Poradniki Eksperta

Rowerek biegowy – od kiedy dziecko może na nim jeździć?


Jeśli planujemy nauczyć nasze dziecko jeździć na rowerze, warto na początek rozważyć kupno rowerka biegowego. Jest on o wiele łatwiejszy do opanowania dla naszej pociechy, niż rower napędzany pedałami. Wymaga on od naszego dziecka większych umiejętności i lepszej koordynacji ruchowej, a także więcej siły do wprowadzenia go w ruch. Na rowerku biegowym dziecko ma tylko skoncentrować się na utrzymaniu równowagi i poruszania się na nim. Można powiedzieć, ze na rowerku biegowym dziecko chodzi czy biega - siedząc. Pomimo teoretycznie niewielkiej potrzeby zaangażowania, jest to dla naszego dziecka kolejna nauka. Dziecko wzmacnia mięśnie nóżek, stara się utrzymać równowagę, a przez to rozwija swoją koordynację ruchową. Dodatkowo podczas nauki czuje się bezpiecznie, ponieważ cały czas ma kontakt z podłożem.



Rowerek biegowy – od kiedy

Kiedy kupić dziecku rowerek biegowy?


Kiedy już rodzice podejmą decyzję o potrzebie nauki dziecka jazdy na rowerze i kupnie jednośladu, zaczynają pojawiać się pytania. Jaki kupić rowerek biegowy, od kiedy dziecko może próbować na nim uczyć się jeździć, czy to już odpowiedni moment? Nie każdy rodzic wie, kiedy nadchodzi właściwy czas na zakup rowerka biegowego. Mówi się, że odpowiedni wiek dla prawidłowo rozwijającego się dziecka na naukę to około 18 miesięcy. Jednak moment zakupu rowerka powinniśmy uzależnić od etapu rozwoju naszego dziecka. Każdy brzdąc rozwija się w swoim tempie i o ile jeden maluch będzie odważny i chętny na próbę pierwszej jazdy w „książkowym” wieku, o tyle inny – dojdzie do tego momentu pół roku, czy nawet rok później.


O kupnie rowerka powinniśmy myśleć na pewno dopiero wtedy, gdy nasze dziecko potrafi już swobodnie chodzić i nie mieć większych problemów z utrzymaniem równowagi. Na rowerku powinno się ono uczyć jeździć, a nie chodzić. Oczywiście nie oznacza to, że jest już od razu gotowe do nauki. Może się tak zdarzyć, że pomimo że nasze dziecko jest bardzo sprawne, może po prostu nie chcieć uczyć się jazdy na rowerku. Trzeba pojazd odstawić i poczekać na dogodny moment. Zdecydowanie nie powinniśmy próbować uczyć „na siłę”, aby się do jazdy nie zraziło. Pomimo swobodnego i pewnego poruszania się nasze dziecko może się bać, że się przewróci, nie zapanuje nad rowerkiem i zrobi sobie krzywdę. Dlatego naukę w miarę możliwości przeprowadzamy tam gdzie jest dużo miejsca i dziecko będzie mogło swobodnie, a przede wszystkim bezpiecznie, próbować się poruszać. Na pewno nie może być to wąski chodnik przy ruchliwej ulicy.


Rowerki biegowe w naszej ofercie:


Jaki rowerek biegowy kupić?


Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując pierwszy rowerek biegowy? Jak wcześnie możemy myśleć o jego o zakupie? Od kiedy rowerek biegowy powinien znaleźć się wśród zabawek naszego dziecka? Czas ten powinniśmy dostosować do sprawności ruchowej naszej pociechy, zaś rozmiar rowerka – do wzrostu. Jednoślad nie może być za duży, bo maluch musi się na nim pewnie czuć, a osiągnie to wtedy, gdy swobodnie nogami będzie dotykać podłogi. Najlepiej, gdy rowerek będzie miał możliwość regulacji wysokości siodełka, a także kierownicy. Dziecko powinno swobodnie dotykać stopami ziemi, a kierownica powinna być tak ustawiona, aby dziecko było lekko pochylone do przodu. Ułatwi mu to wprawienie dziecięcego pojazdu w ruch. Będziemy mieli wtedy możliwość idealnego dopasowania go do wzrostu i postawy ciała naszego dziecka, a dzięki temu jednoślad będzie rósł wraz nim i dłużej będzie służył zabawie. Kolejną ważną rzeczą jest waga rowerka. Powinien być jak najlżejszy, aby dziecko swobodnie mogło nad nim zapanować. To dziecko powinno panować nad dwoma kółkami, a nie zbyt ciężki rower – sterować dzieckiem. Podczas zakupu nie sugerujmy się więc pierwszymi lepszymi odpowiedziami na nasze zapytanie w wyszukiwarce „rowerek biegowy od ilu lat”, ale zwróćmy uwagę na to, jak sprawne ruchowo jest nasze dziecko, czy rowerek jest odpowiedni do jego wzrostu oraz czy będzie ono w stanie nad nim zapanować.


Wszystkie elementy rowerka powinny być bezpieczne, tzn. nie posiadać ostrych krawędzi, a najlepiej gdyby mogły być zabezpieczone miękkim elementami. Kierownica powinna posiadać gumowe chwyty z wysokimi kołnierzami, które z jednej strony zapewnią pewny chwyt delikatnej rączce dziecka, a z drugiej - osłonią ręce dziecka podczas upadku lub zderzenia z jakimś przedmiotem. Najlepiej, gdyby koła były wyposażone w łożyska, aby lekko się obracały, dzięki czemu łatwo dziecku rowerek będzie wprowadzić w ruch. Kolejny ważny element to miękkie opony. Mogą one być pompowane lub wykonane z pianki. Pochłaniają wówczas drgania pochodzące od nierówności terenu po którym dziecko się porusza – łatwiej wtedy będzie pokonywać niewielkie przeszkody. Zwróćmy też uwagę na to, że średnica kół nie powinna być ani za duża ani za mała - najlepiej sprawdzają się koła w rozmiarze 10 lub 12 cali.


Czy warto inwestować w kolory i gadżety?


Na pewno zachętą dla dziecka do nauki poruszania się na rowerku biegowym będzie jego ładna kolorystyka, a także dodatkowe elementy, które zwrócą jego uwagę. Może to być chociażby dzwonek czy koszyczek lub torebeczka przymocowana do kierownicy na ukochane zabawki, które maluch będzie chciał zabierać na wycieczki i pokazywać im świat. Istnieją też rowerki dla dzieci, które mają zamontowany na kierownicy hamulec ręczny. To kolejny element, który nie tylko zatrzymuje pojazd, ale rozwija w dziecku następną zdolność ruchową i koordynację.


Rowerek biegowy to świetny wstęp do nauki jazdy na rowerze z pedałami. Pozwala on ćwiczyć dzieciom stabilność przy jednoczesnym poruszaniu się. Dzięki opanowaniu tej umiejętności na rowerku biegowym, dziecko uczy się jeździć stopniowo. Potem – przy tradycyjnym rowerze - dochodzi jedynie pedałowanie. Wielu rodziców przekonało się już, że pierwszym zakupem powinien być właśnie rowerek biegowy. Od kiedy dzieci najpierw na nim nauczą się jeździć, szybko przyswajają jazdę na prawdziwym jednośladzie z pedałami, bez potrzeby dołączania dodatkowych bocznych kółek.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756