Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Czy OpenAI stworzy swoją wyszukiwakę? Czy pokona usługę Google?

 2024-02-26 

Google jest najpopularniejszą wyszukiwarką internetową na świecie. Korzysta z niej około czterech miliardów użytkowników. Czy możliwa jest zatem zmiana lidera? Co planuje OpenAI, firma, która stworzyła Chat GPT? Zapraszamy do lektury.

Wyszukiwarka internetowa od OpenAI – co już wiadomo na ten temat?

OpenAI to firma odpowiadająca za stworzenie aplikacji ChatGPT, która jest jednym z najpopularniejszych narzędzi opartych na sztucznej inteligencji. To model językowy, który przebojem wdarł się na rynek, zdobywając szereg zwolenników.


ChatGPT jest w stanie tworzyć teksty, obliczać zadania matematyczne, a także programować. Kiedy skorzysta się z dostępnych wtyczek, możliwości oprogramowania są jeszcze większe. Jak się okazuje, z narzędzia korzysta już 180 milionów użytkowników na całym świecie. Oczywiście to nadal kropla w morzu, jeśli porówna się to z wynikami takiego giganta jak Google, ale to wynik, który udało się uzyskać w niesamowicie zawrotnym tempie.


W ramach dalszego rozwoju ChatGPT, ilość ta może dalej rosnąć. To możliwe zwłaszcza wtedy, gdy OpenAI wprowadzi na rynek wyszukiwarkę… A właśnie na ten temat dociera do nas coraz więcej doniesień. Taki projekt mógłby mieć także ogromny wpływ na możliwości samego Chata GPT. Integracja wyszukiwarki z modelem językowym, byłaby prawdziwym przełomem.

Co już wiadomo na temat wyszukiwarki OpenAI?

Jak można przeczytać między innymi na X (dawniej Twitter), wiele doniesień dotyczy współpracy OpenAI z Microsoftem. Takie partnerstwo może być dobrym kierunkiem, zwłaszcza, że walka o pozycję lidera w dziedzinie wyszukiwarek nie będzie łatwa.


Microsoft stworzył wyszukiwarkę Bing, która nie okazała się takim hitem, jak początkowo oczekiwano. Złożyło się na to wiele faktów, ale trzeba przyznać, że to całkiem dobre narzędzie. OpenAI mogłoby więc skorzystać z gotowych rozwiązań, a następnie je dopracować. To zaoszczędziłoby wiele czasu deweloperom pracujących nad nowym narzędziem. Choć o wyszukiwarce OpenAI wiemy naprawdę niewiele, już teraz cieszy się ona naprawdę dużym zainteresowaniem ze strony branży, ale także użytkowników oczekujących nowego narzędzia. Jeśli wyszukiwarka z ai okazałaby się takim hitem jak ChatGPT, należy oczekiwać wyłącznie sukcesu.


Implementacja sztucznej inteligencji mogłaby zmienić oblicze Internetu, jaki znamy dziś. Bing wprowadził już taką zmianę, która zamiast sugerować poszczególne witryny, generowała gotową odpowiedź na pytanie użytkownika. Google także jest w stanie obliczyć działania matematyczne lub przeliczyć pieniądze w ramach różnych walut.


OpenAI może jednak opracować rozwiązania bardziej kompleksowe, a to byłoby warunkiem umożliwiającym zajęcie pozycji lidera. Losy nowej wyszukiwarki na pewno będziemy śledzić z wypiekami na twarzy, dlatego zachęcamy do sprawdzania nowych newsów w tym temacie.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756