Poradniki Eksperta

Jaki ekspres do kawy do domu – ranking [TOP10]

 2023-05-29 

Kawa to jeden z gorących napojów, bez którego nie wyobrażamy sobie poranka czy popołudnia. Dotąd wymyślne specjały kawowe dostępne były wyłącznie w kawiarniach, jednak wraz z rozwojem technologii oraz świadomości picia kawy i modzie na specjały z dodatkiem mleka, pianki mlecznej i syropów smakowych, wzrosło zapotrzebowanie na ekspresy do kawy. Producenci dostrzegli ten trend i oferują rozmaite urządzenia, które nie tylko zaparzą bardzo dobrą kawę, ale zrobią to niemal automatycznie, a do ich obsługi nierzadko można wykorzystać nawet własny smartfon. Jaki ekspres do kawy do domu wybrać i na co zwrócić uwagę? Przygotowaliśmy ranking 10 urządzeń, który z pewnością będzie pomocny w dokonaniu wyboru.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

9.0 / 10

Sposoby zaparzania kawy a zdrowie

Kawa wypijana w rozsądnych ilościach i odpowiednio zaparzana może mieć bardzo dobry wpływ na organizm człowieka. Wiedzieli już o tym pradawni mnisi, od których przyjmuje się, że są wynalazcami tego cudownego napoju. Kawa do ekspresu może być zaparzana na rozmaite sposoby, jednak warto wiedzieć, że ilość kofeiny zawarta w naparze, bezpośrednio zleży nie tylko od ilości kawy, ale również do sposobu jej zaparzania.


Kluczowymi parametrami w tej kwestii będą woda oraz jej temperatura i czas, przez jaki będzie miała ona kontakt ze zmieloną kawą. Przyjmuje się, że najmniej kofeiny zawierają specjały kawowe przygotowane w ekspresie do kawy. Zwłaszcza w ciśnieniowym i automatycznym, w którym wszelkie czynności wykonywane przez urządzenie są zautomatyzowane i zaprogramowane na etapie produkcji. Czy warto zainwestować w ekspres do kawy do domu, nawet jeśli pijemy kawę tylko okazjonalnie. Oczywiście, że tak. Należy jednak dobrać go do naszych potrzeb, przyzwyczajeń co do kawy, a także możliwości przestrzennych. Zatem jaki ekspres do kawy do domu będzie odpowiedni? Na początek sprawdźmy, co oferują producenci tego sprzętu.

Rodzaje ekspresów do kawy

Ekspresy do kawy to bardzo szeroka grupa asortymentowa. To urządzenie powoli staje standardem w domu czy mieszkaniu. Można przyjąć, że za 2-3 lata ekspres do kawy będzie nieodłącznym sprzętem kuchennym, jak lodówka czy zmywarka. Wśród rodzajów ekspresów do kawy możemy wybierać spośród urządzeń manualnych i automatycznych, a także półautomatycznych. W sklepach urządzenia te są klasyfikowane pod względem sposobu zaparzania kawy oraz gabarytów.


Najmniejsze modele to te, które przygotowują kawę ze specjalnych kapsułek. Można również wybierać spośród znanych od dawna ekspresów przelewowych. Nieco większe mogą być ekspresy kolbowe oraz ekspresy ciśnieniowe. Duże sprzęty spotykane są wśród rozbudowanych urządzeń kolbowych z dodatkowymi funkcjami oraz sprzętów do zabudowy. Jaki ekspres do kawy do domu wybrać? Tutaj należy kierować się naszymi potrzebami, a także sposobem obsługi sprzętu.

Wolnostojący czy do zabudowy, który lepszy?

W naszym rankingu znajdują się zarówno sprzęty wolnostojące, jak i do zabudowy. Nie różnią się one zbytnio w zakresie sposobu przyrządzania kawy. Sprzęty do zabudowy to modele o zautomatyzowanej obsłudze, niezwykle intuicyjne oraz wpisujące się w wystój kuchni. Modele wolnostojące z kolei mogą być urządzeniami automatycznymi, ale wśród nich znajdują się też ekspresy kolbowe. Jaki ekspres do kawy do domu będzie lepszy, wolnostojący czy do zabudowy? Wszystko zależy od możliwości przestrzennych.


