Poradniki Eksperta

Prawdziwy maniak rowerowy zabiera swój sprzęt zawsze ze sobą. Przewożenie rowerów w bagażniku samochodu ma wiele zalet ale i wad. Na co zwrócić uwagę i jak przewieźć rower samochodem, aby podróż miała same zalety?

Zalety i wady przewożenia roweru samochodem


Jeżeli uda nam się spakować rower do bagażnika, to jazda taka ma sporo zalet. Na pewno podczas jazdy jest zdecydowanie ciszej w samochodzie, szczególnie, jeżeli porównamy to do jazdy z rowerami na bagażniku dachowym. Dobry, aerodynamiczny bagażnik niweluje na pewno w pewnym stopniu hałas, ale sam rower też powoduje szum podczas jazdy z większymi prędkościami.


Nie bez znaczenia są mniejsze opory powietrza podczas jazdy, które mają wpływ na ilość spalanego paliwa. W zależności od pojazdu i trasy, oszczędność może sięgać nawet 2 litrów paliwa na każde przejechane 100 kilometrów, co nie jest małą wartością, szczególnie, jeśli wybieramy się w daleką podróż. Kolejnym plusem jest to, że nasz rower nie jest narażony na złe warunki pogodowe, jak też szczególnie po nocnej jeździe nie jest brudny od owadów. Rower przewożony wewnątrz samochodu jest też lepiej chroniony przed kradzieżą.


Oczywiście są też i wady przewożenia roweru wewnątrz. Niestety nie każdy samochód jest na tyle duży, aby rower się w nim zmieścił, szczególnie jeżeli chcemy jechać całą rodziną i zabrać dużo bagażu. Ograniczeniem jest też ilość przewożonych rowerów. Nawet jeżeli jedziemy we dwójkę, to ciężko spakować więcej niż dwa rowery. Oczywiście da się więcej, ale jest duże prawdopodobieństwo, że odbędzie się to ze szkodą dla rowerów, a także samochodu.

Bagażniki rowerowe w naszej ofercie:

Czy można przewozić rower w samochodzie?

Skoro jest tyle wytycznych odnośnie do bagażników do przewożenia roweru, to może są też wytyczne jak przewieźć rower samochodem? Czy w ogóle rower można przewozić samochodem? Otóż nie ma wytycznych i nie ma przeciwskazań, bowiem rower przewożony wewnątrz pojazdu traktowany jest jak zwykły bagaż. Wiec rower w samochodzie możemy przewozić całkowicie legalnie. Dla swojego bezpieczeństwa powinniśmy go zabezpieczyć, aby nie przesuwał się podczas jazdy, a szczególnie podczas ostrego hamowania. Warto rower stabilnie umocować, może nawet przypiąć, aby podczas ewentualnego wypadku nie „latał” po samochodzie i nie ranił pasażerów

Przewożenie roweru w środku samochodu

Co, jeśli rower nie mieści się w całości do auta? Z taką sytuacją spotkamy się pewnie najczęściej. Pozostaje nam wówczas stopniowy demontaż części rowerowych, aż wszystko się zmieści. W pierwszej kolejności najprościej zdjąć oczywiście koła, które znacznie zmniejszą gabaryt roweru. Najłatwiej zdjąć jest przednie koło i od niego zaczynamy. Jeżeli to nie pomoże, zdejmujemy tylne. Te już znacznie trudniej jest zdjąć ze względu na łańcuch i przerzutkę. Jeżeli rower jest w dalszym ciągu za duży, to łatwo demontuje się lub głębiej wsuwa siodło. Przeszkodą może być kierownica. Ją można łatwo poluzować i przekręcić wzdłuż roweru, a ostatecznie również zdementować.

Zabezpieczenie roweru przewożonego w bagażniku

Przewożenie roweru wewnątrz samochodu wiąże się też z zabezpieczeniem zarówno roweru, samochodu jak i pozostałego bagażu przed uszkodzeniem. Jak przewieźć rower samochodem tak, aby nic nie uszkodzić?


W rowerze jest wiele elementów mocno brudzących, takich jak łańcuch, tylna przerzutka czy korba. Te elementy najlepiej osłonić niepotrzebnym materiałem, aby zabezpieczyć bagaż i tapicerkę samochodu przed zabrudzeniem. Jeżeli otwór bagażnika jest dość mały, to podczas wkładania roweru możemy też uszkodzić powłokę lakierniczą pojazdu, a także plastikowe elementy wykończenia bagażnika odstającymi ramionami czy też zębatkami korby. Warto przed włożeniem roweru położyć na dnie bagażnika stary koc, jak również przykryć rower drugim. Jeżeli chcemy przewieść więcej rowerów, warto między nim coś położyć. Wspomniany koc może być za miękki i cienki i nie uchroni ich przed zarysowaniami. Duży kawał kartonu pewnie sprawdzi się tu lepiej.

Odpowiednie ułożenie roweru w bagażniku

Ze względu na przerzutkę i hak przerzutki – elementy, które dość łatwo wygiąć w transporcie, najlepiej rower przewozić na jego lewym boku, tylna przerzutka skierowana jest wówczas bezpiecznie do góry. W przypadku rowerów z ramami karbonowymi warto zadbać o ich takie ułożenie, aby nic ciężkiego nie napierało na ramę, która nie lubi naprężeń i uderzeń z boku. To samo dotyczy kół, zarówno tych założonych na rower, jak i tych ułożonych oddzielnie. Najlepiej, aby na szprychach nie leżało nic ciężkiego.

Pokrowce do przewożenia roweru

Jak przewozić rowery samochodem bezpiecznie, bez zniszczeń? Osoby, które dość często podróżują autem ze swoim jednośladem powinny rozważyć zakup specjalnych pokrowców na ramę i koła lub nawet specjalnej torby służącej do przewozu roweru. Przydadzą się one nie tylko podczas podróży autem, ale i pociągiem lub samolotem. Akcesoria te pełnią funkcje ochronne zarówno dla samochodu, jak i roweru. Chronią przed zarysowaniami, ale i zabrudzeniem.

Jak widzimy, da się przewieźć rower bezpiecznie samochodem bez bagażnika. Ma to zalety, jak cisza w samochodzie i niższe zużycie paliwa, jak i wady spowodowane rozkręcaniem roweru oraz możliwością ubrudzenia i uszkodzenia samochodu. Jednakże wystarczy trochę pokombinować, odpowiednio ułożyć jednoślad w bagażniku i go zabezpieczyć, a możemy z sukcesem, bez start dojechać do celu i cieszyć się jazdą na rowerze w nowych miejscach.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756