Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do kontaktu

Zdaniem eksperta

Jak działa wirtualna karta SIM?

Data dodania: 17-07-2023

Obecne smartfony w niczym nie przypominają już telefonów z początku XXI wieku. Ilość nowych funkcji i możliwości jest naprawdę zaskakująco wysoka. Jeszcze jakiś czas temu szczytem nowoczesności była możliwość korzystania z dwóch kart komórkowych. Teraz coraz popularniejsze staje się rozwiązanie eSIM. Co to takiego i jak działa? Wyjaśniamy w poniższym poradniku!

Najpierw podstawy – czym jest karta SIM?

Karta SIM umożliwia połączenie z siecią komórkową, a w efekcie pozwala wykonywać i odbierać połączenia, korzystać z Internetu oraz korespondować za pośrednictwem wiadomości tekstowych. Kontaktowanie się bez niej jest niemożliwe, poza numerami alarmowymi. Kontakt pod numerem 112 jest możliwy nawet bez karty SIM lub wtedy, gdy nie ma na niej środków. Co ciekawe, przewidziano w nich także niewielką pamięć służącą do zapisywania kontaktów telefonicznych. Dzięki temu, zmieniając aparat telefoniczny, możliwe jest przeniesienie książki telefonicznej.


Choć obecnie telefony są sprzedawane bez simlocka, jeszcze kilka lat temu konieczne było ściągnięcie blokady, aby móc korzystać z karty innego operatora. Na przestrzeni lat zmieniały się rozmiary SIM. Większość z nas pamięta MiniSIM, które były kompatybilne z telefonami klawiszowymi. Mało kto wie, że wcześniej karty były rozmiaru tych kredytowych! W ostatnich latach wykorzystywane są w zasadzie tylko formaty nanoSIM.


Smartfony w naszej ofercie:

Karta eSIM – co to takiego?

Skoro karty tak bardzo ewoluowały na przestrzeni lat, należało się spodziewać kolejnego kroku naprzód. W tym wypadku czas na eSIM. Jako że świat dąży do coraz większej cyfryzacji, nieuniknione było także zastąpienie tradycyjnej karty SIM jej wirtualnym odpowiednikiem. Rozwiązanie to polega na zapisaniu pakietu informacji na wbudowanym w telefon module. Dotyczy to także innych urządzeń, które umożliwiają korzystanie z telefonii komórkowej. Mowa tu o tabletach oraz smartwatchach. Wirtualna karta SIM może zostać pobrana przez użytkownika bez potrzeby kupowania w sklepie tak zwanego „startera”. Nie musisz więc instalować tradycyjnej karty, co dla wielu osób jest sporym ułatwieniem. Jeśli chodzi o użytkowanie, to absolutnie nie ma żadnej różnicy pomiędzy tradycyjnym, a wirtualnym rozwiązaniem. Samo aktywowanie karty eSIM sprawia jeszcze mniej problemów niż tej tradycyjnej. Jedyne, co musisz zrobić to zeskanować za pomocą aparatu kod QR, który zostanie wygenerowany przez operatora konkretnej sieci. To wszystko!

To krok naprzód czy zwykły gadżet?

Niektóre rozwiązania reklamowane na przestrzeni lat przez producentów urządzeń elektronicznych okazały się fiaskiem. Tak po prostu bywa, że niektóre założenia nie wpisują się w gust potencjalnego odbiorcy. Jeśli jednak nowa technologia wiąże się z niezaprzeczalnymi korzyściami i wygodami, na pewno przyjmie się szybko. Tak może być właśnie z wirtualnymi kartami SIM. Przede wszystkim, eSIM to ukłon w stronę bezpieczeństwa. Jeśli miałbyś pecha i ktoś „przywłaszczyłby” sobie Twój telefon, mógł wyciągnąć tradycyjną kartę, a następnie próbować odblokować urządzenie hakerskimi metodami. Smartfon bez SIM ciężko jest zlokalizować.


W przypadku wirtualnej karty sprawa wygląda zgoła inaczej! Skoro nie ma możliwości usunięcia fizycznego modułu SIM, telefon nadal będzie logował się na trasie złodzieja. Oczywiście eSIM również można usunąć, lecz potrzebny jest do tego kod PIN podany przez operatora. Jest to zatem kolejne zabezpieczenie, które trzeba pokonać. To znacznie komplikuje potencjalną kradzież lub przywłaszczenie Twojego zgubionego smartfona. Co więcej, wykupienie wirtualnej karty jest możliwe w każdym zakątku świata – nawet z dala od kiosku. Wystarczy, że wejdziesz na stronę operatora i dokonasz zakupu oraz aktywacji. Jeśli chodzi o aspekt techniczny, jest to także pole do manewru dla producentów telefonów. Zyskają dodatkowe miejsce, które do tej pory było zajmowane przez karty SIM. Choć może wydawać się, że to przecież niewielka przestrzeń, to w dobie miniaturyzacji, każdy wolny milimetr jest na wagę złota.

Dostępność telefonów z eSIM

eSIM jest technologią, której rozwoju należy spodziewać się w ciągu kilku najbliższych lat. Podobnie jak wiele innych rozwiązań, stanie się w końcu powszechnym standardem. Aktualnie oferta stale rośnie i możemy już mówić o kilkuset modelach dostępnych tylko w ofercie sklepu internetowego Media Expert. Pierwszymi producentami, którzy zdecydowali się na wykorzystanie wirtualnej karty SIM byli oczywiście Samsung oraz Apple. To właśnie wśród iPhone’ów jest najwięcej modeli umożliwiających korzystanie z eSIM. W ofercie znaleźć można także telefony Motorola, Hammer, MPTech oraz Google. Coraz więcej Klientów jest zainteresowanych modelami korzystającymi z tej technologii, dlatego prognozowane jest rozszerzenie oferty na kolejnych producentów i urządzenia.

Potrzebujesz pomocy przy zakupie smartfona?

Jeśli szukasz funkcjonalnego telefonu, który posiada szereg skutecznych zabezpieczeń, możesz poprosić o pomoc w wyborze naszych specjalistów. Dostępną ofertę znają najlepiej, więc łatwo porównują urządzenia, co ułatwia zakup. Możesz spotkać ich w sklepach stacjonarnych lub skorzystać z dedykowanej infolinii. Wystarczy, że wskażesz nam ważne dla Ciebie cechy urządzenia, podasz planowany budżet, a my przedstawimy Ci dostępne modele. Pamiętaj, że większość telefonów możesz kupić w okazyjnych ratach 0 procent. To świetny sposób na zachowanie gotówki i rozłożenie płatności na wiele miesięcy bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

iPhone'y w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756