Poradniki Eksperta

Rower elektryczny do 6000 zł – ranking [TOP10]

 2023-04-05 

Ile powinieneś wydać na e-bike? To oczywiście zależy od Twojego budżetu oraz przeznaczenia pojazdu. W praktyce, rower elektryczny do 6000 zł jest bardzo częstym wyborem. Wynika to z faktu, że w tej kwocie dostaniemy podstawowe modele o przystępnej specyfikacji, które świetnie nadają się do miasta, czy w dłuższe trasy. Nie kupisz w tej cenie najlepszych jednośladów, lecz jeśli tylko zgodzisz się na drobne kompromisy, to otrzymasz sprzęt, który powinien Cię zadowolić.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

9.5 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.0 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

8.5 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Co może zaoferować rower elektryczny do 6000 zł?

W przewidzianym budżecie, jest całkiem spory wybór. Niezależnie jednak od tego, jakie jest przeznaczenie pojazdu, to rower elektryczny do 6000 zł powinien być wyposażony w silnik o mocy 250 W (wat). Służy on jedynie do wspomagania jazdy i po osiągnięciu prędkości 25 km/h automatycznie wyłącza się. Intensywność wspomagania można regulować lub dostosowuje się ono automatycznie do Twojego tempa jazdy. E-bike wyposażony jest bardzo często w wyświetlacz lub przynajmniej wskaźnik diodowy. Informuje on o trybie wydajnościowym czy aktualnym stanie baterii urządzenia, wybranym trybie jazdy, a nawet prędkości.


Zazwyczaj silnik umieszczony jest centralnie lub w tylnym kole. Kupując rower elektryczny do 6000 zł, w większości spotkasz się z tym drugim rozwiązaniem. Taka konstrukcja jest gorzej wyważona, jednak gwarantuje dobrą przyczepność, co docenisz zwłaszcza podczas jazdy w trudniejszym terenie. Ten typ napędu umożliwia bardzo dynamiczną jazdę oraz nie powoduje zużycia mechanizmu korbowego, czy łańcucha. Bateria jest umieszczona zazwyczaj w miejscu bagażnika w przypadku rowerów miejskich lub trekkingowych, ewentualnie na ramie w miejscu zwyczajowego montażu bidonu w rowerach górskich.


Z pewnością będzie Cię interesował zasięg roweru elektrycznego. Zależy on od wydajności baterii oraz efektywności napędu. W praktyce podstawowy rower elektryczny do 6000 zł zaoferuje Ci około 40 km, podczas gdy te lepsze modele, nawet 80 km. Pamiętaj jednak, że jest to jedynie wartość deklarowana przez producenta. Finalnie wpływa na nią wiele czynników, np. obciążenie roweru, charakter trasy i liczba stromych podjazdów, temperatura otoczenia, a nawet to czy jedziesz z wiatrem, czy pod wiatr. Oczywiście nawet gdy akumulator rozładuje się, możesz dokończyć trasę, dzięki sile swoich mięśni. Zwyczajowo trwałość baterii jest określana na przynajmniej 500 cykli ładowania, podczas których powinna zachować efektywność zbliżoną do nowej. Zazwyczaj maksymalny czas ładowania wynosi do ok. 6 godzin.


Wybierając rower elektryczny do 6000 zł, polecamy zwrócić uwagę na modele o aluminiowej ramie. Są one znacznie lżejsze niż stalowe, a to oznacza, że jazda będzie mniej męcząca. W określonym przez nasz ranking rowerów elektrycznych do 6 000 zł budżecie, możesz wybierać spośród modeli typu MTB, miejskich, trekkingowych i krosowych. Są to zdecydowanie najpopularniejsze kategorie, które świetnie sprawdzą się podczas amatorskiej jazdy.

Miejski rower elektryczny do 6000 zł

Na co możesz liczyć wybierając miejski rower elektryczny do 6000 zł? W takim pojeździe amortyzowany przedni widelec czy hamulce tarczowe, nie są niezbędne. Będziesz musiał zdecydować, czy wybrać e-bike z ramą stalową czy aluminiową. Polecamy ten drugi materiał ze względu na mniejszą masę, chyba że chcesz zrezygnować z aluminiowej ramy np. po to, by wybrać pojazd o większym zasięgu i zmieścić się w założonym budżecie. Najczęściej występujące rozmiary kół to 26 oraz 28 cali. Większa zwrotność mniejszych obręczy, może być dla niektórych atutem. My jednak polecamy 28-calowe koła, ponieważ lepiej tłumią nierówności, zapewniają dobrą przyczepność i łatwiej na nich utrzymać wysoką prędkość. Ciekawą alternatywę dla miejskiego e-bike’a, stanowi składak elektryczny. Jest znacznie mniejszy i ma nieduże koła, a po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca. Jeśli zależy Ci na tym, żeby Twój rower elektryczny do 6000 zł był naprawdę kompaktowy, bo nie masz gdzie go przechowywać, to może on być dobrym wyborem.

Górski rower elektryczny do 6000 zł

W założonym budżecie nabędziesz podstawowy elektryczny rower MTB. Nie oznacza to jednak, że będzie on złym wyborem. Możesz liczyć na konstrukcję opartą na solidnej aluminiowej ramie oraz w zależności od modelu, z zasięgiem do nawet 80 km. Producenci zazwyczaj stosują koła o rozmiarze 27,5-cala. Są one doskonałym kompromisem pomiędzy zwrotnością, a przyczepnością i łatwością utrzymywania dużej prędkości. Dzięki 24-biegowym przerzutkom, bez problemu dobierzesz odpowiednie przełożenie do warunków panujących na trasie przejazdu. Standardowo górski rower elektryczny do 6000 zł będzie wyposażony tylko w przedni amortyzator, jednak powinien on być wystarczający. Duży atut stanowi dosyć lekka, ale i wytrzymała aluminiowa rama. Absolutnie niezbędnym wyposażeniem są zaś hamulce tarczowe. Ich zaletą jest to, że pracują tak samo wydajnie, niezależnie od warunków w jakich jeździsz. Błoto czy kałuże, w żaden sposób nie zmniejszają ich skuteczności.

Trekkingowy rower elektryczny do 6000 zł

Jeśli chcesz kupić trekkingowy rower elektryczny do 6000 zł, oznacza to, że jesteś miłośnikiem wycieczek. Priorytetem powinien być więc duży zasięg. W tej półce cenowej możesz liczyć na nawet 80 km wspomaganej jazdy, co jest niezłym wynikiem. Gdybyś miał większe wymagania, niezbędne jest naciągnięcie budżetu. Umieszczony w tylnym kole silnik w tym segmencie, nie powinien być dokuczliwy. Atutem są tu duże 28-calowe koła. Dzięki nim, łatwo utrzymasz wysoką prędkość, a na płaskich trasach będziesz mógł nawet obejść się bez elektrycznego wspomagania.


Modele trekkingowe są wyposażone we wszystkie niezbędne akcesoria, jak np. bagażnik, błotniki, czy oświetlenie. Wystarczy więc dokupić pakowane sakwy i można ruszać w trasę. Jeśli nie interesują Cię długie wycieczki, warto zwrócić uwagę na krosowy rower elektryczny do 6000 zł. Ma podobną konstrukcję ramy do trekkingowego, jednak nie posiada takich dodatków, jak wspomniane błotniki, czy bagażnik. Dzięki temu, może być np. nieco lżejszy oraz tańszy.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756