Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak sprawdzić numer IMEI na Androidzie i iOS?

 2024-05-21 

Każdy telefon ma własny, indywidualny numer IMEI. Pozwala on na identyfikację urządzenia, na przykład po kradzieży lub zgubieniu sprzętu. W poniższym poradniku wyjaśnimy, dlaczego powstał ten identyfikator i kiedy może się przydać. Zapraszamy do lektury!

Czym jest numer IMEI i do czego służy?

Pojęcie numeru IMEI jest zapewne znane większości osób, które pamiętają jeszcze czasy, gdy na rynku zaczęły pojawiać się pierwsze smartfony i w ogóle urządzenia mobilne. Wówczas ten ciąg cyfr pozwalał sprawdzić, czy dane urządzenie, które trafiło w Twoje ręce, nie zostało wcześniej skradzione. Tamte czasy jednak dawno już minęły i obecnie numer IMEI służy do uzyskania znacznie przydatniejszych informacji. Zacznijmy jednak od przetłumaczenia tego skrótu. Jest on indywidualnym numerem identyfikacyjnym telefonu (International Mobile Equipment Identity). To informacja składająca się z ciągu 15 cyfr, a która zawiera najbardziej podstawowe dane telefonu. Ponadto numer IMEI przypisany do danego telefonu, jest już z nim na zawsze.


Numer IMEI jest spotykany we wszystkich urządzeniach mobilnych, a nie tylko w smartfonach. Warto zauważyć, że jest on unikatowy dla każdego urządzenia, co oznacza, że nie ma możliwości, aby się powtarzał. Dzięki temu właśnie stało się możliwe zawarcie w tym numerze wielu informacji na temat telefonu. Znajdziesz tam dokładną datę produkcji urządzenia, nazwę producenta, numer seryjny, a także opis modelu. IMEI jest zatem niczym innym, jak cyfrowym „paszportem” Twojego telefonu.

Do czego potrzebny jest numer IMEI?

Numer IMEI może okazać się przydatny w wielu sytuacjach, nie tylko wtedy, gdy zgubisz specyfikację swojego smartfonu. Jeśli ktoś ukradnie Twój telefon, możesz zgłosić ten fakt na policji, podając właśnie numer IMEI. Co to oznacza dla złodzieja? Nie będzie mógł tak łatwo sprzedać urządzenia, a w razie policyjnej kontroli, może mieć poważne kłopoty. 


Niektórzy producenci umożliwiają ponadto zdalną blokadę telefonów, jeśli skontaktujesz się z nimi i podasz numer IMEI. Co to znaczy, że telefon zostanie zablokowany? Stanie się całkowicie bezużyteczny dla potencjalnego kieszonkowca. Możesz być spokojny o bezpieczeństwo swoich danych.


Podobnie sytuacja wygląda w momencie, gdy zamierzasz kupić używany telefon lub jakiekolwiek inne urządzenie mobilne. Uczciwy sprzedawca bez problemu udostępni Ci numer IMEI, który następnie będziesz mógł sprawdzić na własną rękę. Zrobisz to za pomocą jednej ze stron internetowych.

Gdzie znaleźć numer IMEI?

Znając numer IMEI smartfonu, możesz uzyskać wszelkie niezbędne informacje na jego temat, ale musisz wiedzieć, jak to zrobić. Wbrew pozorom, cała procedura nie jest skomplikowana, niezależnie, czy korzystasz z systemu Android, czy iOS. Numer IMEI możesz sprawdzić na kilka różnych sposobów.


W dokumentacji urządzenia, którą otrzymałeś podczas kupna smartfonu, musi znajdować się numer IMEI. Tak samo restrykcyjne są przepisy związane z samym pudełkiem, gdzie również producent musi nadrukować wspomnianą informację. Jeśli telefon jest zupełnie nowy, wówczas numer IMEI znajdziesz także w karcie gwarancyjnej.

Uzyskanie numeru IMEI na Androidzie i iOS

Innym sposobem na szybkie odszukanie IMEI, jest znalezienie go w swoim smartfonie. Na urządzeniach z Androidem, wystarczy odszukać w ustawieniach zakładki z ogólnymi informacjami o telefonie, przescrollować w dół, aż zobaczysz zakładkę "Informacje o telefonie", a następnie kliknąć zakładkę "Status". W tym miejscu znajdziesz numer IMEI Twojego smartfonu.


Na telefonach z systemem iOS, należy wejść w ustawienia, potem w zakładkę ogólne, gdzie musisz odszukać kolejną zakładkę opisaną, jako "To urządzenie". IMEI iPhone powinien pokazać się po przescrollowaniu strony nieco w dół.

IMEI za pomocą kodu

W obu przypadkach cała procedura wymaga chwili czasu, ale możesz zrobić to znacznie szybciej. W telefonach z systemem Android należy wpisać specjalny kod tak jak podczas wybierania numeru. Dla Androida kod ten wygląda następująco: *#06#. Po chwili na ekranie zobaczysz numer IMEI Twojego telefonu. 


IMEI iPhone wyświetli po wpisaniu dokładnie tego samego kodu. Co ciekawe, kod ten należy do nieco starszych, ale wciąż się sprawdza, nawet na klasycznych telefonach komórkowych. Oznacza to, że znając ten ciąg znaków, możesz w dowolnej chwili odszukać IMEI na praktycznie każdym z urządzeń mobilnych. Po wpisaniu nie musisz potwierdzać go poprzez wciśnięcie zielonej słuchawki, ponieważ kod zadziała automatycznie.

Różny wygląd IMEI

W zależności od modelu smartfonu, który posiadasz, to, w jaki sposób zostanie wyświetlony numer IMEI, może się od siebie różnić. W najstarszych telefonach będzie to po prostu ciąg 15 cyfr, ale im nowszy telefon, a wersja jego systemu jest zgodna z ostatnimi aktualizacjami od producenta, możesz zobaczyć kilka dodatkowych informacji


W większości przypadków będzie to taki sam ciąg cyfr i znaków, jak na starszych modelach, ale smartfony coraz częściej pokazują również kod kreskowy. Dzięki temu numer IMEI może być w bardzo prosty i szybki sposób zeskanowany, np. podczas wizyty w salonie Twojego operatora.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756