Zdaniem eksperta
W artykule znajdziesz
1. Odkurzacz workowy i bezworkowy: wady i zalety
2. Jaki odkurzacz bezworkowy kupić?
3. Plusy mopów parowych do dywanów
Odkurzacze to niezwykle bogata grupa sprzętów domowego użytku, w której znaleźć można urządzenia bardzo zróżnicowane pod względem działania, budowy, jak i wyglądu. Wciąż najpopularniejsze są klasyczne odkurzacze workowe, jednak coraz większym zainteresowaniem cieszą się modele bez worka, w których zanieczyszczenia trafiają do specjalnego pojemnika. Urządzenia te, określane mianem bezworkowych lub cyklonowych, spotkać można w kilku typach. Mają one wiele zalet i często podkreśla się ich przewagę nad klasycznymi modelami. Jakie są ich plusy i minusy oraz jaki odkurzacz bezworkowy wybrać, by spełniał nasze oczekiwania? O tym w niniejszym poradniku.
Zastanówmy się najpierw, jakie są plusy i minusy modeli bezworkowych w porównaniu z odkurzaczami tradycyjnymi. Ci, którzy już zamienili urządzenie z workiem na sprzęt cyklonowy, podkreślają, że wreszcie nie muszą pamiętać o zakupie worków, a nawet o tym, jaki typ worka należy kupować. Choć wielu producentów dąży do uproszczeń w tym zakresie, to jednak klienci nadal potrzebują pomocy przy zakupie.
Odpada także koszt worków, bo pojemnik odkurzacza cyklonowego wystarczy opróżnić. Tu jednak warto dodać, że modele cyklonowe zazwyczaj są droższe, niż te bez worka, więc o wyborze odkurzacza bezworkowego przesądzają raczej inne aspekty, niż te związane z kosztem worków. Na przykład proste użytkowanie, bo zbiorniki na kurz są projektowane tak, by można było je zdjąć jednym kliknięciem, a samo wysypywanie zanieczyszczeń wiązało się z jak najmniejszym wzbijaniem się pyłu w powietrze.
Oczywiście częstsze opróżnianie pojemnika w przypadku modeli bezworkowych, jest sporą ich wadą. Często producenci zachęcają do tego, by zbiornik na śmieci był opróżniany po każdym odkurzaniu, co pozwala uniknąć spadków mocy ssącej, jaka może się wiązać z pracą z pełnym zbiornikiem. Warto jednak dodać, że przyjmuje się, iż zapełnienie zbiornika zwykle nie wpływa na spadek mocy ssania. Zresztą najczęściej pojemniki na zanieczyszczenia mają stosunkowo małą pojemność, co i tak wymusza na użytkowniku dość częste ich opróżnianie. W przypadku odkurzaczy pionowych, dochodzi też kwestia łatwiejszego manewrowania sprzętem. Ze względu na ich budowę, zapełniony zbiornik może być dodatkowym, zbędnym obciążeniem dla ręki. Zdecydowanie łatwiej odkurzać po opróżnieniu pojemnika.
Odkurzacze cyklonowe często polecane są jako „odkurzacze dla alergików”, co ma związek także m.in. z brakiem worka, będącego często siedliskiem mikrobów. Nawet jeśli mamy sprzęt z workiem papierowym, to jednak częstotliwość wymiany worka jest na tyle niska, że gromadzące się zabrudzenia stanowią idealne środowisko dla rozwoju drobnoustrojów. Jak podkreślają producenci odkurzaczy bezworkowych, kurz, piach i inne zanieczyszczenia są odseparowane i pozostają w zbiorniku, a powietrze opuszczające urządzenie, jest dokładnie przefiltrowane, pozostając czystym i bez nieświeżego zapachu, z którym mogą mieć do czynienia użytkownicy odkurzaczy workowych – szczególnie tych wielorazowego użytku.
Tym, co często brane jest za wadę odkurzaczy bezworkowych, jest ich większa konstrukcja, niż w przypadku modeli workowych. Użytkownicy zwracają uwagę, że wpływa to na łatwość przechowywania urządzenia. Jednak w grupie modeli bezworkowych, spotkać można zarówno duże sprzęty, wyposażone w filtr wodny, jak i bardzo poręczne odkurzacze pionowe, które po skończonym odkurzaniu po prostu odwieszamy na „wieszak”, będący jednocześnie bazą ładującą. Stwierdzenie to z całą pewnością nie odnosi się także do odkurzaczy ręcznych, które są zdecydowanie najbardziej mobilne i najbardziej kompaktowe. A to właśnie odkurzacze bezworkowe.