Ekspresy do zabudowy nierzadko są oferowane przez producentów jako jedno z urządzeń wchodzących w skład całej linii wzorniczej sprzętów kuchennych. W nowoprojektowanej kuchni taki zabieg funkcjonalny jest niezwykle korzystny. Wszystkie urządzenia pasują do siebie i nierzadko można je obsługiwać bezprzewodowo przy pomocy specjalnej aplikacji. Z kolei sprzęty wolnostojące można ustawić na kuchennym blacie w każdym czasie. Nie wymagają do tego specjalnego projektu czy głębokiego remontu w kuchni.

Specjały oferowane poprzez ekspresy do kawy

Ranking ekspresów do kawy zawiera modele, które przygotują rozmaite specjały kawowe. To, jaki ekspres do kawy do domu wybrać, powinniśmy uzależnić od naszych preferencji względem spektrum oferowanych przez urządzenie kaw i kawowych napojów. Wszystkie ekspresy do kawy przygotują krótkie ristretto i espresso. To dlatego, że są one bazą do kolejnych rodzajów kawy, takich jak dłuższa kawa czarna, lekkostrawne Americano czy te z dodatkiem mleka i pianki mlecznej. Dotyczy to zwłaszcza ekspresów automatycznych oraz kolbowych. Inaczej jest w wypadku ekspresów kapsułkowych. W tym wypadku o rodzajach specjałów kawowych nie decyduje model ekspresu, a kapsułki do ekspresu, które są określane nazwą danej kawy. Wśród nich znajdziemy zarówno kawy czarne, jak i z dodatkiem mleka. Modele kapsułkowe często wyposażone są w dodatkowy pojemnik na mleko i system One Touch.

Co to system One Touch?

System One Touch jest szczególnie ceniony przez miłośników kawy z dodatkiem mleka i pianki mlecznej. Ekspres do kawy do domu wyposażony w ten system przygotuje kawę mleczną za pomocą zaledwie jednego przycisku lub za jednym dotknięciem dotykowego panelu. Niezależnie od zastosowanego w urządzeniu systemu spieniającego czy podgrzewającego mleko, sprzęty wyposażone w praktyczny system One Touch przygotują ristretto macchiato, cappuccino, flat white, latte macchiato i inne wymyśle kawy białe.


Jaki ekspres do kawy do domu będzie wyposażony w ten system? W naszym rankingu większość modeli go posiada. Informacja o nim znajduje się zwykle na opakowaniu produktu, a czasem również na samym urządzeniu. To bardzo pożądana funkcja, która podnosi funkcjonalność i komfort użytkowania sprzętu.

Panele sterowania i codzienna obsługa

Wybierając ten sprzęt warto też wziąć pod uwagę jaki ekspres do kawy do domu wybrać, aby był jak najbardziej intuicyjny w obsłudze i użytkowaniu. Nowoczesne modele wyposażone są już nie tylko w sterowanie dotykowe i duże, czytelne wyświetlacze, ale dodatkowo oferują możliwość zdalnej obsługi. Oznacza to, że możemy przygotować ulubioną kawę przy pomocy telefonu i darmowej aplikacji udostępnianej przez producenta sprzętu, jakim jest ekspres do kawy do domu.


Co więcej, przy pomocy aplikacji możemy odczytać wszystkie parametry urządzenia, kiedy był ostatnio czyszczony i jaki jest wskaźnik zużycia filtra do ekspresu. Nierzadko też aplikacja wspomoże nas w usuwaniu drobnych usterek, a w razie konieczności skontaktuje z autoryzowanym punktem serwisowym. To bardzo praktyczne rozwiązania, które powoli stają się standardem wśród innych sprzętów gospodarstwa domowego.

Czyszczenie i konserwacja

Ważnym aspektem z punktu widzenia wyboru, jaki ekspres do kawy do domu kupić, są czynności, jakich będzie wymagał sprzęt w zakresie czyszczenia i konserwacji. Tutaj również najbardziej intuicyjne w tym zakresie są ekspresy automatyczne, które informują użytkownika o wymaganych czynnościach konserwacyjnych oraz pomagają w ich przeprowadzaniu.


Większość producentów ekspresów do kawy produkuje również chemię (np. odkamieniacze do ekspresów) do ich czyszczenia i konserwacji. Ważne, aby stosować oryginalne środki dedykowane konkretnym markom urządzeń. W niektórych wypadkach stosowanie innych produktów czyszczących niż rekomendowane przez producenta, w wypadku uszkodzenia czy usterki sprzętu, może nie zostać uznana gwarancja. Ważne jest również, aby czyszczenie sprzętu było wykonywane systematycznie.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756