Poradniki Eksperta

Jak ustawić klimatyzator na grzanie?

Niektóre z urządzeń klimatyzujących, wyposażone są w funkcję ocieplania powietrza. Funkcja ta okazuje się bardzo przydatna, szczególnie wczesną wiosną i późną jesienią. Jak ustawić klimatyzator na grzanie?


Jak ustawić klimatyzator na grzanie


Ogrzewanie pomieszczeń klimatyzatorem


Ogrzewanie pomieszczeń z pomocą klimatyzacji, staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Warto zaznaczyć jednak, że nie każdy klimatyzator będzie posiadał taką funkcję. Aby urządzenie mogło zamiast ochładzania powietrza je ogrzewać, przede wszystkim wymagane jest zamontowanie w nim specjalnej pompy ciepła. Konieczne jest również odwrócenie roli zewnętrznej i wewnętrznej części klimatyzatora. Klasycznie, sprzęt instalowany w domu odpowiada za parowanie, a jego druga część znajdująca się na elewacji, balkonie czy dachu, za skraplanie. Klimatyzatory z funkcją grzania odwracają ten proces, a z pomocą pompy ciepła, wzmacniają efekt ogrzewania pomieszczenia.


Czy ogrzewaniem z pomocą klimatyzatorów możemy zastąpić tradycyjne formy ocieplania domu i mieszkań? Niestety nie – ogrzewanie pomieszczeń wyłącznie z pomocą klimatyzatorów z pompą ciepła, w naszej strefie klimatycznej jest nieopłacalne finansowo. Nasze zimy są po prostu zbyt chłodne, by klimatyzatory były w stanie w ekonomiczny sposób ogrzać dom przez cały sezon grzewczy. Zdecydowanie taniej wyjdzie nam korzystanie z klasycznych źródeł ciepła, takich jak system centralnego ogrzewania, piecyki gazowe czy nawet powoli odchodzące już od przeszłości opalanie węglem, ekogroszkiem, czy drewnem.


Kiedy więc funkcja ogrzewania w klimatyzatorze nam się przyda? Najczęściej skorzystamy z niej wtedy, gdy na zewnątrz jest na tyle zimno, że w pomieszczeniach przydałoby się dodatkowe źródło ciepła, lecz uruchamianie klasycznych systemów ogrzewania jest nieopłacalne. Mowa tu więc w szczególności o okresach takich jak początek wiosny, czy końcówka jesieni. Ogrzewanie z pomocą klimatyzacji niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim, jest bardziej opłacalne finansowo w porównaniu do innych alternatywnych urządzeń (chociażby popularnych piecyków elektrycznych). Nie można nie wspomnieć również o ekologiczności tego rozwiązania. Współczesne klimatyzatory wykorzystują specjalne czynniki chłodzące, które nie emitują do atmosfery niekorzystnych związków chemicznych. Wykorzystywanie prądu elektrycznego do zasilania klimatyzacji, nie wydziela żadnych spalin, które szkodzą środowisku.


Klimatyzatory w naszej ofercie:Jak ustawić klimatyzator na grzanie?


Niestety, nie istnieje żaden uniwersalny sposób na włączenie w klimatyzatorze funkcji grzania. Urządzenia te jednak zazwyczaj nie są zbyt skomplikowane w obsłudze, przez co proces ustawienia włączenia trybu ogrzewającego powietrze, jest w wielu modelach bardzo do siebie zbliżony. Jak ustawić klimatyzator na grzanie? Rozpocznij od uruchomienia urządzenia odpowiednim przyciskiem na pilocie do sterowania zdalnego. Następnym krokiem jest uruchomienie samego trybu grzania. W zależności od tego, jak skonstruowany jest pilot, możesz do tego etapu przejść na kilka sposobów. Część pilotów może posiadać wyszczególnione oddzielne przyciski dla konkretnych funkcji urządzenia. Zdarza się to jednak coraz rzadziej, gdyż współczesne klimatyzatory często posiadają szereg różnorodnych możliwości działania, przez co umiejscowienie każdej z dostępnych funkcji na pilocie, niepotrzebnie powiększyłoby ten gadżet. W takim wypadku, odnajdźmy przycisk opisany najczęściej jako Mode. Jeżeli nie posiadasz takiego przycisku, postaraj się odnaleźć guzik odpowiedzialny za zmianę trybów pracy urządzenia. Następnie, patrząc na wyświetlacz klimatyzatora, odszukaj opcję grzania. Najbardziej popularną nazwą tej funkcji jest Heat, lecz w zależności od producenta, nazewnictwo trybów może się różnić.


Aby pomóc Ci odnaleźć właściwą opcję, przejdźmy po krótce przez najpopularniejsze nazwy trybów dostępnych w dużej części klimatyzatorów. Już wiemy, że Heat będzie odpowiadało za ogrzewanie. Słowa Cool czy Cooling, to odpowiedniki ochładzania. Dry stoi za osuszaniem powietrza z nadmiernej wilgoci. Auto będzie oznaczało najczęściej używaną funkcję klimatyzatora, czyli dostosowywanie i utrzymywanie temperatury pomieszczenia przez Ciebie wskazanej. Duża część urządzeń jest również wyposażona w istotną funkcję wentylowania pomieszczeń, z czym spotkamy się pod nazwą Fan. Niektórzy producenci decydują się na zastąpienie angielskich nazw trybów na oznaczanie ich prostymi, symbolicznymi obrazkami. I tak grzanie będzie najczęściej przedstawiane jako trzy faliste linie, chłodzenie jako płatek śniegu, a wentylacja jako turbinowy wiatrak.


Po wybraniu trybu ogrzewania powietrza w pomieszczeniu, należy ustawić pożądaną przez Ciebie temperaturę. Pamiętajmy o tym, by nie ustawiać jej za wysoko. Część osób, chcąc zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej przez klimatyzator, decyduje się na ustawienie bardzo wysokiej lub niskiej temperatury i wyłączenie urządzenia po dłuższej chwili, gdy wykona ono swoje zadanie. Jest to działanie błędne i w rzeczywistości nie tylko naraża urządzenie na szybsze uszkodzenie, lecz również podwyższa zużycie energetyczne. Klimatyzator działa efektywniej i ekonomicznej, pracując dłużej, lecz na mniejszej mocy niż w pojedynczych, intensywnych zrywach.


Po wybraniu odpowiedniej temperatury, możesz wybrać prędkość wydmuchiwanego powietrza. Wartość tę dobiera się na podstawie wielkości ogrzewanego pomieszczenia oraz czasu, w jakim chcemy, by w pomieszczeniu nastała satysfakcjonująca nas temperatura. Pamiętajmy jednak o tym, że im ustawimy wyższy poziom wydmuchu, tym więcej mocy będzie potrzebował nasz klimatyzator. Warto wspomnieć również o czasie, jakiego wymaga klimatyzator do rozpoczęcia działania. W zależności od tego, jakie urządzenie posiadasz, klimatyzator może zacząć pompować ogrzane powietrze po kilkudziesięciu sekundach lub nawet kilku minutach. Nie obawiaj się więc, jeśli po wykonaniu wszystkich wyżej opisanych kroków, urządzenie nie rozpocznie procedury grzania od razu. Twój sprzęt potrzebuje chwili, by rozgrzać pompę ciepła i zacząć ogrzewać powietrze. Teraz wiesz już dokładnie, jak ustawić klimatyzator na grzanie.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756