Mówiąc o wadach i zaletach odkurzaczy bezworkowych i workowych, warto podkreślić, że mogą się one wiązać z subiektywnymi odczuciami. Na przykład często wskazuje się, że odkurzacze bez worka są nieco głośniejsze, niż modele workowe. Jest to jednak ogólne stwierdzenie, bo porównując wartości decybeli podawane przez producentów, z pewnością zauważymy, że wśród odkurzaczy z workiem także są modele pracujące bardzo głośno. W tym przypadku, wiele zależy od szczelności konstrukcji i jakości komponentów, które mają wpływ na ostateczną cenę poszczególnych modeli. Dodajmy jednak – i jest to również jedna z wad odkurzaczy bez worka – że modele bezworkowe zwykle stanowią nieco wyższy wydatek, niż ich „kuzyni”.
Jaki odkurzacz bezworkowy kupić?
Jeśli nie wiesz, jaki odkurzacz bezworkowy sprawdzi się w Twoim domu, postaraj się odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim rozważ, jak duże jest Twoje mieszkanie i jak wiele jest w nim powierzchni do regularnego odkurzania. Jak wiele mebli znajduje się w pomieszczeniach oraz jak często odkurzasz i jak silne zabrudzenia zwykle występują. Jeśli jesteś już zdecydowany na odkurzacz bezworkowy, dobrą wiadomością będzie to, jak wiele różnych modeli w obrębie tej grupy występuje. Wystarczy wybrać odpowiedni dla siebie.
Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy będzie odpowiedni do Twoich potrzeb. Na przykład, jeśli szukasz odkurzacza bezworkowego, który będzie zawsze pod ręką, zwróć uwagę na modele pionowe. Są one lekkie i mobilne, a ich bazę ładującą możesz zawiesić na ścianie w dogodnym miejscu. Jeśli masz małe dziecko, które często coś rozsypuje i odkurzasz kilkakrotnie w ciągu dnia, to odkurzacz pionowy będzie świetnym wyjściem, bo nie musisz go nigdzie chować. Co istotne, modele te są projektowane w taki sposób, by wyglądały nowocześnie i elegancko, będąc wręcz ozdobą domu.
Jeśli z kolei masz mało czasu na odkurzanie, a do tego w mieszkaniu dużo twardych powierzchni bez nadmiaru mebli, to być może odpowiednim odkurzaczem dla Ciebie będzie robot odkurzający. To nowoczesne, inteligentne urządzenie odkurzy przestrzeń pod Twoją nieobecność, a potem samo wróci do bazy i tam opróżni zbiornik na śmieci. W sprzedaży są zarówno roboty odkurzające, jak i myjące, a także z funkcją odkurzania i mopowania.
Jeśli potrzebujesz urządzenia wielofunkcyjnego, które pozwoli Ci nie tylko odkurzać, ale także prać tapicerkę, obicia, a nawet zasłony, rozważ zakup odkurzacza piorącego. Pamiętaj jednak, że odkurzacze te są nie tylko droższe, ale również większe, cięższe i wiążą się z nieco bardziej skomplikowaną obsługą – na przykład napełnianiem i opróżnianiem zbiornika na wodę. Odrębną grupą są bezworkowe modele z filtrem wodnym, tzw. kubełkowe, w których zamiast klasycznego worka lub pojemnika na kurz, znajdziemy zbiornik wypełniony wodą, do której trafiają wszelkie drobiny i pył.
W grupie odkurzaczy bezworkowych, znajdziemy także modele ręczne, które jednak należy traktować jako doraźną pomoc, a nie główne urządzenie odkurzające. Takie modele są świetnym uzupełnieniem większych odkurzaczy, a często modele pionowe mają rozwiązania, które pozwalają korzystać z nich, jak z odkurzaczy ręcznych.
Jakie parametry są najważniejsze przy zakupie odkurzacza bezworkowego?
Dopiero mając na uwadze powyższe aspekty, które wiążą się z użytkowaniem poszczególnych typów odkurzaczy, zdecyduj, który z nich będzie najlepszy do Twojego domu. Wybierając model dla siebie w obrębie danej grupy, zwracaj uwagę na parametry takie jak: poziom filtracji, klasa energetyczna, zakres regulacji mocy, głośność pracy, a także przydatne rozwiązania i funkcje sprzętów oraz dołączone do nich akcesoria, które ułatwiają odkurzanie i czynią je efektywniejszym.