Poradniki Eksperta

Filtry w odkurzaczach - filtr EPA czy HEPA?

Na rynku pojawiły się odkurzacze z nowoczesnymi filtrami. Jeśli nie wiesz, jakie są ich funkcje i które są najbardziej odpowiednie dla Twojego sprzętu, możesz wydać więcej, niż planowałeś. Istnieją dwie klasy filtrów. Dowiedz się więcej na ich temat. Jaki z nich wybrać? Filtr EPA czy HEPA?


filtr epa czy hepa


Dwie klasy filtrów - próżniowe i wtórne


Zanim przejdziemy do omówienia filtrów EPA i HEPA, warto dowiedzieć się więcej na temat ich rodzai. Wyróżniamy podstawowe filtry próżniowe oraz wtórne. Czym się one różnią?


Podstawowe filtry próżniowe 


Odkurzacze, ze względu na rodzaj wykonywanej pracy, są obecnie wyposażone w więcej niż jeden filtr. W takim przypadku jeden z nich służy jako główny. Jego zadaniem jest zbieranie dużej części kurzu i brudu z powietrza, które zostało zassane do odkurzacza, zanim zostanie wyrzucone z powrotem do środowiska.


Filtry wtórne


Będą dalej filtrować powietrze, które przeszło przez filtry główne. Dodatkowo oczyszczają je, zanim wejdzie w kontakt z najważniejszymi częściami maszyny, a także otoczeniem zewnętrznym. Jeśli obawiasz się drobnoustrojów unoszących się w powietrzu, sierści zwierząt i alergenów, wystarczy dobry filtr wtórny.


Filtry w odkurzaczach odgrywają ogromną rolę w procesie sprzątania i oczyszczania powietrza. Ponadto stanowią istotną ochronę dla silnika urządzenia. Dzięki nim wszystkie pyły, sierść zwierząt czy drobne papiery nie dostają się bezpośrednio do odkurzacza. Bez filtrów moglibyśmy bardzo szybko uszkodzić silnik naszego sprzętu. W przypadku modelu workowego, worek sam w sobie częściowo odpowiada za filtrację powietrza.Czym jest filtr EPA? 


Rodzaje filtrów w odkurzaczach: jaki wybrać? Filtr EPA czy HEPA? Filtr EPA to klasa ≤ 12:


  • EPA klasa E10 (kiedyś: HEPA H10) – charakteryzuje się skutecznością na poziomie ok. 85%. Pozwala na wyłapywanie cząsteczek, których wielkość przekracza 0,4 µm. Dotyczy to m.in. różnego rodzaju bakterii, kurzu, pyłów, cząstek dymu tytoniowego, sadzy, spalin i wirusów, które są osadzone na cząstkach nośnych. Tego typu filtr EPA ma najniższą klasę;

  • EPA klasa E11 (kiedyś: HEPA H11) – całkowita skuteczność filtra osiąga maksymalnie 95%;

  • EPA klasa E12 (kiedyś: HEPA H12) – wyróżnia się skutecznością na poziomie 99,5% i zapewnia wyłapywanie cząsteczek o wielkości 0,1 µm. 


Im wyższa klasa filtra EPA, tym lepsza skuteczność działania. 


Sprawdź również: Filtr EPA - do czego służy?


Czym jest filtr HEPA? 


HEPA to rodzaj plisowanego mechanicznego filtra powietrza. Ten typ może teoretycznie usunąć co najmniej 99,97% kurzu, pyłków, pleśni, bakterii i wszelkich unoszących się w powietrzu cząstek o wielkości 0,3 mikrona (µm). Cząsteczki, które są większe lub mniejsze, są zatrzymywane z jeszcze większą wydajnością. Filtr HEPA to popularny rodzaj, który jest używany w nowoczesnych odkurzaczach. 


Wszystkie filtry powietrza wymagają okresowego czyszczenia i wymiany, aby działały prawidłowo. Koszt to ok. 50 złotych, wiele jednak zależy od marki. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta dotyczącymi konserwacji i wymiany.


Sprawdź również: Filtr HEPA do odkurzacza - dlaczego warto?Filtr EPA czy HEPA? 


Zdecydowanie popularniejsze są odkurzacze z filtrem HEPA. Ten jest stosowany w sprzęcie wysokiej klasy, nie tylko tym domowym, lecz także przemysłowym. Przykładem może być marka Karcher, która z powodzeniem stosuje filtry HEPA w swoich odkurzaczach. Minusem jest ich cena. Filtry EPA dostępne są już za 50 złotych, natomiast filtry HEPA kupimy w kwocie powyżej 100 złotych. Każde rozwiązanie ma jednak swoje wady i zalety. Zapytaj sprzedawcę, który odkurzacz będzie dla Ciebie odpowiedni. 


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert