Poradniki Eksperta

Jaki rower dla kobiety wybrać? Na co zwrócić uwagę?


Wiosna i lato to pora roku, której mało kto umie się oprzeć, aby nie skorzystać z uroków słonecznych dni i nie wyjść na świeże powietrze. Zaczyna się snucie planów, jak wyjść z zimowego dołka, co zacząć robić: biegać, czy może jeździć na rowerze. Dostęp do różnych rodzajów rowerów męskich jest nieograniczony. Ale czy kobiety również powinny wybrać rower z oferty dla panów, czy poszukać czegoś bardziej skierowanego specjalnie do nich? Tak więc, jaki rower dla kobiety wybrać? Czym powinien się charakteryzować? Jak powinien być wyposażony?



Jaki rower dla kobiety

Budowa ciała kobiety


Rower dla kobiet, nie tylko powinien różnić się kolorem. Kobiety posiadają zupełnie inną sylwetkę niż mężczyźni. Są przede wszystkim niższe i raczej drobniejszej budowy, mają dłuższe nogi, ale przeważnie krótsze ręce. Węższe są w ramionach, z kolei posiadają szersze miednice i szerzej rozstawione kości kulszowe. To wszystko powoduje, że rowery dla kobiet, aby im dobrze służyły, powinny być do nich dopasowane, również pod kątem możliwości fizycznych.


Rodzaj roweru


Pierwszą rzeczą, jaką musimy ustalić wybierając rower, nie tylko dla kobiety, ale i mężczyzny, czy też dziecka, jest jego rodzaj. Musimy określić gdzie najczęściej będzie używany i w jakim terenie. Czy będzie poruszał się po drogach utwardzonych, czy również poza nimi. Czy będą to krótkie przejażdżki, czy długie wypady. Jaka będzie intensywność jazdy – czy spokojny dojazd do pracy, czy wyczerpujący trening, a może nawet udział w zawodach. Informacje takie pozwolą nie tylko na dobranie odpowiedniego typu roweru, ale też jego geometrii i osprzętu.


Rowery w naszej ofercie:


Jaki rower dla kobiety będzie najlepszy?


Najczęściej kobiety wybierają rowery użytkowe. Do tej grupy należą rowery miejskie i trekkingowe. Właśnie te rowery, charakteryzują się nisko poprowadzoną górną rurą ramy. Są to rowery wygodne, zdrowe dla kręgosłupa i z racji posiadanych akcesoriów, takich jak bagażnik, błotniki i oświetlenie, bardzo praktyczne. Pojedziemy nimi na zakupy, weekendową przejażdżkę, ale też do pracy czy szkoły. Rowery o charakterystyce sportowej (górskie, szosowe), nie nadają się na wyjazdy na zakupy, gdyż nie są tak komfortowe, ale dają dużo frajdy podczas treningów, a gdy przełamujemy kolejne bariery, zyskujemy poczucie osiągniętego sukcesu.


Jaki rower dla kobiety
Jaki rower dla kobiety

Co wyróżnia rower damski?


Rowery damskie charakteryzują się nisko poprowadzoną górną rurą ramy. O ile w rowerach miejskich czy trekkingowych, które są używane na dojazdy do pracy, ma to na celu ułatwianie wsiadania na rower kobietom ubranym w sukienki, o tyle w rowerach sportowych już tak nie jest. Górna rura ramy jest poprowadzona niżej, ale nieznacznie. Rowery damskie posiadają też szersze siodła, ale za to węższe kierownice. Wszystko podyktowane jest różnicą w ich budowie ciała. W większości przepadków, kobiety charakteryzują się krótszym tułowiem i rękami, dlatego w rowerach przeznaczonych dla nich, stosowane są węższe kierownice, ale też krótsze mostki. Odwrotnie jest w przypadku siodełek, gdzie kobiety są szersze w biodrach, a tym samym mają szerzej rozstawione kości kulszowe. Dlatego w ich rowerach, stosowane są szersze siedziska.


Producenci starają się jak najbardziej dopasować rower do kobiet. Dlatego też, chwyty posiadają mniejszą średnicę, aby łatwiej było je złapać. Klamki hamulca są ustawione bliżej kierownicy, aby drobniejsze palce kobiet mogły łatwiej zahamować. Rowery sportowe mają ten sam osprzęt, który jest przeznaczony dla mężczyzn, ale blaty korby maja mniejszą ilość zębów, a sama korba krótsze ramiona. Ma to na celu ułatwienie słabszym fizycznie kobietom, jazdę na rowerze. W końcu ma to być dla nich przyjemność.


Kupujemy rower damski


Gdy już będziemy wiedzieli, jaki rower dla kobiety chcemy i zdecydujemy się na jego zakup, należy udać się do sklepu i rozpocząć proces jego wyboru. Nie powinniśmy na pewno sugerować się kolorem. Najpierw sprawdźmy jaki rozmiar będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Każdy producent ma odpowiednie tabelki, w których wskazuje – jaki rozmiar roweru, dla jakiego wzrostu jest wskazany. Przeważnie zmiana rozmiaru jest co 10 centymetrów. Jeżeli jesteśmy na granicy dwóch rozmiarów, lepiej jest wziąć ten mniejszy. Rower nie może być za duży, bo musimy mieć nad nim kontrolę. Wstępnie, aby sprawdzić, czy nowy nabytek będzie nam pasował, ustawmy wysokość siodła. Możemy się posłużyć prostą metodą, w której pedał ustawiamy w najniższym położeniu, a my siedząc na siodełku, powinniśmy przy tym ustawieniu mieć lekko zgiętą nogę w kolanie. Możemy zastosować też drugą metodę, w której przy tym samym ustawieniu pedała, spoczywa na nim pięta, a noga w kolanie powinna wtedy być zupełnie wyprostowana. Jeżeli jest to rower trekkingowy lub miejski z regulowaną kierownicą, możemy też wstępnie dopasować ją do swoich potrzeb.


Jeżeli zdecydujemy się na inny rodzaj roweru, bardziej sportowy – crossowy do jazdy w lekkim terenie, górski w trudniejszym, czy szybką szosówkę, w sklepowych warunkach możemy sobie pozwolić jedynie na opisane wyżej wstępne ustawienia. Wtedy jednak rower będzie od nas wymagał poświecenia trochę więcej czasu – aby skonfigurować go „pod siebie”. Należy ustawić również wysokość, ale też odległość siodła, odpowiednie nachylenie kierownicy, jak i manetek na niej się znajdujących. Wiecie już, jaki rower dla kobiety powinien być i jakie funkcje powinien spełniać, zatem nie pozostaje nic innego, jak kupić, wsiąść i jechać.


Rowery w naszej ofercie:


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756