Poradniki Eksperta

Termos długo trzymający ciepło - ranking [TOP10]

 2023-04-07 

Jest to urządzenie, które przydaje się w wielu różnych sytuacjach, nie tylko do utrzymania ciepłego napoju, chociaż tak się już utarło, że o jakości termosu decyduje to, jak długo trzyma temperaturę. W sklepach Media Expert są produkty przeszło 30 różnych marek, służące tak do trzymania w nich różnych napojów, jak również przechowywania czy też przenoszenia jedzenia. Są one także zróżnicowane cenowo, co w dużej mierze zależy od tego, z czego są zrobione oraz od ich szczelności czy zamknięcia. Jeśli ma być to termos długo trzymający ciepło, czyli przynajmniej przez kilkanaście godzin, warto uważnie przejrzeć całą ofertę sklepu, by wybrać najbardziej potrzebny.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

9.0 / 10

Gorące czy zimne

Sprawa jest dosyć kontrowersyjna, gdyż szok termiczny, zwłaszcza latem, gdy pijemy mocno schłodzone napoje, dla organizmu też nie jest najlepszy, czasem zdrowiej jest się napić czegoś utrzymanego w temperaturze tzw. pokojowej niż zbyt gorącego albo za zimnego. Co innego z jedzeniem, to z reguły powinno być ciepłe, ale też nie gorące. Utarło się jednak, że zimą trzeba pić gorące napoje, dlatego termos długo trzymający ciepło jest wciąż poszukiwanym gadżetem.

Materiały mają wpływ

Jest to bardzo istotne dla termosu, gdyż materiał, z którego zrobiony jest termos oraz to, jak jest wykonany, ma podstawowy wpływ na jego szczelność, a więc zachowanie wysokiej bądź niskiej temperatury wewnątrz. Zimą będzie wszystkim zależało na tym, aby kawa lub herbata były jak najdłużej gorące. Latem odwrotnie, każdy lubi pić to, co chłodne.


Szklany termos do herbaty lub kawy, to taki model, którego wkład jest wykonany ze specjalnego szkła i znajduje się w obudowie, która jest zrobiona np. z tworzywa, czy stali albo może też może łączyć kilka materiałów – np. wkład będzie szklany, obudowa ze stali, a wykończenie z tworzywa. Wkłady szklane nie są złe, nie zmieniają smaku napoju co jest istotne, ale dosyć łatwo ulegają zniszczeniu, wystarczy chwila nieuwagi, mocniejsze uderzenie torbą czy plecakiem i po termosie. Co do trzymania temperatury, to nie można mu wiele zarzucić, gdyż potrafi utrzymać tak ciepło, jak też chłód napoju.


Zdecydowanie lepsze są termosy stalowe, zwłaszcza te ze stali nierdzewnej, co jest oczywiste, przynajmniej, gdy chodzi o wkład, bo podobnie jak szklane, nie zmieniają smaku kawy ani herbaty, gdyż nie wchodzą z nimi w reakcje. Takie urządzenie jest w zasadzie nietłukące, więc wiele lat może posłużyć, zwłaszcza gdy jest szczelne. Tego typu termosy są izolowane próżniowo (ich ścianki są podwójne, jedna od obudowy, druga od wkładu).

Obudowy termosów mogą być zrobione ze stali albo z tworzywa, bądź często też są łączone z dwóch. czy trzech różnych materiałów. Ma to pewien wpływ na ciężar urządzenia, co nie jest obojętne, gdy wybieramy się na pieszą wędrówkę z plecakiem.

Szczelność termosu

Jest kwestią pierwszorzędną. To właśnie szczelność decyduje o tym, czy jest to termos długo trzymający ciepło (albo zimno latem). Na szczelność wpływa w dużej mierze rodzaj zamknięcia termosu, a w sprzedaży, gdy mowa o termosach do płynów, są dwa podstawowe ich rodzaje.


Pierwszym z nich jest tradycyjny zakręcany manualne korek, chociaż nie musi być zrobiony z prawdziwego korka, może być wykonany z tworzywa. By nalać kawy lub herbaty trzeba termos odkręcić, więc jego zwartość za każdym otwarciem się studzi (lub ogrzewa, gdy jest zimna).


Drugi jest korkiem tzw. automatycznym, nie trzeba go odkręcać całkowicie, żeby nalać płynu, znajdującego się wewnątrz, a zamyka się termos, wciskając korek. Dzięki temu niewiele traci z gorąca lub chłodu – zależnie od tego, na czym akurat nam bardziej zależy.

Pojemność modelu

Ta oczywiście zależy od tego, ile osób będzie z termosu korzystało, kto ma go nieść – a ma to wpływ na wagę urządzenia, inny model wybierzemy dla dziecka, a inny dla dorosłego. Pojemność ma też pewien wpływ na cenę. W Media Expert są termosy o pojemności od 300 ml do nawet do 2000 ml (2 l) i mowa tylko o urządzeniach do napojów, bo osobną grupę stanowią modele do żywności.

Wyposażenie termosu

Dobry termos wyposażony jest w odpowiednie uszczelki, dzięki czemu nie przecieka i dłużej trzyma temperaturę.

Wiele modeli ma także kubeczek nakręcany na termos, może on być z uchwytem albo bez. Właśnie do niego można wlać napój i swobodnie się napić. Jest to wygodne, zwłaszcza, gdy się jest na wycieczce z dziećmi.


Warto także wspomnieć o wyświetlaczu LED. Niektóre modele, dostępne w sklepach Media Expert, wyposażone zostały w wyświetlacze pokazujące, jaka występuje temperatura wewnątrz urządzenia i właśnie ona wyświetla się na tzw. wieczku termosu. Jest to na pewno udogodnienie dla tych, którym zależy na temperaturze napoju, a odkręcanie na pewno temu nie sprzyja.


Warto przy okazji wiedzieć, że chcąc utrzymać temperaturę na odpowiednim poziomie należy zrobić tyle kawy (albo herbaty) by nie musieć tych napojów dorabiać. Nie powinno się również robić kawy, wlewając napój tylko do połowy objętości termosu, bo zbyt szybko wystygnie. Jeśli więc nie ma wyświetlacza na wieczku, co w wielu przypadkach ma miejsce, nie trzeba otwierać naczynia bez potrzeby, bo wtedy na pewno obniży się (lub podwyższy) temperatura.

Trzeba też zaznaczyć, że termosy przeznaczone do jedzenia mają na wyposażeniu sztućce, osobne naczynia – i to dwa albo nawet trzy, a niektóre wyposażone są we wtyczki, które wystarczy podłączyć do gniazda, by przygrzać zawartość termosu.

Design termosu

Może dla tego, jak długo urządzenie utrzymuje ciepło nie ma to większego znaczenia, ale dla wielu osób, zwłaszcza pań, ma. Obecnie termosy mają przeróżne kolory bez względu na to, z czego odbudowa jest zrobiona, bo właśnie tę widać na zewnątrz. Bez kłopotu więc można dobrać termos zarówno do torby, jak i do plecaka, w którym będzie przenoszony.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756