Poradniki Eksperta

Znakowanie roweru przed kradzieżą


Każdy prawdziwy fan dwóch kółek ma swoją wymarzoną maszynę, o którą dba. Są zawodowcy, którzy mają drogie rowery do ścigania, dopasowane idealnie do siebie i na inne nawet nie spojrzą. Są też osoby mające stare rowery, które służą im od lat, po prostu do przemieszczania się. Każdy z nich nie tylko ze względów finansowych, ale i sentymentalnych, nie chce się rozstawać ze swoim rowerem. Niektórzy są do nich po prostu przywiązani. Jednym pozwolił wygrać zawody, z innymi przejechał tysiące kilometrów przez świat, pozwalając przeżyć wiele przygód, jeszcze innym służy do codziennych dojazdów do pracy lub szkoły. Nieważne czy stary, czy nowy, zardzewiały czy prosto z fabryki, nikt nie chce innego. Dlatego warto być spokojnym o losy swojego roweru i zabezpieczać go przed amatorami cudzej własności. Niestety bywa i tak, że nie wystarcza posiadane zabezpieczenie, czasami postawimy gdzieś rower na przysłowiową sekundę, a gdy wrócimy, nie ma po nim śladu.



Znakowanie roweru przed kradzieżą


Zdecydowana większość rowerów posiada numer ramy, ale oprócz tych najnowszych modeli, do których załączona jest instrukcja z gwarancją i wpisanym numerem ramy, mało kto posiada ten numer gdzieś zapisany. Po upływie gwarancji taka książka przeważnie się gdzieś zapodziewa. Na pewno nie pomoże to w ewentualnych poszukiwaniach roweru przez Policję. Warto więc pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu roweru, jakim jest znakowanie rowerów. Wystarczy wówczas zgłosić kradzież na policję z informacjami o nas, a policja w swoich bazach odnajdzie dodatkowo naniesione numery naszego jednośladu.



Na czym polega znakowanie roweru?


Znakowanie to naniesienie dodatkowego numeru w kilku miejscach ramy roweru. Może to być wykonane w różny sposób: specjalnym markerem, który widoczny jest wyłącznie w świetle ultrafioletowym lub poprzez oklejenie roweru specjalnymi naklejkami. Najlepiej jednak sprawdza się znakowanie rowerów specjalnym urządzeniem zwanym „engrawerem”. Pierwsze dwie metody można uznać za mało skuteczne, z uwagi na możliwość zmycia oznakowania, z czasem jego wyblaknięcia, a w przypadku naklejek – ich usunięcia lub uszkodzenia w sposób niemożliwy do odczytania. Znakowanie „engrawerem” zdecydowanie jest bardziej skuteczną metodą, gdyż urządzenie trwale nanosi zmiany w strukturze lakieru. Naniesiony kod można wykryć nawet po próbie jego starcia czy zamazania. Oznakowanie nanosi się przeważnie w kilku miejscach. Po oznakowaniu właściciel jednośladu otrzymuje dokument z danymi osobowymi oraz numerem, który został naniesiony na ramę. Dokument zawiera też informacje o rowerze, którego dotyczy, takie jak nazwa, model oraz cechy charakterystyczne pojazdu. Znakowanie nanosi się przeważnie na dolną rurę ramy od spodu, ramię mechanizmu korbowego oraz przedni widelec lub amortyzator. W przypadku bardzo drogich rowerów, w których wartość takich elementów, jak sztyca czy kierownica, przekracza kwoty rzędu tysięcy złotych, znakuje się również i te elementy. W przypadku drogich maszyn znakuje się także koła.


Rowery w naszej ofercie:



Dlaczego warto znakować rower?


Jeżeli zależy nam na naszym jednośladzie, na pewno warto chwytać się wszystkich metod jego zabezpieczenia przed kradzieżą. Najważniejsze jest jego bezpieczne przechowywanie i dobre zabezpieczenia, ale nie zawsze to wystarczy. Złodzieje czyhają na okazję i jak tylko się ona nadarzy, na pewno z niej skorzystają. Również na najlepsze zabezpieczenia w końcu znajdą metodę. Czasem też nieświadomie ułatwimy kradzież, kiedy nieuważnie przypniemy rower np. do siatki ogrodzenia, zamiast do słupka. Siatkę łatwo złodziej przetnie i odjedzie rowerem. W takich sytuacjach jedyną nadzieję na odnalezienie daje nam znakowanie rowerów. Wówczas, czy to przypadkowe złapanie złodzieja i jego łupu, czy większa akcja Policji, pozwoli odzyskać rower, jeśli tylko będzie znajdował się w ich bazach. 


Warto więc rower zabezpieczać na wszystkie możliwe sposoby. Taki rejestr może nam pomóc również podczas kupowania używanego roweru. Zanim kupimy, warto go obejrzeć, czy nie ma naklejki świadczącej, że został oznakowany. Jeżeli tak, powinniśmy zażądać od sprzedającego dowodu potwierdzającego znakowanie oraz że jest właścicielem tego roweru. Gdyby kupujący próbował zbyć nas twierdząc, że zgubił dokument, możemy pójść z rowerem na policję i sprawdzić, czy rzeczywiście sprzedający jest jego właścicielem lub czy przypadkiem w rejestrze nie widnieje informacja o jego zaginięciu. Nie tylko uchronimy się w ten sposób przed kupnem kradzionego roweru i stratą pieniędzy, ale może to pomóc złapać sprawcę kradzieży, a poszkodowanemu odzyskać rower. Należy też pamiętać, że jeżeli kupimy przedmiot od złodzieja nawet nieświadomie, możemy narazić się na oskarżenie o paserstwo, za co grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat. Warto więc sprawdzić jego pochodzenie przed zakupem, szczególną uwagę należy zwrócić, gdy rower jest sprzedawany w okazyjnej cenie.


Krajowy Rejestr Rowerowy


Warto też wspomnieć o stronie internetowej stworzonej przez fanów rowerów, którzy utworzyli własny, niezależny odpowiednik rejestru rowerów. Jest to Krajowy Rejestr Rowerowy. Aby wprowadzić jednoślad do bazy, musimy podać jego dane, takie jak nazwa, model i oczywiście numer ramy. Wówczas na podstawie danych, zostanie na stronie wygenerowany unikatowy kod. Dodatkowo możemy dodać na swoim profilu zdjęcia roweru oraz skany wszystkich dokumentów potwierdzających, że jesteśmy jego właścicielami. To kolejne zabezpieczanie naszego roweru i alternatywa dla znakowania rowerów. Gdyby doszło do kradzieży roweru, tu możemy również o tym poinformować na stronach tego rejestru.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756