Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do kontaktu

Jak zamontować licznik rowerowy?

Mariusz Bielski
Data dodania: 12-06-2025
licznik rowerowy przewodowy

Większość rowerzystów montuje liczniki rowerowe niezależnie od tego, czy są zawodowcami, czy weekendowymi turystami. Szeroko dostępne są zarówno najprostsze modele, które wskazują głównie godzinę i przejechany dystans, jak i te zaawansowane, analizujące znacznie więcej danych. Jak zamontować licznik rowerowy, aby w pełni cieszyć się jego możliwościami?

Licznik rowerowy – po co jest potrzebny?

Rodzajów liczników i producentów zajmujących się ich produkcją jest całkiem sporo i każdy znajdzie na pewno odpowiedni model dostosowany do swoich potrzeb. Warto zainwestować nawet w najprostszy model, dzięki niemu dowiemy się o przejechanym dystansie i tempie, w jakim go pokonaliśmy. Taka informacja to dobry motywator, aby osiągnąć lepszy wynik podczas kolejnych wycieczek lub treningów. Pomaga też planować przyszłe aktywności, trasy czy rodzinne wypady.

Liczniki rowerowe w naszej ofercie:

Rodzaje liczników rowerowych

Poza liczbą dostępnych funkcji, jakie posiadają liczniki rowerowe, inną kategorią, według której możemy je podzielić, jest sposób połączenia licznika z czujnikiem, który zlicza obroty koła. Do wyboru są urządzenia przewodowe i bezprzewodowe. Do plusów tych pierwszych można zaliczyć szybkie, bezpośrednie i niezakłócone przekazanie sygnału. Do ich zasilania potrzebna jest bateria, która zazwyczaj wystarcza na długi okres działania. Do minusów należy zaliczyć trudniejszy sposób montażu, związany z poprowadzeniem przewodu w taki sposób, aby nie ograniczał ruchów wykonywanych kierownicą i nie został przypadkowo zerwany podczas jazdy.


Liczniki bezprzewodowe to przede wszystkim łatwiejszy montaż. Minus to dwie baterie, które wystarczają najwyżej na rok. Prostsze systemy łączności mogą być podatne na zakłócenia przez inne liczniki, przez co nasz nie będzie prezentował prawidłowych danych. Dlatego tu też ważna jest wiedza, jak zamontować licznik rowerowy bezprzewodowy.

Jak zamontować licznik do roweru?

Niezależnie od tego, jaki licznik będziemy montować w naszym rowerze, powinniśmy znaleźć dla niego odpowiednie miejsce. Prezentowane na nim informacje muszą być dobrze widoczne podczas jazdy, a sam licznik łatwo dostępny, gdybyśmy chcieli zmienić w nim funkcje. Dobrą lokalizacją jest kierownica oraz mostek. Plusem tego miejsca jest to, że znajduje się on idealnie na środku i pod odpowiednim kątem względem rowerzysty. Jak zamontować licznik rowerowy w tym miejscu?


Sprzęt ten jest zazwyczaj wpinany do bazy, którą należy przymocować do kierownicy. Zazwyczaj służą do tego specjalne gumki o różnych średnicach, możemy też użyć opasek zaciskowych. Drugi etap to zamontowanie czujnika przy kole. Instalujemy go do widelca w podobny sposób. Kolejny element, którym jest magnes przytwierdzamy do szprychy. Powinny one znajdować się w odległości od 1 do 3 mm od siebie. Każdy producent ma swoje wytyczne, jednak ogólnie można przyjąć, że im bliżej się znajdą, tym dokładniejsze dane wskaże urządzenie.

Montaż licznika rowerowego a kwestia kabla

Przy montażu licznika przewodowego ważne jest odpowiednie poprowadzenie kabla. Musi przylegać dobrze do roweru, aby podczas jazdy po lesie nie zaczepił się o gałęzie. Jednocześnie powinien mieć na tyle dużo luzu, aby dało się swobodnie skręcać.


W przypadku roweru z amortyzatorem też musimy się upewnić, czy po montażu licznika rowerowego będzie on pracował bez przeszkód. Jak więc widzimy, odpowiedź na pytanie, jak zamontować licznik rowerowy w przypadku wersji przewodowej, nie jest aż taka prosta. Istnieje sporo czynników, które mogą zaburzyć jego działanie. Mocowanie takiego modelu zawsze należy dokładnie przemyśleć. Złe przeprowadzenie kabla może bowiem doprowadzić do sytuacji, w której urządzenie nie będzie spełniało swoich podstawowych funkcji.

Jak ustawić licznik?

Główny parametr, który powinniśmy ustawić, aby licznik wskazywał dokładną prędkość i przebyte kilometry, jest wprowadzenie do niego odpowiedniej wartości średnicy koła. Ta zasada działania to nic innego jak zliczanie obrotów wykonanych przez koło, przemnożone przez jego obwód. Prosty, ale mało dokładny sposób na wpisanie jego obwodu do licznika, to wzięcie gotowej informacji z tabelki załączonej do instrukcji obsługi licznika. Znajdziemy w niej popularne rozmiary kół. Nie uwzględnia ona jednak zróżnicowanych wielkości opon produkowanych przez poszczególnych producentów.


Zdecydowanie dokładniejszy będzie pomiar wykonany samemu. Najłatwiej zrobić go miarką krawiecką, ale rzadko kiedy znajdziemy dłuższą niż dwumetrową. Tymczasem koła o średnicy 28 cali i większe takiej właśnie by potrzebowały. Obwód możemy sprawdzić, odmierzając odległość przebytej drogi przez koło. Ustawiamy wentyl przedniego koła na dole. Miejsce to zaznaczamy na ziemi kreską i prowadzimy rower na wprost tak, aby koło wykonało co najmniej jeden pełen obrót. Im więcej ich będzie, tym większą dokładność pomiaru uzyskamy. Mierzymy długość przejechanej drogi i dzielimy odpowiednio przez liczbę wykonanych obrotów. Tak uzyskaną wartość w milimetrach wprowadzamy do ustawień urządzenia.


Choć kwestia tego, jak zamontować licznik rowerowy i jak go skonfigurować stanowi pewne wyzwanie, to po uwzględnieniu poszczególnych kryteriów da się przejść przez ten proces samodzielnie. Z pewnością jednak będzie potrzebna duża uwaga i dokładność. Wtedy efekt instalacji będzie nie tylko satysfakcjonujący, ale też niezwykle pomocny.

Liczniki rowerowe z GPS w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756