Poradniki Eksperta

Tablet do czytania – czy warto?


Każdy z nas codziennie staje przed licznymi wyborami – od bardzo trudnych po bardzo proste. Niezależnie od złożoności problemu wszystkie rozterki mają wspólny mianownik, czyli ostateczne podjęcie decyzji. Aby nie popełnić błędu, zamiast ufać ślepej wierze, powinniśmy dogłębnie zbadać postawione przed nami pytanie, poznać zalety i wady konkretnych rozwiązań. Nie inaczej jest również w przypadku, o którym traktuje ten artykuł – czy warto zakupić tablet do czytania książek, czy może jednak postawić na rozwiązanie, jakim jest czytnik? Każda z omawianych alternatyw ma swoje wady i zalety, które szerzej omówimy już za chwilę. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, warto byś poznał odpowiedzi na kilka najważniejszych pytań. Na co warto postawić? Ekonomiczność czytnika czy wszechstronność tabletu? Co w ostatecznym rozrachunku będzie kosztowało nas więcej? Czy czytanie na tablecie może być przyjemne i niemęczące? A co w przypadku czytników – czy możemy liczyć na jakieś dodatkowe funkcje poza samym wyświetlaniem i ewentualnym modyfikowaniem tekstu? Poradnik, który właśnie czytasz, powstał specjalnie po to, by odpowiedzieć Ci na te zasadnicze pytania i pomógł w podjęciu nie tak łatwej, jakby się mogło zdawać, decyzji. Za każdym z rozwiązań przemawiają liczne argumenty, nad którymi należy się dłużej pochylić. Czy warto zakupić tablet do czytania książek? Zastanówmy się nad tym wspólnie.tablet do czytania


Technologia kontra tradycja – wielki „spór”


Zanim jednak zaczniemy omawiać w szczegółach zalety obu dostępnych rozwiązań, warto pochylić się nad zagadnieniem: dlaczego warto wybrać nowoczesne technologie ponad tradycyjnym sposobem lektury. Najczęściej podnoszonym przez zwolenników książek papierowych argumentem jest właśnie tradycja, przyzwyczajenie i „czucie książki w dłoniach”. Z argumentem tego rodzaju trudno jest dyskutować, gdyż wynika z głębokiego zakorzenienia w pewnym rodzaju zachowań. Odwrotnie jest w przypadku nowoczesnych technologii, tutaj przemawiają głównie argumenty pragmatyczne i praktyczne. Na samo czoło atutów wysuwa się ekologia. W urządzeniu o nawet najmniejszej pojemności pamięci wbudowanej pomieścisz ogrom książek, które w tradycyjnym obrocie wykorzystałaby masę papieru.


Nawiązując do poprzedniego argumentu, jedno urządzenie potrafi pomieścić w sobie niezliczone pozycje czytelnicze. Porównując liczbę książek, które można zapisać w jednym urządzeniu, mogłoby nie starczyć nawet sporego pomieszczenia, by przechować taką liczbę lektur. Wrażenie robi również cena książek. Oczywistym jest, iż wydawca pozbawiony obowiązku druku i dystrybucji każdego pojedynczego egzemplarza, może obniżyć cenę ostatecznego produktu w wersji elektronicznej. Pozostaje argument łatwości dostępu do całego, ogromnego świata literatury. 


Za pomocą specjalnie przygotowanych aplikacji do kupna książek w wersji elektronicznej, każdy ma dostęp do wyjątkowo szerokiej biblioteki wszelakiego rodzaju literatury. Nie jesteś już skazany na poszukiwanie konkretnej książki w księgarniach – wystarczy, że wyszukasz pożądany tytuł bądź autora w katalogu, by z ogromną łatwością znaleźć określoną pozycję. Nie można nie wspomnieć również o możliwości zakupu książek zagranicznych. W tradycyjnych księgarniach książki obcojęzyczne potrafią osiągać zawrotne ceny. W nowoczesnym sposobie sprzedaży masz dostęp do dowolnej lektury, jaką sobie tylko wymarzysz, nawet w niepopularnym języku, w cenie rynkowej.
Zalety tabletu


Współcześnie tablety stały się urządzeniami o szerokim wachlarzu możliwości. Potencjał czytania książek to tylko jedna z wielu zalet tego produktu, lecz w naszym przypadku najbardziej intersująca. Argumentem przeważającym na korzyść tabletów ponad czytnikami jest szerszy zakres wygodnego obsługiwania plików. Dla książek w formie elektronicznej typowe jest zapisywanie plików w formatach EPUB i MOBI, które świetnie sprawdzą się zarówno podczas korzystania z tabletu jak i czytnika. Zdarza się jednak, że jedyną możliwą opcją pobrania lektury jest plik w rozszerzeniu PDF. Posługiwanie się tego typu dokumentem ogranicza możliwości modyfikacji tekstu. Podczas korzystania z formatów MOBI i EPUB, niezależnie od używanego urządzenia, możemy dostosowywać wielkość wyświetlanego tekstu. W przypadku PDF, korzystamy z tak jakby „zdjęcia” kartki, przez co trudniej jest przystosować wygląd strony do naszych wymagań. Tablet do czytania upraszcza problem. Urządzenia tego typu z reguły posiadają większy wyświetlacz, dzięki czemu łatwiej jest się posługiwać statycznym dokumentem. Kolejnym argumentem o znaczącej wadze jest wszechstronność tabletów. Zakupując tablet, uzyskujemy możliwość nie tylko czytania książek, ale również słuchania muzyki, oglądania filmów, wykonywania zdjęć i surfowania w Internecie. Możliwości są nieograniczone!


Zalety czytnika


Jedną z najbardziej rzucających się w oczy zalet czytników jest ich cena. W porównaniu z flagowymi tabletami, czytniki są tańsze. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, iż tablety wyróżniają się znacznie szerszą ofertą funkcji. Idąc dalej, czytniki są bardziej oszczędne energetycznie. Podczas gdy tablety zazwyczaj potrafią działać po kilka lub kilkanaście godzien nieprzerwanie, książki z użyciem czytnika można czytać przez kilka lub kilkanaście dni bez potrzeby dodatkowego ładowania. Wynika to z zupełnie odmiennego zastosowania wyświetlania obrazu. Podczas gdy tablety działają podobnie do znanych nam smartfonów i komputerów, czytniki stosują zupełnie inne rozwiązanie. Inspiracją dla technologii wykorzystywanej w czytnikach był sam papier. Dzięki temu jednorazowe wyświetlenie danej strony nie pobiera energii za samo wyświetlanie, a tylko za zmianę układu. Dodatkowym atutem jest odporność na naświetlenie. Każdy z nas dobrze zna problem, gdy promienie słońca lub inne światło pada na wyświetlacz i trudno jest na nim cokolwiek dostrzec. Ekrany czytników są odporne na takie zjawiska i nie są na to podatne. Drugą stroną medalu jest potrzeba dodatkowego oświetlenia czytnika, podobnie jak w przypadku książek (choć istnieją modele z wbudowaną lampką). Decyzja o zakupie konkretnego urządzenia może być trudna, lecz biorąc pod uwagę konkretne argumenty, wystarczy zadać sobie pytanie: czego oczekujemy od naszego urządzenia.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert