Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak nawilżyć powietrze w pokoju?

  2023-05-01


Wilgotność powietrza w domu, to bardzo ważny czynnik, a wiąże się on i z temperaturą i z porami roku. Tak się składa, że latem wilgotność się podnosi, a zimą, zwłaszcza gdy mamy w domu centralne ogrzewanie, spada. Nadmierna wilgoć może sprzyjać powstawaniu grzybów oraz pleśni, tak szkodliwych dla zdrowia. Jeśli zaś jest zbyt niska, nie sprzyja oddychaniu. Suche powietrze może też źle wpływać na nasze drowie. Specjaliści od tego tematu twierdzą, że dla naszego komfortu, powinniśmy mieć w mieszkaniu od 40 do 60 proc. wilgotności przy temperaturze ok. 22 st. C (18 st. C w sypialni). Często więc zastanawiamy się, jak nawilżyć powietrze w pokoju.

Nawilżanie ma znaczenie

Przytoczone wyżej dane, mają istotny wpływ na nasze zdrowie. W przypadku zbyt suchego powietrza – zimą okna zamykamy, a kaloryfery grzeją niezależnie od temperatury na zewnątrz – może się pojawić drapanie w gardle, chrypka i kaszel, a nawet swędząca skóra. Z kolei, jeżeli na ścianach lub szybach pojawia się para wodna, to ewidentny znak, że wilgoci mamy w nadmiarze przy zbyt wysokiej temperaturze w pomieszczeniu, a to może nawet wywołać wilgoć, tak szkodliwą m.in. dla naszych stawów. Ciepłe i deszczowe lato może sprawić, że temperatura wzrośnie nadmiernie. Wilgotność powietrza, ta za mała i ta za duża, ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie oraz zdrowie, ale również na nasze sprzęty, znajdujące się w mieszkaniu. Dlatego utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza w mieszkaniu, jest tak istotne. Nie ma więc co się zastanawiać, jak nawilżyć powietrze w pokoju, bo na zdrowiu nie można oszczędzać, tylko działać.

To masz pod ręką

Jeśli nie masz do tego żadnych urządzeń, a musisz zabrać się za nawilżanie powietrza w domu, zacznij od działania najprostszego. Powieś na kaloryferach pranie, a jeżeli akurat nie masz niczego w pralce – rozwieś w tych samych miejscach zmoczone i wyżęte ręczniki albo najlepiej bawełniane ściereczki. Można też postawić na grzejniku naczynie z wodą, żeby parowała. Warto jednak wody dolewać, a naczynie płukać, bo nawet, kiedy w domu jest czysto, nie unikniemy osadzania się w nim kurzu. Można powiedzieć, że są to działania doraźne, których się podejmujemy nie mogąc zrobić nic innego, np. wtedy, gdy do domu trafił maluszek przywieziony ze szpitala i nie było czasu pomyśleć o tym, że warto ułatwić mu oddychanie. Podobnie rzecz się ma, gdy nagle ktoś z domowników zachoruje.

Specjalne zawieszki

Można je kupić w wielu sklepach z artykułami gospodarstwa domowego lub wielobranżowych. Wlewa się do nich wodę i za pomocą specjalnych haczyków, zawiesza na kaloryferach. Woda pod wpływem ciepła paruje i nawilża powietrze we wnętrzach. Bywają one dostępne w różnych kolorach i kształtach, a najczęściej wykonane są z ceramiki, tak, że można je dopasować nawet do wystroju (kolorystyki) pomieszczenia. Oczywiście wodę w nich należy systematycznie uzupełniać, a naczynka płukać, żeby nie wdychać żadnych zanieczyszczeń, zwłaszcza, gdy w domu są zwierzęta i sierść fruwa w powietrzu, choć czasem tego nawet nie widać. Tego typu nawilżacze, nazywane są najczęściej – kamionkami. To jednak także doraźny sposób, gdy zastanawiamy się, jak nawilżyć powietrze w pokoju.

Warto mieć w domu nawilżacz

Tym razem, mówimy już jak nawilżyć powietrze profesjonalnie. Warto kupić do tego specjalne urządzenie, które co roku zimą, a nawet latem, przyda się na pewno. Nawilżacze powietrza również można dobrać do wystroju, co jest ich plusem. Jest kilka rodzajów tych urządzeń. Potrafią nie tylko zmienić powietrze w naszym mieszkaniu na solidnie (ale nie za bardzo) nawilżone, a także sprawić, że będzie ono oczyszczone, co jest równie istotne, zwłaszcza gdy w domu są palacze tytoniu. Można wybrać również model nawilżacza z wbudowanym jonizatorem powietrza. Sterowane bywają dotykowo, elektronicznie lub mechanicznie, ale są także nawilżacze, które włącza się za po mocą pilota. Pracują cicho, co ma znaczenie zwłaszcza w sypialni. Mogą nawilżać różnej wielkości pomieszczenia – do 25 m kw., ale nawet takie od 101 m kw.

Nawilżacze parowe

Należą do popularnych urządzeń. Mówi się też o nich „z mgiełką”, gdyż jest ona dla nich charakterystyczna. Można je podzielić na:

  • modele działające w oparciu o gotowanie wody, która po schłodzeniu wydostaje się na zewnątrz i są to nawilżacze „z ciepłą mgiełką”;
  • modele „z chłodną mgiełką”, określa się mianem ewaporacyjnych. W nich powietrze za pomocą wentylatora, wydmuchiwane jest z dużą siłą na filtr wodny, a nadmuch powoduje częściowe odparowanie wilgoci, która trafia do nawilżanego wnętrza pod postacią chłodnej mgiełki. One to właśnie mają różnego typu filtry, dodatkowo oczyszczające powietrze. Urządzenia te sprawdzają się też, jako sposób na schładzanie powietrza oraz element aromaterapii.
  • modele działające w trybie chłodnej, jak i ciepłej mgiełki.

Nawilżacze ultradźwiękowe

Jest to kolejna grupa urządzeń, które są odpowiedzią na pytanie, jak nawilżyć powietrze w pokoju. Wyposażone są często w czujniki mierzące poziom wilgotności (tzw. higrostaty). Dzięki nim, urządzenie „samo wie”, kiedy się włączyć lub wyłączyć. Nam zostaje tylko ustawienie poziomu wilgotności. W sytuacji, gdy jej poziom jest za wysoki, urządzenie się wyłączy i ponownie uruchomi, gdy poziom wilgotności spadnie poniżej normy. Największą zaletą jest to, że nie musimy kontrolować nawilżacza. Istotnym elementem budowy jest tu przetwornik, wytwarzający ultradźwięki. Dodatkowym rozwiązaniem, może być wbudowany wskaźnik na wodę, który informuje o konieczności jej uzupełnienia. Ponadto dostępne są modele, ze specjalnym zabezpieczeniem przed uruchomieniem bez wody. Ważnymi elementami są również filtry: oczyszczający powietrze i zmiękczający wodę, a także funkcja jonizacji. W niektórych modelach nawilżaczy ultradźwiękowych, znajdziemy też: zasobnik na olejki eteryczne (do aromaterapii), funkcję inhalatora albo ciepłej mgiełki, zbiornik podświetlany LED-ami, czy wyświetlaczem LED. Większość ma wyjmowany zbiornik na wodę, kontrolkę pracy i regulację stopnia nawilżania, czy programator długości pracy.

Nawilżacze hybrydowe

Są to urządzenia, łączące najlepsze cechy modeli ultradźwiękowych oraz parowych, a mające różny pobór mocy, zależnie od wybranego trybu pracy (parowy, pobiera więcej energii). Stopień nawilżania danego wnętrza, reguluje się skokowo albo płynnie. Niektóre z nich mogą mieć zaprogramowane automatyczne tryby nawilżania – tryb nocny i dzienny. Nawilżacze hybrydowe mają specjalne filtry, w tym antybakteryjny z jonami srebra.

Nawilżaczo-oczyszczacze

Można je podzielić na klasyczne i emitujące jony. Większość tych z jonizacją, również nawilża powietrze. Zasada ich działania, oparta jest na generatorze jonów. Nawilżacze-oczyszczacze to urządzenia, które są skuteczne i w nawilżaniu i oczyszczaniu, a obie funkcje traktowane są równorzędnie. Woda, będąca naturalnym filtrem, usuwa zapachy, pyłki, kurz i inne zanieczyszczenia. Urządzenia wykorzystujące wyłącznie filtr wodny zasysają powietrze, które trafia do bębnów znajdujących się w wodzie, a te obracając się, wytrącają z wody zanieczyszczenia (osiadają one na dnie). Jednocześnie dochodzi do odparowania czystej wody. Jest ona wydmuchiwana na zewnątrz i powietrze jest nawilżane.

Warto wiedzieć

Nawilżacze parowe pobierają więcej energii elektrycznej, niż nawilżacze hybrydowe. Niewielki pobór energii, charakterystyczny jest za to dla nawilżaczo-oczyszczaczy. Dobrze jest również, przed wyborem urządzenia, zdecydować jak duże pomieszczanie (ile metrów kwadratowych) będzie ono nawilżało, zwłaszcza że nie każdy model potrafi dostosować swoją pracę do wymiarów pomieszczenia. Od tego bowiem zależy wybór, którego dokonamy w sklepie, a przecież należy kupić nawilżacz odpowiedniej wielkości. Polecamy również sprawdzić poziom głośności wybranego modelu, tym bardziej, jeśli mamy zamiar korzystać z niego w nocy w sypialni lub zamierzamy go postawić w pokoju dziennym, gdzie ogląda się telewizję, czy słucha muzyki. Co jest równie istotne? Wygląd, czyli kształt, kolor i sam design. Jednakże w naszych sklepach online, bądź stacjonarnych, wśród wielu dostępnych modeli, każdy znajdzie coś dla siebie.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756