Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaka moc ssania odkurzacza jest najlepsza?

 2022-08-25 

Jeśli chcesz skutecznie zbierać zanieczyszczenia, takie jak piasek z włochatego dywanu lub ryż z terakoty, warto znać moc ssania odkurzacza oraz przepływ powietrza. Jednak te liczby nie zawsze są reklamowane przez producenta. Aby przybliżyć moc ssania, w tym artykule rozważono odkurzacze o ogólnie dobrej wydajności, ponieważ takie modele mogą zbierać różnorodne zanieczyszczenia bez większego problemu.

Moc ssania odkurzacza - jaka jest odpowiednia?


Szukasz nowego odkurzacza? Nie wiesz, jaki model wybrać? Obecne przepisy wprowadzone przez Unię Europejską nakładają pewne prawa na sprzedawców tego typu sprzętu. Zgodnie z nimi współczesne odkurzacze powinny mieć moc ssania nie wyższą niż 900 W. W dłuższej perspektywie nowe limity dotyczące energooszczędności produktów będą korzystne dla nas wszystkich. Pamiętajmy, że choć maksymalna moc ssania odkurzaczy została obniżona do 900 W, to ujednolicone wymogi testów definiujących skuteczność odkurzania konkretnego produktu (zarówno na podłogach twardych, jak i dywanach) się nie zmieniły. 


W tym miejscu dobrze jest wyjaśnić zagadnienie nurtujące wielu konsumentów: moc odkurzacza a moc ssania. Czym się różnią i co dokładnie oznaczają? Który z tych parametrów jest istotniejszy oraz czy przy wyborze, ważniejsza jest moc ssania odkurzacza, zamiast mocy samego urządzenia? Aby dobrze omówić ten problem, cofniemy się do czasów, kiedy nie obowiązywały żadne regulacje, dotyczące maksymalnej mocy ssania odkurzaczy. Łatwo można sobie przypomnieć, jak wysoką moc miały urządzenia dostępne w sklepach przed 2014 rokiem: 2000 W, 2500 W, a nawet więcej. Sami producenci w swoich reklamach chętnie zwracali uwagę na ten parametr, a wielu konsumentów było przekonanych, że jest to najistotniejszy czynnik, jakim należy kierować się przy wyborze najlepszego odkurzacza. 


Było to jednak podejście z goła błędne, bowiem wysoka moc urządzenia, to niekoniecznie pewność świetnej pracy. Bez wątpienia jednak, to gwarancja wysokiego zużycia prądu. Już wtedy wielu ekspertów wskazywało, iż to nie moc silnika jest najważniejsza, a parametry, takie jak zdolność odkurzacza do skutecznego pochłaniania zanieczyszczeń z różnych typów podłóg. Jak się łatwo domyślić, nawet przy wysokiej mocy urządzenia, odkurzanie może wcale nie być efektywne. O tym, jak łatwo i szybko odkurza dany model, decyduje szereg czynników, na przykład szczelna obudowa sprzętu, czy rozwiązania, zastosowane w szczotce, jak i jej konstrukcja. Nic dziwnego, że w takiej sytuacji, prawodawcy zaczęli przyglądać się „wojnie na moc odkurzacza” i postanowili ją ukrócić, by realnie ograniczyć zużycie prądu. Z najnowszych badań, realizowanych na zlecenie Unii Europejskiej wynika, że do 2020 roku dzięki ograniczeniu mocy odkurzaczy, udało się zaoszczędzić blisko 20 terawatów energii rocznie.


Część konsumentów pozostała mimo wszystko sceptyczna do ograniczania mocy odkurzaczy, obawiając się pogorszenia efektów odkurzania. To jednak mylne przekonanie, bo producenci skupili się na poszukiwaniu nowych rozwiązań, mogących uczynić ich sprzęty jeszcze skuteczniejszymi, nawet jeśli moc ssania odkurzacza jest niższa. Należy podkreślić, że wszystkie urządzenia dostępne w sklepach muszą spełniać te same normy, dlatego porównując ze sobą różne modele i rozważając, który będzie skuteczniejszy, należy wziąć pod uwagę parametry, takie jak wskaźnik zbierania kurzu (DPU), czy klasa reemisji kurzu.

Odkurzacze w naszej ofercie:

Odkurzacz o jakiej mocy powinniśmy kupić?


Większość ludzi ma trudności z rozróżnieniem niskich i wysokich jednostek ssących. Jeśli chcesz szybko sprawdzić siłę ssania odkurzacza, spróbuj przełączyć go w „tryb dywanowy”. Włącz urządzenie i pozwól mu pracować z maksymalną mocą. Początkowo konsumenci zaczęli obawiać się, że nowe przepisy mogą negatywnie wpłynąć na moc odkurzacza i efekt sprzątania. Nic bardziej mylnego. Nowoczesne odkurzacze – niezależnie od ich mocy – są w stanie perfekcyjnie wysprzątać dom. Przykładem może być odkurzacz Electrolux Pure D8.2 SILENCE PD82-4MB. Zastosowana w tym modelu technologia sprawia, że to nasz najcichszy, a zarazem wysoce wydajny odkurzacz tradycyjny. Z tym urządzeniem, odkurzanie stanie się niezwykle ciche i przyjemne. Dzięki wyposażeniu w wysokiej jakości zmywalny filtr, który skutecznie pochłania kurz, roztocza, pyłki i alergeny, powietrze w Twoim domu będzie czystsze i zdrowsze.


