Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

AI w przeglądarce - nowe rozwiązanie w Google Chrome

 2024-02-26 

Wyścig o dominację w rozwoju sztucznej inteligencji, trwa w najlepsze. Także Google Chrome zyskał nowe funkcje, czego z resztą można było się spodziewać. O tym, jakie opcje wprowadzono, przeczytasz w poniższym tekście.

Google Chrome ze wsparciem AI – oczekiwana zmiana

Najnowsza aktualizacja Google Chrome wprowadziła nowe funkcje, które są wspierane przez działanie sztucznej inteligencji. Na tym jednak nie koniec, bo amerykański gigant planuje dalszą rozbudowę infrastruktury AI.


Aby móc skorzystać z nowych rozwiązań, konieczne jest dokonanie odpowiednich ustawień. W tym celu musisz wejść w Ustawienia, a następnie „Eksperymentalne funkcje AI”. Następnie włącz opcję „Pomóż mi pisać”. Konieczne będzie ponowne uruchomienie przeglądarki. Asystent pisania ma np. ułatwić tworzenie e-maili i to o różnym charakterze. Możliwe ma być także generowanie odpowiedzi na forach lub grupach tematycznych.


W zasadzie funkcję można wykorzystać w dowolnym celu. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na aktywnym polu tekstowym, należy wybrać zadanie „Pomóż mi napisać”. Oczywiście konieczne będzie wprowadzenie haseł, na podstawie których przeglądarka będzie w stanie wygenerować gotową odpowiedź.

W czym jeszcze pomaga AI zintegrowane z Google Chrome?

Sztuczna inteligencja może być także wykorzystana do automatycznego grupowania kart przeglądarki oraz zmiany wyglądu aplikacji. Ta pierwsza funkcja przyda się zwłaszcza tym osobom, które korzystają z bardzo dużej ilości otwartych zakładek. Łączenie w grupy, pozwoli zachować porządek. Organizator kart tworzy grupy na podstawie tych, które są już otwarte. Nowością jest także możliwość tworzenia motywów przeglądarki ze wsparciem sztucznej inteligencji.


Dostępnych jest wiele narzędzi, które pozwolą tworzyć grafikę za pośrednictwem odpowiednio sformułowanych komend. Nowością jednak jest funkcja umożliwiająca zdefiniowanie wyglądu całego szablonu danej aplikacji. Dotąd można było korzystać wyłącznie z gotowych motywów. Teraz personalizacja jest nie tylko łatwiejsza, ale także o wiele bardziej rozbudowana. Google zapowiada kolejne nowości na przestrzeni najbliższego roku. Rozwinięta możliwość uczenia maszynowego, pozwoli także dopasować funkcjonowanie oprogramowania do wymagań konkretnego użytkownika. Ma także dojść do integracji z modelem AI Gemini. Ten rok z pewnością przyniesie wiele nowych rozwiązań, które będą pojawiać się jedno, po drugim.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756