanie z laptopa po zmierzchu.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756