Poradniki Eksperta

Jak zaparzyć kawę?

Kawa jest napojem pitym w każdej części świata. W zależności od szerokości geograficznej, może rozmaicie smakować i pachnieć. To nie tylko przez różnorodność ziaren, miejsca uprawy czy sposobów ich obróbki, ale również poprzez różne metody zaparzania. Kawę można zaparzyć szybko i prosto, ale można też poeksperymentować i poszukać nowych doznań smakowych. Do dyspozycji mamy wiele ciekawych urządzeń, od manualnych, które wymagają od użytkownika nieco wiedzy, po nowoczesne, automatyczne maszyny, które przygotują nam kawę w mniej niż 30 sekund za naciśnięciem odpowiedniego przycisku.


Jak zaparzyć kawę

Jaki zaparzyć kawę, aby była smaczna i esencjonalna, a jednocześnie nie wpływała negatywnie na nasze zdrowie? Przedstawiamy kilka metod zaparzania kawy, które są nie tylko bardzo proste do wykonania, ale również bezpieczne dla naszego organizmu.


Metody zaparzania kawy


Zaparzanie kawy stało się bardzo popularne już na etapie odkrycia, że prażone i zmielone ziarna kawy, zagotowane lub zaparzone wrzątkiem i odsączone, maja aromatyczny zapach i dobrze smakują. Do tego pobudzają, a zatem dodają energii do działania, pozwalają dłużej czuwać oraz zachować jasność i trzeźwość umysłu. Wśród pierwszych metod zaparzania tego naparu, najpopularniejsze było zalewanie wrzątkiem zmielonej kawy. Wraz z postępem technologicznym, inżynierowie i producenci sprzętów przemysłowych i domowych, odkrywali, jak i zachęcali klientów do posiadania w domach, coraz to nowocześniejszych urządzeń do zaparzania kawy. Obecnie konsumenci w filiżance codziennej kawy szukają nie tylko pobudzenia, ale również nowych doznań smakowych i aromatycznych, stąd powrót do korzeni i stosowanie tradycyjnych metod zaparzania. Co więcej, chętnie korzystają też z tak zwanych alternatywnych metod, które polecają bariści.


Jaka kawa najlepsza do zaparzania


Do zaparzania będzie dobra taka kawa, która nam najbardziej smakuje. I choć może się to wydawać prozaiczne, to tak właśnie jest. Tak samo, jak linie papilarne, tak smak i aromat każdego człowieka jest bardzo indywidualny. Wyczuwamy w zaparzonej kawie tak goryczkę, jak i kwasowość, nierzadko również słodycz, czy też inne aromaty. Znawcy kawy, tak zwani cupperzy lub jej degustatorzy, potrafią z dokładnością określić, jaki rodzaj kawy został zaparzony, jaką metodą została wypalona, a także w jakim stopniu. Jeśli jednak chcemy się do czegoś odnieść w jakości kawy dobrej do zaparzania, zwróćmy uwagę na mieszankę i jej pochodzenie. Takie informacje znajdują się na opakowaniu. Również data palenia będzie istotna. Im krótszy jest to okres, tym kawa będzie bardziej aromatyczna i smaczna. Gotowa kawa mielona również może się sprawdzić, gdy np. nie posiadamy młynka. W dalszej części poradnika opowiemy o rozmaitych metodach zaparzania oraz o tym, jak zaparzyć kawę wykorzystując do tego konkretny sprzęt. Warto zaznaczyć, że kawa wykorzystywana w niżej opisanych metodach, jest kawą ziarnistą lub kawą uprzednio zmieloną.


Kawa zaparzana przelewowo


Przelewowa metoda zaparzania kawy, jest jedną z najbardziej popularnych. Można ją przeprowadzić na dwa sposoby: automatycznie lub manualnie.


Przelewowy ekspres do kawy


Ekspresy zaparzające kawę w sposób przelewowy, są urządzeniami automatycznymi. Nierzadko wyposażone są w nowoczesne funkcje, bezprzewodową komunikację, a także automatyczne programy czyszczenia i konserwacji. Wiele innowacyjnych modeli wyposażonych jest również w młynek, co oznacza, iż do zaparzania możemy użyć kawy ziarnistej, która tuż przed procesem parzenia zostanie świeżo zmielona. Rolą użytkownika jest nalanie wody do specjalnego zbiornika i nasypanie kawy w wyznaczone miejsce w ekspresie. Reszta dzieje się automatycznie, po naciśnięciu określonego przycisku. Na koniec, gdy nasza kawa będzie już gotowa, ekspres może to zasygnalizować dźwiękiem.


Ekspresy do kawy przelewowe w naszej ofercie::



Chemex – alternatywna metoda przelewowa


W tym urządzeniu również zaparzymy kawę metodą przelewową. Z tą różnicą, że bez użycia energii elektrycznej, ani jakiegokolwiek innego źródła ciepła. Chemex konstrukcją przypomina wysoki wazon do kwiatów lub niestandardowo dużą menzurkę laboratoryjną. Urządzenie jest szklane z charakterystycznym, drewnianym pierścieniem w górnej partii konstrukcji. Jak zaparzyć kawę w tym innowacyjnym sprzęcie? W otworze naczynia umieszczamy papierowy filtr do kawy, a w nim grubo zmieloną kawę. Zalewamy ją niewielką ilością zagotowanej, ale nieco przestudzonej wody. Gdy kawa nasiąknie, zalewamy ją raz jeszcze wodą w takiej ilości, jaką założyliśmy do zaparzenia. Napar gotowy jest wtedy, gdy wlana woda przesiąknie w całości przez zmieloną kawę w filtrze.


Dripper – manualnie i smacznie


To bardzo proste konstrukcyjnie urządzenie przypominające nieco lejek, ale z tą różnicą, że jego dno jest płaskie w taki sposób, aby można było umieścić dripper bezpośrednio na filiżance. Producenci oferują drippery zarówno plastikowe, jak i szklane oraz porcelanowe. Zwłaszcza te ostatnie cieszą się dużą popularnością, z uwagi na trwałość, a także estetykę wykonania. Zaparzanie kawy odbywa się podobnie, jak w chemiexie, przez papierowy filtr. Niemniej warto nalewać wodę na zmieloną kawę przy pomocy np. dzbanuszka, z którego będzie ona podawana strumieniowo. Jak zaparzyć kawę w dripperze? Najpierw postępujemy, tak samo jak w metodzie poprzedniej – zalewamy nieznacznie kawę w filtrze, a po jej nasiąknięciu, kolistymi, spokojnymi ruchami, wlewamy kolejną porcję wody. Napar jest gotowy do kosztowania, gdy woda z filtra przesiąknie przez zmieloną kawę w całości, do naczynia, na którym ustawiony jest dripper.


Drippery  w naszej ofercie:



Kawa zaparzana tradycyjnie


Tradycyjnie nie oznacza co prawda zalewajki wrzątkiem, ale można powiedzieć, że takie zaparzanie jest chętnie wykorzystywane, odkąd tylko zostało wynalezione, a jego popularność nigdy nie osłabła. Wśród tradycyjnych metod, wyróżnić należy w szczególności kawę zaparzaną w kawiarce oraz w tygielku.


Zaparzanie w tygielku po turecku


Kawa zaparzana w tym naczyniu jest bardzo aromatyczna i gęsta. Tygielki wykonane są z aluminium, stali, ale możemy również spotkać modele emaliowane. Jak zaparzyć kawę w tym małym rondelku z dziubkiem? Będziemy potrzebowali mielonej kawy, wody oraz cukru. W zależności od naszych upodobań, możemy również dodać do niej rozmaitych, korzennych przypraw. Bariści polecają łatwe do zapamiętania proporcje, gdzie przyjmuje się 1 czubatą łyżkę mielonej kawy na 1 filiżankę wody. Ilość cukru jest zależna od preferencji kawosza. Tak przygotowany tygielek, stawiamy na palniku gazowym lub elektrycznej płycie grzejnej. Bardzo ważne jest, aby nie dopuścić do wrzenia i tuż przed nim zdjąć naczynie ze źródła ciepła. Czynność tą warto powtórzyć jeszcze dwa razy. Na górze naparu zbierze się charakterystyczna brązowa pianka. Wtedy kawa jest gotowa do przelania do filiżanki.