Skoro wiesz już, że moc odkurzacza niekoniecznie przekłada się na skuteczność odkurzania, wiesz także, że w sklepach należy szukać takich urządzeń, które konkurują ze sobą nie tyle mocą, ile zastosowaną w nich technologią. Trudno więc wyjaśnić, o jakiej mocy odkurzacz należy kupić, bo obecnie nie jest to już parametr decydujący.


Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu odkurzacza?

Obecnie liczba odkurzaczy oraz ich zróżnicowanie sprawiają, że wybór odpowiedniego dla siebie modelu, nie jest kwestią łatwą. Fakt, że moc silnika przestała być wyznacznikiem jakości, wcale nie ułatwia zadania. Dobrze zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza, ale przede wszystkim znać swoje oczekiwania wobec sprzętu. Na przykład, jeśli ekologia jest dla Ciebie bardzo ważna, to równie istotnym parametrem – oprócz mocy ssania odkurzacza – będzie jego klasa energetyczna


Ochrona środowiska nie musi być przytłaczającym zadaniem. Wybór energooszczędnych urządzeń może zapewnić znaczące korzyści zarówno naszej planecie, jak i Tobie. Odkurzacz o wysokiej klasie energetycznej, to przecież nie tylko ekologia, ale także mniejsze rachunki za prąd. Dlatego wybieraj sprzęty, które pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze i będą trwałe.


Ważną cechą każdego odkurzacza, jest także zaawansowany system filtracji i zdolność wychwytywania jak najmniejszych drobin kurzu, by powietrze wydmuchiwane z odkurzacza do otoczenia, było całkowicie oczyszczone. Jest to szczególnie ważne tam, gdzie mieszkają alergicy lub osoby z astmą. W tym przypadku, świetnie sprawdzą się urządzenia z filtrem cyklonicznym oraz filtrem wodnym. Jeśli wolisz modele tradycyjne, zwróć uwagę na zastosowane filtry. Najwyższą klasą efektywności redukcji zanieczyszczeń spośród filtrów stosowanych w urządzeniach AGD, odznaczają się filtry HEPA.


Wybierając odkurzacz musisz rozważyć, gdzie, jak często i jaką powierzchnię będziesz odkurzać. Czy preferujesz mobilną wersję odkurzacza, zasilaną akumulatorowo? A może jesteś przyzwyczajony do urządzeń z przewodem? Jeśli masz duże mieszkanie, czy dom pełen korytarzy i schodów, odkurzacz bezprzewodowy z pewnością ułatwi sprzątanie. Decydując się na taki sprzęt pamiętaj, by sprawdzić, który model na jednym ładowaniu działa najdłużej i najskuteczniej.


 Większość modeli zasilanych akumulatorowo, to tzw. odkurzacze pionowe, które mimo swoich małych gabarytów, odznaczają się dużą skutecznością odkurzania. Do tego są lekkie, poręczne i można z nimi odkurzyć każdy zakamarek domu, nawet tam, gdzie nie ma gniazdka elektrycznego. 


Jeśli wybierasz model przewodowy, pamiętaj, by sprawdzić, jaka jest długość przewodu oraz długość rury. Zasięg odkurzacza to ważny parametr, który przekłada się na komfort i szybkość odkurzania, bez konieczności częstej zmiany gniazdek elektrycznych.


Kupując odkurzacz, sprawdź także dostępne razem z nim końcówki odkurzające, które sprawią, że będzie on wszechstronny i sprawdzi się podczas sprzątania każdej powierzchni. Pamiętaj, że hasło „od przybytku głowa nie boli”, całkowicie nie sprawdza się przy wyborze odpowiednich dla siebie urządzeń. Jeśli na przykład odkurzasz rzadko, a w Twoim domu zalegają sprzęty, których kompletnie nie używasz, nie wybieraj na siłę odkurzacza piorącego, by potem nie korzystać z dostępnych w nim funkcji. 


Przeanalizuj, jakie są Twoje potrzeby i jakie powierzchnie chcesz odkurzać. Masz zwierzę? Zwróć uwagę na dostępne akcesoria, takie jak elektro czy turboszczotka, która pomoże szybko pozbyć się zwierzęcej sierści. Inne końcówki, takie jak szczelinówka, pozwolą Ci sprzątać dokładniej, nawet w trudnodostępnych miejscach.


Parametrem ważnym w użytkowaniu odkurzacza, jest także jego głośność. Odkurzanie jest stosunkowo częstą czynnością domową, dlatego posiadanie sprzętu o niskim poziomie głośności z pewnością podniesie Twój komfort, a sąsiedzi nie zarzucą Ci, że hałasujesz. Informację o poziomie głośności, zawsze znajdziesz na opakowaniu urządzenia.


Poza powyższymi aspektami, zwróć też uwagę na wielkość odkurzacza. Jeśli masz niewielkie mieszkanie, postaw na model, który nie zajmie dużo miejsca w szafie lub jest skonstruowany tak, by ułatwiać jego przechowywanie. Co ciekawe, producenci zwracają obecnie coraz większą uwagę na wygląd swoich urządzeń, które nie tylko mają być przydatne w domu, ale także elegancko prezentować się w naszych wnętrzach. Jeśli ciekawy design i kolorystyka są dla Ciebie ważne, z pewnością będziesz mieć olbrzymi wybór.


Pamiętaj, że podczas zakupu jest wiele różnych parametrów, na które warto zwrócić uwagę. Ile zapłacisz za odkurzacz wysokiej klasy? Od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Niekiedy własna wygoda i skuteczność odkurzania, potrafią przekonać, by wybrać model droższy, ale nowocześniejszy i bardziej efektywny energetycznie.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756