Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Przypalona patelnia – jak wyczyścić?

 2023-07-28 

Każdy z nas, kucharz czy miłośnik gotowania, spotkał się z problemem przypalonej patelni. Mimo dbania i przysłowiowego „chuchania”, jest to naczynie, które może ulec mocnemu przypaleniu podczas intensywnego eksploatowania. O ile wewnętrzna część jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu czystości, powierzchnia na zewnątrz po pewnym czasie ulega znacznemu oblepieniu przez przypalony tłuszcz i resztki pokarmu. Jeśli podczas kolejnego użytkowania trafi w takim stanie, niedoczyszczona na kuchenkę, przed nami z czasem pojawi się naprawdę poważne wyzwanie.

Zapobiegaj, zanim będzie za późno

Utrzymanie porządku w kuchni, jest bardzo ważne, nie tylko z racji efektów wizualnych, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa oraz zdrowia użytkowników. Podstawową kwestią, dzięki której ułatwisz sobie pracę w kuchni w przyszłości, jest sukcesywne dbanie o wygląd Twoich naczyń. W tym przypadku, rutyna bardzo dobrze się sprawdzi i pomoże w utrzymaniu narzędzi do pracy w kuchni w doskonałej formie przez lata. Gdy jednak dojdzie już do mocnego zabrudzenia patelni z zewnątrz podczas smażenia, zajmij się nią najlepiej od razu po posiłku. Starsze zabrudzenia są bardzo trudne do opanowania, więc jeśli zależy Ci na czasie i ilości siły oraz produktów użytych do czyszczenia naczyń, podejmij działania jak najszybciej, zanim zabrudzenia wejdą w głębsze struktury powierzchni patelni.

Patelnie w naszej ofercie

Sposoby na wyczyszczenie patelni

Na rynku dostępne są różne kolorowe i pachnące, ale również bardzo dobre chemiczne środki do czyszczenia np. przypalonych powierzchni AGD. Zdecydowanie rekomendujemy te najlepszych, sprawdzonych marek. Są one skuteczne i przede wszystkim bezpieczne dla Twojego organizmu, a to jest najważniejsza kwestia dla każdego człowieka, który dba o zdrowie swoje oraz najbliższych i zwraca uwagę na działania proekologiczne. Musimy myśleć o planecie i dbać o nią, gdyż jest naszym globalnym domem.


Często zdarza się, że nie mamy jednak pod ręką profesjonalnego środka, a czas nagli. Warto mieć wtedy przy sobie spis domowych sposobów na radzenie sobie z problemami i dzielić się tą wiedzą, zaczynając od najmłodszych.


Przed Tobą poradnik, z którego dowiesz się, jak wyczyścić patelnię od spodu. Przyjrzyj się interesującym oraz dającym rezultaty radom i zawalcz o czyste patelnie w swojej kuchni.

Soda oczyszczona z wodą utlenioną

Do metamorfozy warto wykorzystać naturalne składniki, które mamy w domu. Każdy z nas posiada w kuchni sodę oczyszczoną oraz wodę utlenioną. Proporcje wyglądają następująco: wymieszaj 6 łyżeczek sody z 1/4 szklanki płynu. Konsystencja powinna odpowiadać paście, która nie spłynie, a szczelnie pokryje zabrudzoną powierzchnię. Tak przygotowane naczynie z domową pastą czyszczącą, pozostaw na 10 do 15 minut, po czym delikatnie zdejmij wszystko podczas mycia. Nigdy nie stosuj szorstkich czyścideł (np. druciaków).

Kwasek cytrynowy

Kolejnym domowym sposobem, na to jak wyczyścić patelnię od spodu, jest wykorzystanie kwasku cytrynowego. W zależności od potrzeb, możesz kupić duże bądź małe opakowanie. Postaw niewielką ilość wody na kuchenkę, dodaj jedną pełną łyżeczkę produktu i zagotuj. Zanurz patelnię w roztworze, najlepiej na kilka godzin. Po upływie tego czasu, umyj naczynie jak zawsze i delikatnie osusz papierowym ręcznikiem.

„Nieśmiertelny” ocet

Dla osób, które kojarzą ekologiczne sprzątanie z octem, również mamy dobrą informację. Dla wykonania odpowiedniej mikstury, potrzebujesz wody i octu w odpowiednich ilościach. Przypalone naczynie zanurz w niewielkiej ilości gorącej wody, dodaj ok. 4 łyżek octu i lekko zamieszaj płynem. Odczekaj kilka minut i przetrzyj ostrożnie miękką stroną gąbki najbardziej zabrudzone obszary. Następnie spłucz wszystko i umyj przy użyciu płynu do mycia naczyń. Patelnia będzie czysta.

Najefektywniejsza walka z brudem

Jeśli chcesz zadziałać kompleksowo, przedstawiamy Ci sposób, dzięki któremu szybko i ze świetnym rezultatem pozbędziesz się niechcianego brudu. Przypaloną patelnię połóż do góry dnem. Posyp ją sodą oczyszczoną i solą, połóż na to chusteczki higieniczne, polej je odrobiną wody, 4 łyżkami octu i odrobiną płynu do mycia naczyń. Wklep środki delikatnie w dno naczynia i pozostaw na kilka godzin, by mieszanka mogła zadziałać. Po upływie tego czasu, zdejmij mieszankę z chusteczkami z dna patelni, umyj jak zawsze z użyciem płynu i ciesz się piękną patelnią.

Najlepszy wybór

Ilu użytkowników patelni, tyle pomysłów i sposobów na jej wyczyszczenie. Najważniejsze jest to, by działać z użyciem rękawiczek ochronnych, stosować się do wskazówek i przystąpić do czyszczenia jak najszybciej, po zauważeniu problemu. Ponadto zastanów się, która metoda będzie najlepsza, zwracając uwagę na skład powierzchni naczynia, by nie zarysować jej podczas mycia. Wiesz już, jak wyczyścić patelnię, zatem do dzieła!

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756