Parzenie kawy w kawiarce


Kawiarka jest sprzętem, który na pierwszy rzut oka może wydawać się zwartym przedmiotem, którego bez wskazówek czy specjalnych instrukcji nie wiadomo, jak używać. To dlatego, że skręcona wygląda jak jednolita bryła, niezależnie od materiału, z jakiego została wykonana. Kawiarki wykonane są z aluminium lub żeliwa. Oba materiały mają wpływ na użytkowanie, sposób czyszczenia, ewentualną możliwość uszkodzeń, a także żywotność.


Jak zaparzyć kawę w kawiarce i czy to naprawdę jest takie skomplikowane? Wyjaśniamy krok po kroku, jak to zrobić. Po pierwsze musimy rozłożyć urządzenie na części. To znaczy oddzielić dolną część od górnej, a wtedy w środku ukaże nam się sitko, do którego wsypujemy zmieloną kawę. Dolną część od górnej po prostu odkręcamy, jak słoik. Do dolnej części wlewamy wodę. Następnie do sitka nasypujemy zmieloną kawę i wyrównujemy ją palcem, usuwając jej nadmiar. Powinna zajmować całe sitko, ale z niego nie wystawać. Możemy ją lekko docisnąć, ale nie ugnieść, bo para wodna wypychana pod wytworzonym w dolnym naczyniu ciśnieniem, będzie miała trudność, aby się przez nią przedostać. To znacznie może wpływać na smak kawy. Następnie umieszczamy sitko na naczyniu, w którym jest woda i nakręcamy górną część. Tak przygotowaną kawiarkę, stawiamy na płycie grzejnej. Urządzenia te można ogrzewać na kuchniach gazowych i elektrycznych lub ceramicznych. Jeśli mamy płytę indukcyjną, musimy zaopatrzyć się w kawiarkę, która będzie oznaczona ikonką spiralki, wskazującą na możliwość jej użytkowania na tego rodzaju płytach. Gotowość naparu sygnalizowana jest parą wydobywającą się niewielkim otworem, umiejscowionym w górnej części sprzętu


Kawiarki w naszej ofercie:




Automatyczne urządzenia do kawy


Takie urządzenia są przede wszystkim bardzo proste w obsłudze. Producenci automatycznych ekspresów do kawy z roku na rok prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych systemów, które z jednej strony dbają o powtarzalność specjałów kawowych, a z drugiej odciążają użytkownika na każdym etapie zaparzania kawy. Automatyczne ekspresy do kawy, za naciśnięciem jednego przycisku wyczarują nam od kilku do nawet kilkudziesięciu specjałów kawowych. Zarówno krótkich ristretto i espresso, jak i dłuższych kaw czarnych, aż po wymyślne specjały z dodatkiem ciepłego mleka i mlecznej pianki. Są również wyposażone w automatyczne programy czyszczenia i konserwacji, co znacznie ułatwia ich utrzymanie w czystości oraz codzienną higienę systemów kawowych i mlecznych. Ekspresy do kawy dostępne są jako wolnostojące modele oraz urządzenia do zabudowy. Występują w wielu rozmiarach i kolorach. Mogą się różnić niuansami, ale sposób zaparzania kawy z punktu widzenia użytkownika, jest naprawdę bardzo intuicyjny.


Automatyczne ekspresy do kawy w naszej ofercie:



Kawa zaparzana na zimno


Jak zaparzać kawę w zaparzaczu, bez używania wrzątku i czy to w ogóle możliwe? Kawę na zimno przygotowujemy w specjalnych urządzeniach zwanych cold brew, ale z powodzeniem możemy do tego wykorzystać również chemex. Postępujemy tak samo, z tą różnicą, że nie zalewamy zmielonej kawy ciepłą, a zimną wodą. Ostatni etap powinien przebiegać w lodówce. Zakrywamy naczynie folią i wstawiamy do komory chłodzenia. Kawa jest najsmaczniejsza, gdy zaparzanie w lodówce trwa od 10 do 12 godzin. To długa metoda, ale warto w tym wypadku poczekać na efekt w filiżance.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756