Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Microsoft Automatic Super Resolution działa już w pierwszych grach

 2024-06-05 

"Wiedźmin 3", "Borderlands 3", "Control" i "Dark Souls". To tylko nieliczne przykłady tytułów, w których Microsoft Automatic Super Resolution - nowa funkcja jest już dostępna. Pojawiły się informacje na temat tej funkcjonalności w systemie Windows 11. Zapoznaj się ze szczegółami.

Microsoft Automatic Super Resolution – co to takiego?

Microsoft Automatic Super Resolution to innowacyjna funkcja opracowana przez Microsoft, która wykorzystuje zaawansowane technologie sztucznej inteligencji do skalowania obrazu w grach komputerowych. Dzięki wykorzystaniu dedykowanego układu NPU w procesorach Intel Core Ultra oraz odpowiednich algorytmów, Automatic Super Resolution zapewnia lepszą jakość grafiki poprzez inteligentne dopasowanie obrazu. Jest to podobne do działania technologii DLSS, ale z wykorzystaniem własnych rozwiązań Microsoftu. Funkcja ta została wprowadzona w ramach nowych możliwości systemu Windows 11, a jej głównym celem jest poprawa wizualnej jakości w grach przy minimalnym wpływie na wydajność. 


Kilka dni temu ogłoszono, że funkcja Automatic Super Resolution będzie dostępna wyłącznie dla komputerów wyposażonych w Copilot+PC. Tylko użytkownicy wyselekcjonowanych urządzeń będą mogli z niej skorzystać. Nowa funkcja ma pozwolić na upscaling w większości gier i aplikacjach. Obecnie możliwe jest to w kilkunastu tytułach, ale lista będzie stale poszerzana.

Lista obsługiwanych gier przez Automatic Super Resolution

Pod koniec maja 2024 roku udostępniona została lista dwunastu gier, które na początku obsługiwać będzie funkcja Automatic Super Resolution. Wybrane tytuły to:

 • "Wiedźmin 3: Dziki Gon"
 • "Borderlands 2"
 • "Control"
 • "Dark Souls 3"
 • "Resident Evil 2 Remake"
 • "Resident Evil 3 Remake"
 • "Sekiro: Shadows Die Twice"
 • "God of War"
 • "7 Days to Die"
 • "Sniper Ghost Warrior: Contract 2"
 • "Kingdom Come: Deliverance"
 • "BeamNG.drive"

Jak widać, są to prawdziwe hity z różnych gatunków. Lista szybko będzie się rozrastać, więc w ciągu najbliższych dni zostaną dodane kolejne tytuły.

Jak włączyć Auto Super Resolution?

Aby cieszyć się nową funkcją, poza posiadaniem sprzętu z certyfikatem Copilot+PC, należy spełnić jeszcze kilka warunków. Warto przypomnieć, że chodzi o laptopy z procesorami Qualcomm Snapdragon X.


Użytkownik musi również posiadać system Windows 11 w wersji 24H2 oraz mieć zaktualizowane sterowniki graficzne do najnowszej wersji. Dodatkowo potrzebny jest wyświetlacz o rozdzielczości minimum Full HD.


Wiadomo, że Copilot+PC w niedalekiej przyszłości zostanie poszerzony o komputery z układami Intel Lunar Lake i AMD Strix Point. Wówczas wykorzystanie funkcji Automatic Super Resolution bardzo się poszerzy.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756