Poradniki Eksperta

Jak działa klimatyzacja? Poznaj zasadę działania


Wiele jest sposobów chłodzenia pomieszczeń domowych w gorące, letnie dni. Jednym z nich, jest użycie wentylatora czy klimatora. Najskuteczniejsza jest klimatyzacja, która utrzymuje temperaturę w optymalnym stopniu do wypoczynku i pracy. Do zastosowań domowych, polecamy dwa rozwiązania: klimatyzator przenośny i zestaw typu Split, montowany na stałe w mieszkaniu, a składający się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej (naściennej). W poradniku wyjaśniamy, jak działa klimatyzacja w domu oraz jakie są zalety i różnice obu rozwiązań.jak działa klimatyzacja


Jak działa klimatyzacja Split i przenośna?


W klimatyzatorach Split, jak i przenośnych zasada działania jest podobna. Różnią się one głównie konstrukcją. Sposób funkcjonowania podobny jest do pracy lodówki. Gdy otworzymy jej drzwi, to odczuwamy zimno. Wystarczy zatem wstawić wentylator i zimne powietrze skierować do pokoju. Jednocześnie z tyłu lodówki znajduje się kratka, która odprowadza ciepło z jej komory. Jeśli dodamy do niej wentylator i rurę zamontowaną w oknie, to odprowadzimy ciepło poza pokój. Tak obrazowo można przedstawić działanie klimatyzatora. W prawdziwym klimatyzatorze, odpowiednikiem zamrażalnika jest parownik, chłodzący powietrze i oddający je do pomieszczenia, a czarna kratka jest skraplaczem.Jak obsługiwać klimatyzator przenośny?


W klimatyzatorze przenośnym wszystkie podzespoły takie jak: parownik, skraplacz, sprężarka, zawór rozprężny i wentylator, znajdują się w jednej obudowie. Wystarczy podłączyć go do prądu i dołączyć rurę odprowadzającą gorące powietrze przez okno. Na panelu lub za pomocą pilota, ustawiamy żądaną temperaturę chłodzenia. Procesowi temu, towarzyszy skraplanie się wody, która gromadzona jest w zbiorniku, wewnątrz obudowy. Gdy jest on napełniony, należy go opróżnić. Klimatyzator przenośny jest urządzeniem wielofunkcyjnym, gdyż może pracować dodatkowo jako wentylator, a wybrane modele, posiadają osuszacz powietrza i funkcję grzania.


Istotnym ograniczeniem jego użytkowania, jest konieczność zastosowania rury, którą należy zamontować w oknie. W tym celu, do uszczelnia okna oferowane są specjalne akcesoria, aby gorące powietrze nie dostawało się do pomieszczenia. Mimo, że jest to urządzenie ciężkie, do transportu ma kółka i uchwyt. Jest też stosunkowo głośne, szczególnie wtedy, gdy zależy nam szybkim schłodzeniu pomieszczeniu. Prawdziwy komfort chłodzenia zapewni zestaw typu Split, ale to już większa inwestycja.


Klimatyzatory przenośne w naszej ofercie:Jaka działa klimatyzacja w domu?


Drugim najczęściej stosowanym rozwiązaniem, jest klimatyzator typu Split, który składa się z dwóch urządzeń: jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość instalowania jednostki wewnętrznej w kilku pokojach (wersja multi Split). Jak działa klimatyzacja tego rodzaju? W klimatyzatorach ściennych typu Split, skraplacz, sprężarka i zawór rozprężny oraz wentylator są umieszczone w jednostce zewnętrznej. 

jak działa klimatyzacja


Sprężarka i wentylator są źródłem największego hałasu. Między innymi z tego względu, jak i z powodu dużych wymiarów, urządzenia umieszczane są na zewnątrz klimatyzowanego pomieszczenia, np. na balkonie czy na ścianie budynku. W pomieszczeniu pozostaje jedynie niewielka jednostka wewnętrzna, zawierająca parownik i wentylator, który wymusza przepływ schłodzonego powietrza. Urządzenia są połączone rurkami, w których krąży czynnik chłodzący. Są one schowane w ścianie. Obie jednostki wymagają do swojej pracy zasilania energią elektryczną.


Klimatyzatory ścienne w naszej ofercie:


Zasada działania klimatyzacji w pomieszczeniu


Aby zrozumieć, jak działa klimatyzacja, warto wiedzieć, że sercem klimatyzatora jest sprężarka i zawór rozprężny, służące do sprężania i rozprężania czynnika chłodniczego w urządzeniach chłodniczych. Czynnik chłodniczy krążący w instalacji chłodniczej, pod wpływem temperatury i ciśnienia, zamienia stan skupienia z gazowego na ciekły. Dzięki temu, odbiera ciepło z parownika jednostki wewnętrznej i kieruje je do jednostki zewnętrznej. Powietrze przepływające przez skraplacz ulega schłodzeniu, w wyniku czego część pary wodnej w nim zawartej, ulega kondensacji, czyli skropleniu. Woda jest odprowadzana na zewnątrz za pomocą rurki.


Wentylator w jednostce wewnętrznej, reguluje obieg powietrza w pomieszczeniu, kierując gorące powietrze na parownik, gdzie jest ochładzane przez oddawanie ciepła czynnikowi chłodniczemu. Na koniec, strumień schłodzonego powietrza jest kierowany do pokoju. Możesz regulować szybkość strumienia, jeżeli chcesz w krótkim czasie schłodzić pokój. Najbardziej komfortowym zakresem temperatur jest 21-25 stopni Celsjusza. W lepszych klimatyzatorach możesz kierować zimne powietrze w określone miejsce za pomocą żaluzji wbudowanych w obudowę. W trybie Sleep, głośność pracy klimatyzatora jest ograniczona do poziomu umożliwiającego komfortowe spanie.


jak działa klimatyzacja


Gdzie zainstalować klimatyzator?


W pokoju ważny jest też sposób mocowania jednostki wewnętrznej. Najlepiej usytuować ją pod sufitem. Wtedy schłodzone powietrze opadając, miesza się z ciepłym, zmniejszając temperaturę w pokoju. Należy wybierać takie miejsce, które pozwoli uniknąć bezpośredniego nadmuchu na domowników, szczególnie w sypialni, co może powodować przeziębienie u wrażliwych osób. Warunkiem skutecznego chłodzenia, są pozamykane okna w pokoju. Do obsługi klimatyzatora konieczny jest pilot lub aplikacja na smartfonie.


Wiesz już, jak działa klimatyzacja. Zbliżajacy się sezon letni nie pozostawia złudzeń. Klimatyzator to wybawienie od upałów i gorącego powietrza w pomieszczeniu. Wybierz urządzenie do swojego mieszkania spośród nalepszych modeli dostępnych w ofercie MediaExpert.pl.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert