Poradniki Eksperta

Ranking rowerów górskich 2021 [TOP10]

Rowery górskie cieszą się niesłabnącą popularnością, zwłaszcza wśród amatorów jazdy po wymagających terenach. Standardowe ,,górale” charakteryzują się wszechstronnością, jednak bogata oferta rynkowa pozwala dopasować rower do uprawianej dyscypliny sportu i indywidualnego stylu jazdy. Sprawdź, jakie kryteria warto wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego roweru górskiego! jaki rower górski


Rower górski - charakterystyka


Rowery górskie, zwane również rowerami MTB, od angielskich słów Mountain Terrain Bike, zostały zaprojektowane z myślą o ułatwieniu jazdy w trudnych warunkach terenowych. W odróżnieniu od rowerów trekkingowych czy szosowych mają one większą masę, co wpływa na zwiększoną wytrzymałość jednośladu. Dodatkowo, rowery MTB są wyposażone w różnego typu amortyzatory, które również wpływają na zwiększoną masę pojazdu. Specjalna konstrukcja ramy i kół zapewniają stabilną jazdę w trudnych warunkach terenowych.


Koła

W porównaniu z rowerami trekkingowymi koła w rowerach górskich są szersze, dzięki czemu zapewniają większą przyczepność. Średnice kół w modelach przeznaczonych do jazdy w trudnych terenach wynoszą zazwyczaj 26, 27,5 oraz 29 cali. W wymagającym terenie stosuje się opony o głębokim bieżniku, co znacznie zwiększa przyczepność. 


Rama roweru

Rowery górskie są wyposażone o 1-2 cala mniejsze niż ramy w rowerach trekkingowych. Ramy rowerów górskich są przystosowane do montażu hamulców tarczowych. Najczęściej wykonuje się z je aluminium, ale coraz większą popularność zyskują te, wykonane z włókna węglowego czy tytanu. 


Przełożenia

W większości modeli przystosowanych do amatorskiej jazdy stosuje się od 21 do 27 biegów. Najczęściej w rowerach górskich znajdują się 3 biegi z przodu oraz 7-9 z tyłu. W rowerach górskich do profesjonalnej jazdy stosuje się 11-22 biegów, najczęściej 1-2 biegów z przodu oraz 10-12 z tyłu. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się napędy z jedną zębatką z przodu i dwunastoma z tyłu.


Jak konserwowć rower górski?


Bez względu na rodzaj roweru górskiego, należy pamiętać o konserwacji pojazdu. Odpowiednia pielęgnacja jednośladu przekłada się na jego dłuższą żywotność. Specjaliści zalecają wykonanie niezbędnych czynności przed i po sezonie, czyli jesienią oraz zimą. Do czyszczenia rowerów górskich najlepiej stosować specjalne środki do czyszczenia i konserwacji rowerów. Zalecane jest czyszczenia pojazdu na stojaku, po uprzednim zdjęciu kół i łańcucha. Zwłaszcza istotne jest utrzymanie w czystości napędu. W rowerach górskich zazwyczaj napęd służy krócej niż w szosowych, dlatego warto właściwie o niego zadbać. 


Po wyczyszczeniu łańcucha warto pamiętać o zastosowaniu smaru, najlepiej cieszącego się dobrymi opiniami jak  np. smary Shimano. Według doświadczonych specjalistów należy stosować smar na każde ogniwo, w taki sposób, aby smar wpłynął między blaszki łańcucha. Zalecane jest również dopasowanie rodzaju smaru do typu jazdy. Do czyszczenia i konserwacji profesjonalnych rowerów górskich warto stosować inne produkty niż do modeli szosowo-rekreacyjnych. Większość rowerów górskich posiada amortyzatory, które wymagają regularnych przeglądów. Przegląd w profesjonalnym serwisie pozwoli uniknąć problemów podczas długich i ekstremalnych wypraw w trakcie sezonu. W przypadku bardziej zaawansowanych modeli zalecane są regularne przeglądy w profesjonalnych serwisach, ze względu na konieczność odpowiedniej konserwacji poszczególnych elementów wyposażenia. Profesjonalne rowery górskie są znacznie bardziej eksploatowane niż tradycyjne MTB czy rowery rekreacyjne, dlatego ich przegląd i konserwacja wymagają odpowiedniego sprzętu, umiejętności i doświadczenia. 


Mechanicy rowerowi zwracają również uwagę na konieczność przestrzegania zaleceń producenta, zwłaszcza w bardziej zaawansowanych modelach. W przypadku najbardziej profesjonalnych modeli, miłośnicy ekstremalnej jazdy muszą liczyć się z koniecznością znacznie częstszych przeglądów i wykonania niezbędnych czynności konserwacyjnych. W niektórych przypadkach przegląd może być konieczny nawet po jednej wyprawie. Specjaliści radzą kierować się zasadą, że im bardziej eksploatowany pojazd, tym większej uwagi wymaga, dlatego warto odpowiednio zadbać o swój jednoślad.


Rowery górskie od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Producenci prześcigają się w rozwiązaniach umożliwiających dopasowanie modelu do indywidualnego stylu jazdy.  Ciekawe modele rowerów górskich oraz akcesoria rowerowe różnego typu można znaleźć na stronie mediaexeprt.pl


Sprawdź również: Jaki rower w góry?
Jaki rower górski kupić?


Rower górski to najpopularniejszy typ jednośladu dla młodzieży. To pojazd przeznaczony w teren, chociaż dobrze sobie radzi również w miejskiej dżungli. Nie jest tak szybki na utwardzonych nawierzchniach, jak rowery poruszające się na węższych oponach, ale bez problemu można nim przejechać po bruku, torach tramwajowych czy wjechać na krawężnik. Rowery górskie przeszły w ostatnim czasie wiele przemian. Największa z nich to przejście z kół 26-calowych na koła 27,5-calowe, oraz obecnie najczęściej spotykane 29-calowe. Koła 26-calowe dzisiaj są stosowane raczej w rowerach dla młodzieży. Kolejna zmiana to hamulce tarczowe: mechaniczne lub hydrauliczne; hamulce typu V-brake są coraz rzadziej stosowane. I ostatnia z dużych zmian: to rezygnacja z przedniej przerzutki, kosztem rozbudowy liczby biegów w tylnej przerzutce. Tylna przerzutka może być nawet 12-biegowa. Rower górski to amortyzator – bez niego nie możemy nazwać jednośladu „górskim”. Ranking rowerów górskich pozwoli nam znaleźć odpowiedni model, w zależności od naszych potrzeb.


Rower górski MTB INDIANA X-Pulser 1.9 M21


Pierwsza propozycja to Indiana X-Pulser 1.9 M21. Rower na męskiej, lekkiej aluminiowej ramie i dużych, 29-calowych kołach. To wersja podstawowa, ale praktycznie posiada wszystko, w co powinien być wyposażony rower MTB. Znajdziemy w nim hamulce tarczowe i amortyzator oraz napęd 21-biegowy od Shimano. Pojazd idealny dla zaczynających rowerową przygodę w terenie, jak i mało wymagających zawodników.


Rower górski MTB INDIANA X-Pulser 1.9 M21 29 cali męski Czarno-niebieski


INDIANA X-Pulser 1.9 M21 Dane techniczne


Rozmiar ramy: XL

Aluminiowa rama

Rozmiar koła: 29 cali

Przerzutka tył: Shimano AltusUdogodnienia


Niska waga ramy

Amortyzator

Hamulce tarczowe

21 biegówRower górski MTB INDIANA X-Pulser 2.6 M19


Indiana X-Pulser 2.6 M19 to propozycja roweru zbudowanego na aluminiowej ramie i 26-calowych kołach. Rower, jak na prawdziwego „górala” przystało, ma przedni amortyzator, a nawet hamulce tarczowe na obu kołach. Za napęd odpowiadają przerzutki od Shimano. Z przodu to 3-biegowy model Tourney, a z tyłu 7-biegowy Altus. Patrząc na obecne trendy może to się wydawać za mało, ale to zupełnie wystarczająca ilość dla osób zaczynających szaleństwa w terenie.


Rower górski MTB INDIANA X-Pulser 2.6 M19 26 cali męski Czarno-zielony


INDIANA X-Pulser 2.6 M19 Dane techniczne


Rozmiar ramy: L

Aluminiowa rama

Rozmiar koła: 26 cali

Przerzutka tył: Shimano AltusUdogodnienia


Niska waga ramy

Amortyzator

Hamulce tarczowe

21 biegówRower górski MTB INDIANA X-Pulser 3.6 M19


Indiana X-Pulser 3.6 M19 to propozycja roweru na kołach 26-calowych, ale z lepszym osprzętem. Tylna przerzutka Shimano Alivio oferuje 8-biegów, które obsługiwane są dwucynglowymi manetkami również od Shimano. Za wygładzanie nierównej nawierzchni w terenie odpowiedzialny jest amortyzator Santour, a za pewne hamowanie podczas szybkich zjazdów z górek – hamulce tarczowe.

 

Rower górski MTB INDIANA X-Pulser 3.6 M19 26 cali męski Grafitowo-czerwony


INDIANA X-Pulser 3.6 M19 Dane techniczne


Rozmiar ramy: L

Aluminiowa rama

Rozmiar koła: 26 cali

Przerzutka tył: Shimano AlivioUdogodnienia


Niska waga ramy

Amortyzator

Hamulce tarczowe hydrauliczne

21 biegówRower górski MTB INDIANA Storm X7 M21


Indiana Storm X7 M21 to dobry rower górski dla osób myślących o wyprawach w naprawdę wymagający teren, a nawet o startach w zawodach. Zbudowany jest na ramie z superlekkiego i wytrzymałego aluminium. Za niwelowanie nierówności odpowiada amortyzator renomowanej firmy Rock Shox, a duże, 29-calowe koła pozwalają przemknąć z łatwością w trudnym terenie. Za zamianę biegów odpowiadają przerzutki Shimano Deore w konfiguracji 2 x10, a za hamowanie – mocne, hydrauliczne hamulce tarczowe.


Rower górski MTB INDIANA Storm X7 M21 29 cali męski Czarno-pomarańczowy


Dane techniczne


Rozmiar ramy: L

Aluminiowa rama

Rozmiar koła: 29 cali

Przerzutka tył: Shimano DeoreUdogodnienia


Niska waga ramy

Hamulce tarczowe hydrauliczne

Amortyzator

20 biegówRower górski MTB TORPADO Devon 1.9 M20


Ranking rowerów górskich nie może pominąć następnego dobrze wyposażonego roweru Torpado Devon 1.9 M20. To jednoślad na 29-calowych kołach w trudny teren. O dobrą trakcję na bezdrożach zadba amortyzator RockShox. Z kolei napęd Shimano Deore pozwoli wydostać się z trudnego terenu. Hydrauliczne hamulce tarczowe Shimano zadbają o bezpieczeństwo i krótką drogę hamowania.


Rower górski MTB TORPADO Devon 1.9 M20 29 cali męski Czarno-zielony


TORPADO Devon 1.9 M20 Dane techniczne


Rozmiar ramy: L/XL

Aluminiowa rama

Rozmiar koła: 29 cali

Przerzutka tył: Shimano DeoreUdogodnienia


Niska waga ramy

Amortyzator

Hamulce tarczowe hydrauliczne

20 biegówRower górski MTB INDIANA Storm X10 M21


Indiana Storm X10 M21 to rower dla zawodników. Karbonowa, lekka rama z dobrym osprzętem daje duże szanse w rywalizacji podczas zawodów. Amortyzator Rock Shox Recon – lekki i dobrze wybierający tłumienia, pozwoli szybko przejechać w trudnym terenie, a przerzutki Shimano Deore SLX zapewnią odpowiedni zakres przełożeń w każdych warunkach. Korba Deore o trybach 36-26 wraz z 10-rzędową tylną przerzutką pozwoli na szybką jazdę po prostych, utwardzonych nawierzchniach oraz na mozolną wspinaczkę pod stromą górę w piaszczystym terenie.


Rower górski MTB INDIANA Storm X10 M21 Czarno-czerwony


INDIANA Storm X10 M21 Dane techniczne


Rozmiar ramy: XL

Karbonowa rama

Rozmiar koła: 29 cali

Przerzutka tył: Shimano SLXUdogodnienia


Niska waga ramy

Amortyzator

Hamulce tarczowe hydrauliczne

20 biegówRower górski MTB INDIANA X-Enduro 4.7 M21


Jaki rower górski zabrać do jazdy po stromych i skalistych ścieżkach? Najlepszym wyborem będzie Indiana X-Enduro 4.7 M21. Rowery enduro charakteryzują się większym skokiem amortyzatora z uwagi na używanie ich w bardziej wymagającym terenie. Indiana X-Enduro 4.7 wyposażony jest w amortyzator Santour oraz grube opony założone na koła w rozmiarze 27,5 cala, które nie powinny zawieść na górskich ścieżkach. Dodatkowo rower wspomagany jest 21-biegowym napędem Shimano i hamulcami tarczowymi.


Rower górski MTB INDIANA X-Enduro 4.7 M21 27.5 cala męski Szaro-niebieski


INDIANA X-Enduro 4.7 M21 Dane techniczne


Rozmiar ramy: XL

Karbonowa rama

Rozmiar koła: 27,5 cala

Przerzutka tył: Shimano AceraUdogodnienia


Niska waga ramy

Amortyzator

Hamulce tarczowe hydrauliczne

21 biegówRower górski MTB INDIANA X-Enduro 2.7 M17


Kolejny dobry rower górski typu enduro to Indiana X-Enduro 2.7 M17. Charakteryzuje się lekką aluminiową ramą i kołami w rozmiarze 27,5 cala. Oczywiście tak, jak w każdym tego typu pojeździe, mamy amortyzowany widelec, 21-biegowe przerzutki Shimano i hamulce tarczowe, czyli wszystko, co jest niezbędne do wyprawy w teren.

 

Rower górski MTB INDIANA X-Enduro 2.7 M17 27.5 cala męski Czarno-pomarańczowy


INDIANA X-Enduro 2.7 M17 Dane techniczne


Rozmiar ramy: M

Karbonowa rama

Rozmiar koła: 27,5 cala

Przerzutka tył: Shimano TourneyUdogodnienia


Niska waga ramy

Amortyzator

Hamulce tarczowe

21 biegówRower górski MTB INDIANA X-Enduro 7.7 M21


Indiana X-Enduro 7.7 M21 to maszyna dla wymagających. W opisywanym modelu do dyspozycji mamy powietrzny amortyzator Rock Shox, który w zestawieniu z 27,5-calowymi kołami na potężnych oponach idealnie nadaje się na szalone górskie wyprawy. Do dyspozycji mamy aż 30-biegowy napęd Shimano, dzięki któremu podjazdy pod stromizny, a także szybkie zjazdy są na wyciągnięcie ręki. Kombinację tylu przełożeń otrzymujemy dzięki tylnej, 10-biegowej przerzutce Shimano XT oraz przedniej – Shimano Deore, która obsługuje 3-rzędową korbę Shimano SLX. Dopełnieniem są hamulce tarczowe również tej samej marki.


Rower górski MTB INDIANA X-Enduro 7.7 M21 27.5 cala męski Czarno-szary


INDIANA X-Enduro 7.7 M17 Dane techniczne


Rozmiar ramy: XL

Aluminiowa rama

Rozmiar koła: 27,5 cala

Przerzutka tył: Shimano XTUdogodnienia


Niska waga ramy

Amortyzator

Hamulce tarczowe hydrauliczne

30 biegówRower górski MTB INDIANA X-Enduro 5.7 M21


Nasz ranking rowerów górskich obejmuje kolejną mocną maszynę na terenowe trasy – to aluminiowa Indiana X-Enduro 5.7 M21. Jest to 27-biegowy rower oparty na komponentach Shimano. Tylna przerzutka to 9-biegowe Deore, przednia, 3-rzędowy Altus. Z takim osprzętem powinniśmy poruszać się bez problemu w ciężkim terenie, a dodatkowo o nasze bezpieczeństwo zadbają niezawodne, hydrauliczne hamulce Shimano.


Rower górski MTB INDIANA X-Enduro 5.7 M21 27.5 cala męski Czarno-szary


INDIANA X-Enduro 5.7 M21 Dane techniczne


Rozmiar ramy: L

Aluminiowa rama

Rozmiar koła: 27,5 cala

Przerzutka tył: Shimano DeoreUdogodnienia


Niska waga ramy

Amortyzator

Hamulce tarczowe hydrauliczne

27 biegów


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert