Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Smartfon jako pilot do telewizora. Jak ustawić telefon?

 2023-07-14 

Wielu osobom przynajmniej kilka razy w życiu zdarzyło się w pośpiechu szukać pilota między kanapami, kiedy w telewizji już za moment miał lecieć ważny mecz lub ulubiony film. Na szczęście pilot do telewizora w telefonie to rozwiązanie, dzięki któremu nie będziesz musiał w panice zastanawiać się, jak włączyć odpowiedni kanał. Nowoczesne technologie sterowania pomagają używać smartfonu jako pilota.

Na czym polega sterowanie telewizorem przez telefon?

Działanie smartfonu jako pilota opiera się na kilku mechanizmach i łączy wiele nowoczesnych możliwości urządzeń mobilnych. Na początku po połączeniu z telewizorem zainstalowanej aplikacji na telefonie można wywołać wszystkie funkcje. Są to zazwyczaj zmiana programu, zmiana poziomu głośności i wiele innych. Za pomocą pilota do telewizora w telefonie można łatwo przesyłać z telefonu multimedia, takie jak zdjęcia, filmy oraz muzyka. Wszystko odbywa się w sposób bezprzewodowy za pomocą połączenia z internetem. Współcześnie większość telewizorów ma wgrany własny system operacyjny oraz posiada możliwość łączności z Wi-Fi. Smart TV jest również wyposażony w funkcję odtwarzanie treści bezpośrednio z internetu. Dla zwolenników tradycyjnych rozwiązań do każdego urządzenia dołączony jest klasyczny pilot. Pomimo tego wiele firm, chcąc ułatwić obsługę telewizora, stawia na nowoczesne technologie i udostępnia klientom swoje aplikacje mobilne. Ich dostępność oraz poszczególne obsługiwane przez nią funkcję mogą się różnić. Zależą głównie od marki oraz modelu telewizora, a także platformy mobilnej, z której korzysta użytkownik w domu. W przypadku popularnych obecnie Smart TV warto sprawdzić dedykowaną aplikację bezpośrednio na stronie producenta. Wówczas możemy mieć pewność, że nasz smartfon jako pilot będzie kompatybilny. Zapewni to płynne i sprawne działanie całej technologii.

Jak zainstalować aplikację?

Wiele osób zastanawia się, jak z telefonu zrobić pilot. W rzeczywistości to dużo prostsze, niż mogłoby się wydawać. Początkowo popularne były aplikacje, które pozwalały na sterowanie telewizorem przez telefon za pomocą podczerwieni. Przykładowo irRemote Control łatwo zmieniał smartfona w uniwersalny pilot do urządzeń zarówno audio, jak i wideo. Użytkownicy doceniali tę aplikację za obszerną listę obsługiwanych urządzeń oraz stylowy, łatwy w obsłudze interfejs. Obecnie zmieniła się jedynie technologia działania, jednak ze strony użytkownika wszystko pozostaje bez zmian. Należy pobrać aplikację mobilną, zaakceptować umowę licencyjną. Następnie trzeba połączyć się z urządzeniem. Potem można już cieszyć się wieloma funkcjami smartfonu jako pilota. 



Smartfon jako pilot - czy warto?

Bez wątpienia sterowanie telewizorem przez telefon jest ciekawym rozwiązaniem dla fanów nowoczesnych rozwiązań. Jednak dla coraz większej ilości osób nie jest to jedynie ciekawostka technologiczna, lecz wygodna codzienność. Smartfon jako pilot to przede wszystkim komfort korzystania z wielu funkcji telewizora za pomocą urządzenia mobilnego, które mamy zawsze pod ręką. Rozwiązuje to problem szukania w pośpiechu pilota, który zgubił się pod siedzeniem lub został odłożony nie na tę półkę, co trzeba. Pilot do telewizora w telefonie niweluje też problemy związane z wyczerpującą się baterią. Smartfony można w każdej chwili naładować i nie trzeba biec do sklepu po odpowiednie baterie. Producenci odchodzą już od wbudowanego modułu IRDA na rzecz aplikacji mobilnych. Dzięki temu zainstalowanie i korzystanie z możliwości tego rozwiązania jest jeszcze prostsze. Nowoczesne aplikacje są bardzo intuicyjne w użyciu, więc z pewnością nikt nie będzie miał problemu z ich obsługą. Łącząc się z telewizorem za pomocą Wi-Fi, możemy kontrolować nie tylko telewizor, lecz także przystawki do nich czy konsole wspierające serwisy, takie jak VOD i inne. Ta technologia z roku na rok dynamicznie się rozwija, dlatego można liczyć na to, że w przyszłości smartfon jako pilot będzie już bardzo powszechnym rozwiązaniem.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756