Poradniki Eksperta

Przypalona patelnia – jak wyczyścić?


Każdy z nas, kucharz czy miłośnik gotowania, spotkał się z problemem przypalonej patelni. Mimo dbania i przysłowiowego „chuchania”, jest to naczynie, które może ulec mocnemu przypaleniu podczas intensywnego eksploatowania. O ile wewnętrzna część jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu czystości, powierzchnia na zewnątrz po pewnym czasie ulega znacznemu oblepieniu przez przypalony tłuszcz i resztki pokarmu. Jeśli podczas kolejnego użytkowania trafi w takim stanie, niedoczyszczona na kuchenkę, przed nami z czasem pojawi się naprawdę poważne wyzwanie.przypalona patelnia


Dziś przedstawimy Ci poradnik, mówiący o tym, jak wyczyścić patelnię. Jeśli się postarasz i postąpisz zgodnie ze wskazówkami, przypalona patelnia nie będzie nigdy Twoim zmartwieniem.


Zapobiegaj, zanim będzie za późno


Utrzymanie porządku w kuchni, jest bardzo ważne, nie tylko z racji efektów wizualnych, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa oraz zdrowia użytkowników. Podstawową kwestią, dzięki której ułatwisz sobie pracę w kuchni w przyszłości, jest sukcesywne dbanie o wygląd Twoich naczyń. W tym przypadku, rutyna bardzo dobrze się sprawdzi i pomoże w utrzymaniu narzędzi do pracy w kuchni w doskonałej formie przez lata. Gdy jednak dojdzie już do mocnego zabrudzenia patelni z zewnątrz podczas smażenia, zajmij się nią najlepiej od razu po posiłku. Starsze zabrudzenia są bardzo trudne do opanowania, więc jeśli zależy Ci na czasie i ilości siły oraz produktów użytych do czyszczenia naczyń, podejmij działania jak najszybciej, zanim zabrudzenia wejdą w głębsze struktury powierzchni patelni.


Sposoby na wyczyszczenie patelni


Na rynku dostępne są różne kolorowe i pachnące, ale również bardzo dobre chemiczne środki do czyszczenia np. przypalonych powierzchni AGD. Zdecydowanie rekomendujemy te najlepszych, sprawdzonych marek. Są one skuteczne i przede wszystkim bezpieczne dla Twojego organizmu, a to jest najważniejsza kwestia dla każdego człowieka, który dba o zdrowie swoje oraz najbliższych i zwraca uwagę na działania proekologiczne. Musimy myśleć o planecie i dbać o nią, gdyż jest naszym globalnym domem.


Często zdarza się, że nie mamy jednak pod ręką profesjonalnego środka, a czas nagli. Warto mieć wtedy przy sobie spis domowych sposobów na radzenie sobie z problemami i dzielić się tą wiedzą, zaczynając od najmłodszych.


Przed Tobą poradnik, z którego dowiesz się, jak wyczyścić patelnię od spodu. Przyjrzyj się interesującym oraz dającym rezultaty radom i zawalcz o czyste patelnie w swojej kuchni.Soda oczyszczona z wodą utlenioną


Do metamorfozy warto wykorzystać naturalne składniki, które mamy w domu. Każdy z nas posiada w kuchni sodę oczyszczoną oraz wodę utlenioną. Proporcje wyglądają następująco: wymieszaj 6 łyżeczek sody z 1/4 szklanki płynu. Konsystencja powinna odpowiadać paście, która nie spłynie, a szczelnie pokryje zabrudzoną powierzchnię. Tak przygotowane naczynie z domową pastą czyszczącą, pozostaw na 10 do 15 minut, po czym delikatnie zdejmij wszystko podczas mycia. Nigdy nie stosuj szorstkich czyścideł (np. druciaków).


Kwasek cytrynowy


Kolejnym domowym sposobem, na to jak wyczyścić patelnię od spodu, jest wykorzystanie kwasku cytrynowego. W zależności od potrzeb, możesz kupić duże bądź małe opakowanie. Postaw niewielką ilość wody na kuchenkę, dodaj jedną pełną łyżeczkę produktu i zagotuj. Zanurz patelnię w roztworze, najlepiej na kilka godzin. Po upływie tego czasu, umyj naczynie jak zawsze i delikatnie osusz papierowym ręcznikiem.


„Nieśmiertelny” ocet


Dla osób, które kojarzą ekologiczne sprzątanie z octem, również mamy dobrą informację. Dla wykonania odpowiedniej mikstury, potrzebujesz wody i octu w odpowiednich ilościach. Przypalone naczynie zanurz w niewielkiej ilości gorącej wody, dodaj ok. 4 łyżek octu i lekko zamieszaj płynem. Odczekaj kilka minut i przetrzyj ostrożnie miękką stroną gąbki najbardziej zabrudzone obszary. Następnie spłucz wszystko i umyj przy użyciu płynu do mycia naczyń. Patelnia będzie czysta.


Najefektywniejsza walka z brudem


Jeśli chcesz zadziałać kompleksowo, przedstawiamy Ci sposób, dzięki któremu szybko i ze świetnym rezultatem pozbędziesz się niechcianego brudu. Przypaloną patelnię połóż do góry dnem. Posyp ją sodą oczyszczoną i solą, połóż na to chusteczki higieniczne, polej je odrobiną wody, 4 łyżkami octu i odrobiną płynu do mycia naczyń. Wklep środki delikatnie w dno naczynia i pozostaw na kilka godzin, by mieszanka mogła zadziałać. Po upływie tego czasu, zdejmij mieszankę z chusteczkami z dna patelni, umyj jak zawsze z użyciem płynu i ciesz się piękną patelnią.


Najlepszy wybór


Ilu użytkowników patelni, tyle pomysłów i sposobów na jej wyczyszczenie. Najważniejsze jest to, by działać z użyciem rękawiczek ochronnych, stosować się do wskazówek i przystąpić do czyszczenia jak najszybciej, po zauważeniu problemu. Ponadto zastanów się, która metoda będzie najlepsza, zwracając uwagę na skład powierzchni naczynia, by nie zarysować jej podczas mycia. Wiesz już, jak wyczyścić patelnię, zatem do dzieła!


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert